Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: rząd chce ograniczenia suwerenności

10.12.2011

Jarosław Kaczyński stanowczo krytykuje decyzje rządu, dotyczące nowych rozwiązań kryzysowych UE. "Próba racjonalizacji tych decyzji jest możliwa tylko wówczas, gdy odwołamy się do interesów czysto osobistych, do perspektywy osobistych karier w ramach UE" - podkreśla prezes PiS.

- Obecny rząd podjął decyzję o daleko idących skutkach. (…) Mamy ograniczyć w bardzo istotnym stopniu naszą suwerenność i to w tych punktach, które są dla demokracji bardzo ważne - mówił podczas konferencji prasowej, podkreślając, że deycyzje rządu naruszają fundamenty demojracji.

- Jeśli spojrzeć na dzieje europejskiej i światowej demokracji, to była ona budowana wokół sporu między władcą a jego poddanymi o podatki. Wokół tego budowano mechanizmy demokratyczne, związane ze wczesnym parlamentaryzmem, który dojrzewał i doprowadził do powstania mechanizmów demokracji, które funkcjonują dzisiaj.

Ten obszar ma być dzisiaj poddany szczególnej kontroli, kontroli zewnętrznej wobec poszczególnych państw; kontroli, której charakter nie jest jeszcze dziś określony, bo umowa nie jest jeszcze formą traktatu, tylko umową dodatkową. Powstaje pytanie kto w gruncie rzeczy ma kontrolować.

Szef PiS podkreślił stanowczo, że mamy do czynienia z daleko idącą próba ograniczenia suwerenności i demokracji Polski.

- Nasz status obywateli, przy przyjęciu tego rodzaju regulacji, będzie statusem znacznie słabszym niż dotychczas. Wpływ naszego głosu jako wyborców będzie ograniczony i korygowany przez czynnik zewnętrzny.

Prawo i Sprawiedliwość skierowało uwagę na konsekwencje finansowe podjętych przez rząd decyzji:

- Wejście do tej umowy będzie nakładało na nas obowiązki o charakterze finansowym. Będziemy płacić za obecność w tej nieokreślonej jeszcze strefie. Będzie to opłata suta.

Nie można jej jeszcze określić, ale jeśli ma to być 50 mld euro w ramach tych 200 zapewnionych dla państw bankrutujących, to nasz udział, gdyby go liczyć na podstawie ludności kraju, byłby udziałem bardzo poważnym.

Można przypuścić, na podstawie oświadczeń Banku Narodowego które zostały złożone, iż zasobem do którego mamy się odwołać jest rezerwa dewizowa BN. Te 74 mld euro, które w tym zasobie w tej chwili mamy. Dotychczas przyjmowaliśmy zasadę, że ten zasób jest nienaruszalny, nawet jeśli chodziłoby o podjęcie ważnych z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki przedsięwzięć. Dziś mamy ten zasób naruszyć po to, żeby sfinansować znacznie bogatszych od nas.

Jarosław Kaczyński zaznacza, że nowe rozwiązania sprawią, że będziemy w UE obserwatorami pozbawionymi prawa do zabrania decydującego głosu, lecz obciążonymi wysokimi zobowiązaniami finansowymi:

- Mamy więc wejść do grupy, w której będziemy obserwatorem, bez głosu decydującego za ogromną cenę polityczną, odnoszącą się do wartości fundamentalnych dla naszego bytu narodowego, charakteru naszego państwa i dla naszego statusu, jako obywateli.

Jest tu też zobowiązanie do względnie szybkiego wejścia do strefy euro. Dal takiego kraju jak nasz oznacza to daleko idące zagrożenia.

Kaczyński przypomniał również wystąpienie min. Sikorskiego w Berlinie, podczas którego gotowość do podporządkowania się Niemcom została sformułowana wprost: „Bądźcie naszymi przywódcami”

Prezes PiS stanowczo podkreślił, że stanowisko rządu jest sprzeczne z interesem narodowym Polski, a decyzje zostały spowodowane partykularnym interesem decydentów:

- Próba racjonalizacji tych decyzji jest możliwa tylko wówczas, gdy odwołamy się do interesów czysto osobistych, jeśli odwołamy się do perspektywy osobistych karier w ramach UE, bo żadne rozumowanie, które odnosi się do interesu narodowego tego rodzaju decyzji uzasadnić nie może.

Prawo i Sprawiedliwość oświadczyło, że nie zamierza przyjąć zaproponowanych rozwiązań, jeśli nie zostaną przeprowadzone na drodze konstytucyjnych procedur.

- To sytuacja, której określenie jako niepokojąca jest łagodne. Ma ona wymiar także konstytucyjny. Nie ma żadnej możliwości przyjęcia tego rodzaju rozwiązań, niż tylko poprzez zastosowanie art. 92 Konstytucji a więc poprzez odwołanie się do większości 2/3 parlamentu.

PiKa

[fot. PAP / B. Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook