Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński: Sądownictwo cierpi na upadek zasad moralnych

14.07.2017

"Sądownictwo cierpi na dwie poważne choroby: upadek zasad moralnych i niesprawność, przewlekłość postępowania" – oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że w programie wyborczym jego partii była reforma wymiaru sprawiedliwości: "My dotrzymujemy słowa i to, co obiecaliśmy realizujemy".

"Nie od razu, bo pewne sprawy wymagają czasu, ale realizujemy i to, co robimy w tej chwili - mówię o tych dwóch już uchwalonych ustawach i o tej zapowiedzianej - to jest nic innego, jak realizacja właśnie tych zapowiedzi" – stwierdził Kaczyński.

Jak zaznaczył, zapowiedzi te odnosiły się do realnych problemów naszego życia gospodarczego, publicznego i społecznego. "Takim problemem był i jest w dalszym ciągu stan polskiego sądownictwa. To sądownictwo niezależnie jeszcze od innych kwestii cierpi na dwie poważne choroby: pierwsza z nich to upadek zasad moralnych, moralności zawodowej, moralności ogólnej, przykładów tutaj nie trzeba jak sądzę przytaczać, jest ich mnóstwo" – powiedział prezes PiS.

"Druga sprawa to niesprawność ogromna - przewlekłość postępowania, która powoduje, że wielu ludzi w różny sposób z tego powodu cierpi" – dodał Kaczyński.

Lider PiS skomentował też działania szefa PO Grzegorza Schetyny, który zamierza konsultować się z pozostałymi klubami opozycji ws. wspólnego zaangażowania w blokowanie procesu legislacyjnego projektowanych zmian, czy to na posiedzeniu komisji, czy na obradach plenarnych Sejmu. Szef PO zapowiedział, że jej politycy wezmą udział w manifestacji organizowanej przed Sejmem przez KOD.

Prezes PiS zaznaczył, że podnoszą protesty ci, którzy chcą podtrzymać dawny system sądownictwa. Jednocześnie podkreślił: "Jeżeli to są protesty werbalne, czy te, które ewentualnie byłyby formułowane z mównicy sejmowej, to oczywiście wszystko w porządku, mają do tego prawo, ale padają tutaj zapowiedzi nieporównanie dalej idące tzn. zapowiedzi, które zmierzają po prostu do tego, żeby demolować polskie państwo".

TVP/MBB

Fot. PAP/Leszek Szymański

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook