Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński: To cios w polską gospodarkę

28.10.2014

Przed kilkoma dniami pani premier podpisała nowe decyzje dotyczące paktu klimatycznego, które dla wszystkich przedsiębiorstw zużywających dużo energii, są zabójcze. To potężne uderzenie w polski przemysł - powiedział w Lubinie Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński na konferencji w Lubinie zwracał uwagę na trudności i problemy, jakie mogą dotknąć KGHM z powodu decyzji premier Ewy Kopacz w sprawie szczytu klimatycznego.

"To jedno z największych przedsiębiorstw, które ma ciągle szansę być w skali międzynarodowej, być światowym koncernem i wielką polską marką. By tak się stało, potrzebna jest pomoc ze strony władzy, potrzebne jest zrozumienie tego, że Polska powinna mieć tego rodzaju przedsiębiorstwa, że to jest droga rozwoju" - mówił prezes PiS.

Były premier zwracał uwagę na samobójcze działania rządu Kopacz, które - jego zdaniem - mocno uderzają w takie firmy jak KGHM.

"Sytuacja jest taka, że polski rząd – gabinet, który jest kontynuowany od 7 lat, bo zmiana premiera niewiele wniosła – nie chce tego zrozumieć. Najpierw nakłada na polską miedź potężny podatek, dużo wyższy niż podobne stosowane w innych krajach. Obniża w ten sposób efektywność biznesową przedsiębiorstwa i doprowadza do tego, że pewna część inwestycji jest wyprowadzona do Chile" - tłumaczył.

I dodawał:" Rząd doprowadza do tego, że różnego rodzaju szanse zostają co najmniej bardzo ograniczone. Ale to nie wszystko – przed kilkoma dniami pani premier podpisała nowe decyzje dotyczące paktu klimatycznego, które dla wszystkich przedsiębiorstw zużywających dużo energii, są zabójcze. To potężne uderzenie w polski przemysł" - ocenił Kaczyński.

"Szef PiS kilkukrotnie podkreślał powagę sytuacji. W jego opinii fałszywe jest przekonanie według którego ceny energii nie będą w Polsce rosły. To uderzenie tak mocne, że będzie trzeba stawiać znak zapytania nad wieloma inwestycjami. Efektywność będzie spadała, a ceny energii będą rosły. Będę o tym mówił jutro na konferencji, ale i dziś trzeba powiedzieć, że mamy do czynienia z kolejnym ciosem" - tłumaczył.

Jarosław Kaczyński mówił o tym, że gabinet Ewy Kopacz mógł zachować się inaczej w tej kwestii. Wypada postawić pytanie – czego ta władza i ten rząd chcą? Można było zastosować weto – raz już było ono zastosowane – można było po tym wecie rozpocząć rokowania, by polski te obostrzenia nie dotyczyły. To normalna metoda w UE- stwierdził. Dla porównania Kaczyński podał przykład Wielkiej Brytanii dbającej o swoje interesy.
"Wielka Brytania powinna zapłacić dodatkowe 2 mld euro, a premier Cameron nie chce się na to zgodzić. Polska zapłaci o wiele więcej. Sam KGHM tyle może stracić…"- tłumaczył.

Apelował, by krytyczną ocenę gabinetu i polityki premier Kopacz dać wyraz już w wyborach samorządowych, które - jego zdaniem - mogą być czymś na kształt papierka lakmusowego, jeśli chodzi o chęć zmian w Polsce wśród obywateli.

svl/asa

[fot/PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. Nowogrodzka18012018 18.01.2018

  "Pokojowa" demonstracja zaatakowała siedzibę PiS

  Siedzibę Prawa i Sprawiedliwości obrzucono balonikami z farbą. To kolejny w ostatnich dniach atak na biuro poselskie. Wcześniej zdewastowano między innymi biura poselskie Krystyny Pawłowicz i Kornelii Wróblewskiej

 2. Nycz17012018 17.01.2018

  Kard. Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

  - Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

 3. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 4. Pawlowiczwiki 17.01.2018

  "Żadnych syryjskich dzieci". Ostry komentarz Pawłowicz

  - Za nimi będą mamusie i tatusiowie - odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w reakcji na doniesienia o propozycji z Brukseli przyjęcia do Polski 500 syryjskich dzieci

 5. SLDWarszawa 17.01.2018

  Lewica wciąż tkwi w PRL. SLD dziękuje za wyzwolenie Warszawy

  - Siedemdziesiąt trzy lata temu, 17 stycznia 1945r. Warszawa, została wyzwolona z rąk hitlerowców - napisał rzecznik prasowy mazowieckiego SLD Artur Jaskulski. Z tej okazji, kierownictwo warszawskich struktur partii złożyło dziś wieniec

 6. Myslistwo 17.01.2018

  "Masz 5 minut, chyba że chcesz dostać kulką". Będzie śledztwo w sprawie myśliwych i sportowca

  Incydent, do którego doszło między myśliwymi a Igorem Traczem w gminie Trąbki w woj. pomorskim, badany jest przez Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku - poinformowała rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska

 7. Naszematkinasiojcowie 17.01.2018

  Proces za "Nasze matki, nasi ojcowie". Wytoczył go 92-letni żołnierz AK

  Krakowski Sąd Okręgowy ponownie zaproponował, by twórcy niemieckiego serialu "Nasze Matki, nasi Ojcowie" i żołnierze AK podnoszący, że produkcja narusza ich dobra osobiste, zawarli ugodę. W środę odbyła się kolejna rozprawa w trwającym od 2016 r. procesie cywilnym

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook