Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: powtórzyłbym swoje słowa

12.11.2012

"Chciałem wyraźnie powiedzieć, że nie wierzę by tekst w "Rzeczpospolitej" był zasadzką" - mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS dodaje: nawet gdyby to była zasadzka, to nie mogliśmy nie reagować. A pytany, czy nie można było poczekać na konferencję prokuratury, odpowiada:

"Przede wszystkim doszło do zbiegu okoliczności, moje wystąpienie na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego badającego tragedię smoleńską było zaplanowane wcześniej, z racji nagłej śmierci chorążego Remigiusza Musia. Mówiłem, że wszystko wskazuje iż doszło do zamachu, że zamordowanie 96 osób to jest zbrodnia. To, że media i sam premier potraktowali to jako oskarżenie jest bardzo ciekawe. Sądzę, że politolodzy już dziś, a historycy w przyszłości, powinni to zbadać."

Kaczyński dodaje, że konferencji prasowej nie dało się opóźnić z wielu przyczyn, także osobistych.

"Nie dramatyzuję tego, bo tak czy inaczej budowano by tezy o kompromitacji artykułu “Rzeczpospolitej”.
Uważam, że ta publikacja była prawdziwa. Gdyby pan Ireneusz Szeląg na konferencji prokuratury zaczął nie od ataków na gazetę i dziennikarza, ale od stwierdzenia iż rzeczywiście polscy prokuratorzy i eksperci byli w Smoleński, że znaleziono wysokooenergetyczne cząstki jonizowane, że wyniki badań muszą być jednak jeszcze potwierdzone, wszystko odebrano by inaczej. Niestety, konferencję prokuratury podporządkowano politycznemu zamówieniu rządu, która chciała ostrego i agresywnego zaprzeczenia, choć nie było do tego podstaw. Są niezależne badania potwierdzające znalezienie śladów materiału wybuchowego na pasie bezpieczeństwa jednej z ofiar. Jestem też przekonany, że także wyniki badań polskich prokuratorów, jednoznaczne wydruki z tych nowoczesnych detektorów, muszą być udokumentowane, opisane i że prędzej czy później je poznamy."

Dopytywany, czy dziś powtórzyłby słowa z ubiegłego wtorku, także te o konieczności dymisji rządu, odpowiada:

"Powtórzyłbym. Rząd odpowiada na pewno za to jedno wielkie matactwo w śledztwie z którym mamy do czynienia po 10 kwietnia 2010 roku. Zresztą, ten gabinet powinien odejść już po samej tragedii, bo w jego ręku spoczywały wszystkie narzędzia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa temu lotowi."

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w najnowszym numerze "Uważam Rze".

Kaj

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook