Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Ten rząd trzeba szybko zmienić

07.10.2012

Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce jak najszybciej odsunąć od władzy gabinet Donalda Tuska. O poparciu dla kandydatury prof. Glińskiego będzie niebawem rozmawiał z liderem PSL - Waldemarem Pawlakiem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że będzie forsował kandydaturę Piotra Glińskiego na premiera. I to nie raz. Jeśli wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu upadnie, jego partia i tak będzie zgłaszać kolejne takie wnioski - zadeklarował.

Kaczyński podczas otwartego spotkania z mieszkańcami w Olsztynie przekonywał o potrzebie powołania
rządu pozaparlamentarnego jako rozwiązania na kryzys. Jego zdaniem inicjatywa złożenia wniosku o
konstruktywne wotum nieufności i wysunięcie "neutralnego kandydata" na premiera może zyskać poparcie posłów innych ugrupowań, którzy "kierują się motywacjami patriotycznymi".

Prezes PiS przekonywał, że kandydat jego partii na szefa rządu, prof. Piotr Gliński, jest osobą kompetentną, bo w pracy naukowej zajmował się kształtem życia publicznego w Polsce. "Będziemy go forsować twardo, niezależnie od tego, że tak jak się spodziewaliśmy, usłyszeliśmy teraz ze wszystkich stron: nie" - powiedział Kaczyński.

Dodał, że po głosowaniu każdy z posłów z partii "formalnie opozycyjnych", który nie poprze konstruktywnego wotum nieufności, będzie osobiście obciążony odpowiedzialnością za działania obecnego rządu. "Jeżeli nie poprze tego, to będzie można pod jego biurem poselskim postawić pikietę i powiedzieć: pan odpowiada za to, że mamy takie rządy" - powiedział prezes PiS.

Kaczyński zapowiedział, że jeśli inicjatywa PiS nie uzyska ustawowej większości w Sejmie, to jego partia będzie powtarzać takie próby. "Jeżeli nawet za pierwszym razem się nie uda, to my jako duża partia możemy zgłaszać ten wniosek o wotum nieufności raz za razem" - ocenił.

Kaczyński potwierdził, że w najbliższych dniach spotka się z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem, który zapowiadał, że wystąpi do liderów parlamentarnych z propozycją rozmowy o gospodarce, sprawach społecznych i rolnictwie.

Prezes PiS nie chciał jednak ujawniać terminu i szczegółów tego spotkania. Zapowiedział jedynie, że zamierza rozmawiać o poparciu dla Glińskiego. "Będziemy też chcieli zbadać, czy pewnych spraw związanych z funkcjonowaniem demokracji w parlamencie, czy sferami życia społecznego i gospodarczego, które są przedmiotem zainteresowania PSL, ale i naszego, nie można jednak załatwić w sposób, który nie będzie tym sferom zagrażał" - powiedział.

Kaczyński ocenił, że decyzja ministra Jarosława Gowina o reorganizacji 79 sądów jest "przedsięwzięciem skrajnie szkodliwym" i oznacza "zwijanie państwa" z mniejszych miast. "Całkowicie jestem w tej sprawie po stronie PSL i gdybyśmy doszli do władzy, to byśmy na pewno tę decyzję wycofali" - oświadczył.Resort sprawiedliwości ogłosił w sobotę, że minister Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Według wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka taka decyzja jest błędem. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

PAP/ ansa

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 2. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 3. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 4. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 5. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 6. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 7. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook