Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: powtórzyłbym swoje słowa

12.11.2012

"Chciałem wyraźnie powiedzieć, że nie wierzę by tekst w "Rzeczpospolitej" był zasadzką" - mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS dodaje: nawet gdyby to była zasadzka, to nie mogliśmy nie reagować. A pytany, czy nie można było poczekać na konferencję prokuratury, odpowiada:

"Przede wszystkim doszło do zbiegu okoliczności, moje wystąpienie na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego badającego tragedię smoleńską było zaplanowane wcześniej, z racji nagłej śmierci chorążego Remigiusza Musia. Mówiłem, że wszystko wskazuje iż doszło do zamachu, że zamordowanie 96 osób to jest zbrodnia. To, że media i sam premier potraktowali to jako oskarżenie jest bardzo ciekawe. Sądzę, że politolodzy już dziś, a historycy w przyszłości, powinni to zbadać."

Kaczyński dodaje, że konferencji prasowej nie dało się opóźnić z wielu przyczyn, także osobistych.

"Nie dramatyzuję tego, bo tak czy inaczej budowano by tezy o kompromitacji artykułu “Rzeczpospolitej”.
Uważam, że ta publikacja była prawdziwa. Gdyby pan Ireneusz Szeląg na konferencji prokuratury zaczął nie od ataków na gazetę i dziennikarza, ale od stwierdzenia iż rzeczywiście polscy prokuratorzy i eksperci byli w Smoleński, że znaleziono wysokooenergetyczne cząstki jonizowane, że wyniki badań muszą być jednak jeszcze potwierdzone, wszystko odebrano by inaczej. Niestety, konferencję prokuratury podporządkowano politycznemu zamówieniu rządu, która chciała ostrego i agresywnego zaprzeczenia, choć nie było do tego podstaw. Są niezależne badania potwierdzające znalezienie śladów materiału wybuchowego na pasie bezpieczeństwa jednej z ofiar. Jestem też przekonany, że także wyniki badań polskich prokuratorów, jednoznaczne wydruki z tych nowoczesnych detektorów, muszą być udokumentowane, opisane i że prędzej czy później je poznamy."

Dopytywany, czy dziś powtórzyłby słowa z ubiegłego wtorku, także te o konieczności dymisji rządu, odpowiada:

"Powtórzyłbym. Rząd odpowiada na pewno za to jedno wielkie matactwo w śledztwie z którym mamy do czynienia po 10 kwietnia 2010 roku. Zresztą, ten gabinet powinien odejść już po samej tragedii, bo w jego ręku spoczywały wszystkie narzędzia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa temu lotowi."

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w najnowszym numerze "Uważam Rze".

Kaj

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook