Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: rząd chce ograniczenia suwerenności

10.12.2011

Jarosław Kaczyński stanowczo krytykuje decyzje rządu, dotyczące nowych rozwiązań kryzysowych UE. "Próba racjonalizacji tych decyzji jest możliwa tylko wówczas, gdy odwołamy się do interesów czysto osobistych, do perspektywy osobistych karier w ramach UE" - podkreśla prezes PiS.

- Obecny rząd podjął decyzję o daleko idących skutkach. (…) Mamy ograniczyć w bardzo istotnym stopniu naszą suwerenność i to w tych punktach, które są dla demokracji bardzo ważne - mówił podczas konferencji prasowej, podkreślając, że deycyzje rządu naruszają fundamenty demojracji.

- Jeśli spojrzeć na dzieje europejskiej i światowej demokracji, to była ona budowana wokół sporu między władcą a jego poddanymi o podatki. Wokół tego budowano mechanizmy demokratyczne, związane ze wczesnym parlamentaryzmem, który dojrzewał i doprowadził do powstania mechanizmów demokracji, które funkcjonują dzisiaj.

Ten obszar ma być dzisiaj poddany szczególnej kontroli, kontroli zewnętrznej wobec poszczególnych państw; kontroli, której charakter nie jest jeszcze dziś określony, bo umowa nie jest jeszcze formą traktatu, tylko umową dodatkową. Powstaje pytanie kto w gruncie rzeczy ma kontrolować.

Szef PiS podkreślił stanowczo, że mamy do czynienia z daleko idącą próba ograniczenia suwerenności i demokracji Polski.

- Nasz status obywateli, przy przyjęciu tego rodzaju regulacji, będzie statusem znacznie słabszym niż dotychczas. Wpływ naszego głosu jako wyborców będzie ograniczony i korygowany przez czynnik zewnętrzny.

Prawo i Sprawiedliwość skierowało uwagę na konsekwencje finansowe podjętych przez rząd decyzji:

- Wejście do tej umowy będzie nakładało na nas obowiązki o charakterze finansowym. Będziemy płacić za obecność w tej nieokreślonej jeszcze strefie. Będzie to opłata suta.

Nie można jej jeszcze określić, ale jeśli ma to być 50 mld euro w ramach tych 200 zapewnionych dla państw bankrutujących, to nasz udział, gdyby go liczyć na podstawie ludności kraju, byłby udziałem bardzo poważnym.

Można przypuścić, na podstawie oświadczeń Banku Narodowego które zostały złożone, iż zasobem do którego mamy się odwołać jest rezerwa dewizowa BN. Te 74 mld euro, które w tym zasobie w tej chwili mamy. Dotychczas przyjmowaliśmy zasadę, że ten zasób jest nienaruszalny, nawet jeśli chodziłoby o podjęcie ważnych z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki przedsięwzięć. Dziś mamy ten zasób naruszyć po to, żeby sfinansować znacznie bogatszych od nas.

Jarosław Kaczyński zaznacza, że nowe rozwiązania sprawią, że będziemy w UE obserwatorami pozbawionymi prawa do zabrania decydującego głosu, lecz obciążonymi wysokimi zobowiązaniami finansowymi:

- Mamy więc wejść do grupy, w której będziemy obserwatorem, bez głosu decydującego za ogromną cenę polityczną, odnoszącą się do wartości fundamentalnych dla naszego bytu narodowego, charakteru naszego państwa i dla naszego statusu, jako obywateli.

Jest tu też zobowiązanie do względnie szybkiego wejścia do strefy euro. Dal takiego kraju jak nasz oznacza to daleko idące zagrożenia.

Kaczyński przypomniał również wystąpienie min. Sikorskiego w Berlinie, podczas którego gotowość do podporządkowania się Niemcom została sformułowana wprost: „Bądźcie naszymi przywódcami”

Prezes PiS stanowczo podkreślił, że stanowisko rządu jest sprzeczne z interesem narodowym Polski, a decyzje zostały spowodowane partykularnym interesem decydentów:

- Próba racjonalizacji tych decyzji jest możliwa tylko wówczas, gdy odwołamy się do interesów czysto osobistych, jeśli odwołamy się do perspektywy osobistych karier w ramach UE, bo żadne rozumowanie, które odnosi się do interesu narodowego tego rodzaju decyzji uzasadnić nie może.

Prawo i Sprawiedliwość oświadczyło, że nie zamierza przyjąć zaproponowanych rozwiązań, jeśli nie zostaną przeprowadzone na drodze konstytucyjnych procedur.

- To sytuacja, której określenie jako niepokojąca jest łagodne. Ma ona wymiar także konstytucyjny. Nie ma żadnej możliwości przyjęcia tego rodzaju rozwiązań, niż tylko poprzez zastosowanie art. 92 Konstytucji a więc poprzez odwołanie się do większości 2/3 parlamentu.

PiKa

[fot. PAP / B. Zborowski]

Słowa kluczowe:

Jarosław Kaczyński

,

rząd

,

UE

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook