Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: powtórzyłbym swoje słowa

12.11.2012

"Chciałem wyraźnie powiedzieć, że nie wierzę by tekst w "Rzeczpospolitej" był zasadzką" - mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS dodaje: nawet gdyby to była zasadzka, to nie mogliśmy nie reagować. A pytany, czy nie można było poczekać na konferencję prokuratury, odpowiada:

"Przede wszystkim doszło do zbiegu okoliczności, moje wystąpienie na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego badającego tragedię smoleńską było zaplanowane wcześniej, z racji nagłej śmierci chorążego Remigiusza Musia. Mówiłem, że wszystko wskazuje iż doszło do zamachu, że zamordowanie 96 osób to jest zbrodnia. To, że media i sam premier potraktowali to jako oskarżenie jest bardzo ciekawe. Sądzę, że politolodzy już dziś, a historycy w przyszłości, powinni to zbadać."

Kaczyński dodaje, że konferencji prasowej nie dało się opóźnić z wielu przyczyn, także osobistych.

"Nie dramatyzuję tego, bo tak czy inaczej budowano by tezy o kompromitacji artykułu “Rzeczpospolitej”.
Uważam, że ta publikacja była prawdziwa. Gdyby pan Ireneusz Szeląg na konferencji prokuratury zaczął nie od ataków na gazetę i dziennikarza, ale od stwierdzenia iż rzeczywiście polscy prokuratorzy i eksperci byli w Smoleński, że znaleziono wysokooenergetyczne cząstki jonizowane, że wyniki badań muszą być jednak jeszcze potwierdzone, wszystko odebrano by inaczej. Niestety, konferencję prokuratury podporządkowano politycznemu zamówieniu rządu, która chciała ostrego i agresywnego zaprzeczenia, choć nie było do tego podstaw. Są niezależne badania potwierdzające znalezienie śladów materiału wybuchowego na pasie bezpieczeństwa jednej z ofiar. Jestem też przekonany, że także wyniki badań polskich prokuratorów, jednoznaczne wydruki z tych nowoczesnych detektorów, muszą być udokumentowane, opisane i że prędzej czy później je poznamy."

Dopytywany, czy dziś powtórzyłby słowa z ubiegłego wtorku, także te o konieczności dymisji rządu, odpowiada:

"Powtórzyłbym. Rząd odpowiada na pewno za to jedno wielkie matactwo w śledztwie z którym mamy do czynienia po 10 kwietnia 2010 roku. Zresztą, ten gabinet powinien odejść już po samej tragedii, bo w jego ręku spoczywały wszystkie narzędzia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa temu lotowi."

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w najnowszym numerze "Uważam Rze".

Kaj

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 2. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 3. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 4. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 5. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 6. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 7. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook