Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Ta władza niszczy Polskę

15.12.2012

Musimy doprowadzić do jak najszybszego odsunięcia tej władzy, która Polskę niszczy, a jest nieustannie z siebie bardzo zadowolona - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rok 2012 potwierdził, że mamy do czynienia z najgorszym rządem po 1989 roku.

"Musimy z tym skończyć, bo to jest dramat naszego narodu, który ma rząd tak zły, jak w demokracji zdarza się bardzo rzadko" - podkreślił podczas sobotniego posiedzenia Rady Politycznej PiS. Według Kaczyńskiego jest to cel "trudny do zrealizowania, ale trzeba go podjąć, w imię interesów Polski".

W ocenie prezesa PiS obecna sytuacja w naszym kraju to "pokaz tego jak będzie wyglądała Polska, jeśli będą kontynuowane te rządy".

"Mamy do czynienia z rządem, który wypełnia swe funkcje poniżej pewnego minimum. Tu nie chodzi o to, że nie zostały dotrzymane obietnice z 2007 roku, ani z wyborów 2011 roku. Chodzi o pewne minimum, które pozwala uznać, że rząd, lepszy czy gorszy, ale jakoś wypełnia swoje obowiązki" - mówił Kaczyński.

I podkreślił: "Dlatego nasze zadanie, które musimy traktować nie jako zadanie partyjne, ale narodowe, to doprowadzić do jak najszybszego odsunięcia tej władzy, która Polskę niszczy, a jednocześnie jest nieustannie z siebie bardzo zadowolona".

Zdaniem prezesa PiS 2012 rok "przyniósł potwierdzenie tezy, że nie było dotąd po 1989 roku gorszego rządu niż obecny". Przekonywał, że ta diagnoza odnosi się do wszelkich dziedzin życia, ale szczególnie widać to w obszarze finansów publicznych. "Kryzys finansów publicznych wywołany nieodpowiedzialną polityką tego rządu i ministra Rostowskiego leży u podstaw wielu innych kryzysów" - mówił.

"Nieumiejętność rozwiązania problemów finansowych (...) prowadzi do tego, iż ogromna część naszych zasobów, zasobów, które mają służyć normalnemu funkcjonowaniu życia społecznego, jest traktowanych jako swego rodzaju worek, z którego się czerpie, by finanse publiczne ratować" - stwierdził.

Jak ocenił, działania tego rządu w sferze gospodarki są nieodpowiedzialne i obciążone obsesją prywatyzacyjną. "Przy czym ta obsesja po części tylko wynika z histerycznego poszukiwania środków dla budżetu" - dodał.

"Mamy do czynienia z licznymi decyzjami, które wprost realizują interesy zewnętrznych podmiotów ekonomicznych" - powiedział prezes PiS, podając przykład Poczty Polskiej, która "została przez ustawę Sejmu tak ustawiona, że na otwartym rynku nie będzie miała żadnych szans". "Te bardzo ważne usługi zostaną przejęte przez pocztę niemiecką i nikt, kto uchwalał tę ustawę nie mógł mieć najmniejszych wątpliwości, do czego to doprowadzi. To klasyczny przykład, jak ta władza działa" - powiedział Kaczyński.

"Mamy do czynienia z procesem zwijania państwa w jego różnych funkcjach, szczególnie w oświacie, ale też gdzie indziej" - zaznaczył Kaczyński.

Jego zdaniem potężne uderzenie otrzymała też polska wieś, na której potrzeby - według niego - przeznacza się obecnie 1,7 proc. PKB. "Podczas gdy za naszych rządów było to 3 proc. PKB" - powiedział i dodał, że kryzys jest też szczególnie widoczny w systemie służby zdrowia, który niemalże przestał działać.

Kaczyński zarzucił ponadto obecnej władzy "niszczenie poczucia wspólnoty i narodowej tradycji". Jak mówił, Sejm nie wyraził zgody na uchwałę ws. przypadającej w przyszłym roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego. "Jeśli państwo nie chce obchodzić rocznicy, to my musimy zorganizować te obchody" - zaznaczył prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego odrzucanie tradycji niepodległościowej "jest charakterystyczne i niesłychanie groźne". "Można wskazać na filmy antypolskie, wręcz chorobliwie antypolskie, finansowane z kieszeni polskiego podatnika, o awansach ludzi w świecie kultury, którzy demonstrują w tej chwili skrajny antypolonizm. I to demonstrują także poza granicami naszego kraju" - podkreślił prezes PiS.

W ocenie Kaczyńskiego trwa ponadto "kłamstwo smoleńskie". "Trwa to wszystko, co wokół tego nieustannie się dzieje, bo my tę sprawę podtrzymujemy i będziemy podtrzymywać, a druga strona najwyraźniej nie chce zrezygnować z tego wszystkiego, co przedłożyła społeczeństwu w pierwszych miesiącach po katastrofie smoleńskiej. (...) Front obrony kłamstwa do tego się nie przyznaje" - podkreślił prezes PiS. 

Jego zdaniem obecny rząd prowadzi "politykę autodegradacji". "Polska sama poprzez swoją politykę obniża swoją pozycję międzynarodową i zbiera tego kwaśne owoce" - uważa prezes PiS. 

PAP/kop
[fot. PAP/L. Szymański]

Warto poczytać

 1. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 2. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 3. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 4. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 5. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 6. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 7. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 8. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook