Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: powtórzyłbym swoje słowa

12.11.2012

"Chciałem wyraźnie powiedzieć, że nie wierzę by tekst w "Rzeczpospolitej" był zasadzką" - mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS dodaje: nawet gdyby to była zasadzka, to nie mogliśmy nie reagować. A pytany, czy nie można było poczekać na konferencję prokuratury, odpowiada:

"Przede wszystkim doszło do zbiegu okoliczności, moje wystąpienie na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego badającego tragedię smoleńską było zaplanowane wcześniej, z racji nagłej śmierci chorążego Remigiusza Musia. Mówiłem, że wszystko wskazuje iż doszło do zamachu, że zamordowanie 96 osób to jest zbrodnia. To, że media i sam premier potraktowali to jako oskarżenie jest bardzo ciekawe. Sądzę, że politolodzy już dziś, a historycy w przyszłości, powinni to zbadać."

Kaczyński dodaje, że konferencji prasowej nie dało się opóźnić z wielu przyczyn, także osobistych.

"Nie dramatyzuję tego, bo tak czy inaczej budowano by tezy o kompromitacji artykułu “Rzeczpospolitej”.
Uważam, że ta publikacja była prawdziwa. Gdyby pan Ireneusz Szeląg na konferencji prokuratury zaczął nie od ataków na gazetę i dziennikarza, ale od stwierdzenia iż rzeczywiście polscy prokuratorzy i eksperci byli w Smoleński, że znaleziono wysokooenergetyczne cząstki jonizowane, że wyniki badań muszą być jednak jeszcze potwierdzone, wszystko odebrano by inaczej. Niestety, konferencję prokuratury podporządkowano politycznemu zamówieniu rządu, która chciała ostrego i agresywnego zaprzeczenia, choć nie było do tego podstaw. Są niezależne badania potwierdzające znalezienie śladów materiału wybuchowego na pasie bezpieczeństwa jednej z ofiar. Jestem też przekonany, że także wyniki badań polskich prokuratorów, jednoznaczne wydruki z tych nowoczesnych detektorów, muszą być udokumentowane, opisane i że prędzej czy później je poznamy."

Dopytywany, czy dziś powtórzyłby słowa z ubiegłego wtorku, także te o konieczności dymisji rządu, odpowiada:

"Powtórzyłbym. Rząd odpowiada na pewno za to jedno wielkie matactwo w śledztwie z którym mamy do czynienia po 10 kwietnia 2010 roku. Zresztą, ten gabinet powinien odejść już po samej tragedii, bo w jego ręku spoczywały wszystkie narzędzia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa temu lotowi."

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w najnowszym numerze "Uważam Rze".

Kaj

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 7. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook