Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński: Potrzebny jest nowy traktat europejski

24.06.2016

"Konkluzja jest oczywista – potrzebny jest nowy traktat europejski” – powiedział Kaczyński.

„To co się stało może być podstawą dla podejmowania bardzo różnych decyzji może być podstawą do przyjmowania rożnych postaw. Jedna z nich to taka postawa która mówi - nic nie zmieniać, więcej Unii i idziemy dalej, i to jest postawa prowadząca do pogłębienia się kryzysu, być może kolejnych aktów typu Brexit i w perspektywie generalnego kryzysu Unii. Można przyjąć postawę, która pozwoli sformułować pozytywną odpowiedź czyli dokonać reformy Unii, która będzie również ofertą dla Wielkiej Brytanii” – mówił Jarosław Kaczyński o Brexicie podczas konferencji prasowej.

„Wydaje mi się, że to jest dzisiaj potrzebne, że potrzebne jest doprecyzowanie przepisów Unii, tak by działała w oparciu o prawa a nie na zasadach arbitralnych, których ofiarą jest też Polska” – mówił prezes PiS.

„Sprawa podziału kompetencji między Unią i państwami muszą być sprecyzowane dokładnie. Tu musi być wyraźnie zastosowana zasada pomocniczości. To musi być co bardzo istotnego. Trzeba uzyskać nową jakość. Przyjąć nowy konsensualny sposób podejmowania decyzji" – przekonywał Kaczyński.

Musi być zastosowane na poważnie wszystko co się łączy z kompromisem z Ioanniny. Tego rodzaju mechanizmy pozwolą Unii działać w sposób, który będzie prowadzić do odbiurokratyzowania. Konkluzja jest oczywista – potrzebny jest nowy traktat europejski” – powiedział.

„Potrzebna jest pozytywna reakcja, a nie trwanie w tym samym kierunku, w tym samym torze, który doprowadził do kryzysu, który to kryzys jest oczywisty. Są już nowi kandydaci do wyjścia. Nawet Sarkozy zapowiada referendum w sprawie charakteru Unii Europejskiej” – mówił. „Można z tego wyjść, tworząc Unię znacznie silniejszą niż obecnie. Bo taka unia zreformowana byłaby silniejsza” - dodał.

Skomentował też rezygnację premiera Wielkiej Brytanii. „Pan Cameron honorowo zrezygnował. Ale tu były dwie strony. Było też kierownictwo Europy i na ich miejscu też bym się zastanowił” – powiedział. „Koncepcje federalistyczne muszą prowadzić do nieszczęścia. Nie ma ku temu społecznych przesłanek” – dodał.

Prezes PiS mówił też o roli narodowych interesów w Unii. „Proponuje państwu porównanie, ile Niemcy wydały na wsparcie dla nowych państw Unii, a ile wydały na NRD. Tutaj mamy do czynienia z sumą typu kilkadziesiąt, do stu miliardów, a prawie dwa biliony wydano na dawne NRD. Dlaczego to zrobili? Bo kierują się względami narodowymi. I te względy są w Europie decydujące” – stwierdził.

Kaczyński odpowiedział również na pytanie dotyczące roli Donalda Tuska przy okazji Brexitu.

„O Donaldzie Tusku nie ma co mówić. Jego dorobek w Unii jest w tej chwili w internecie różnie komentowane. Jeśli chodzi o tzw. unię karolińską. To tego typu Unia Europejska to jest coś co musi prowadzić w Europie do konfliktu. To jest najgorsza z możliwych dróg. Pan Steinmeier pokazuje nie po raz pierwszy, że działa w sposób nieprzemyślany i z takich decyzji cieszą się tylko w jednym miejscu w Europie – w Moskwie” – mówił Kaczyński.

„Będziemy musieli w tej sprawie rozmawiać z rządem brytyjskim. Jeśli chodzi o relacje z Niemcami i Francją, to Polska musi wystąpić w pewną ofensywą dyplomatyczną” – powiedział.

„Twierdzenie, że tego kryzysu nie ma jest zamykaniem oczu na rzeczywistość. Niczego bym sobie tak nie życzył jak tego by Polacy masowo, jak kiedyś Hiszpanie, wrócili do kraju. Ale po tym ośmiu latach niszczenia wymaga to wielkiego wysiłku. Skoro najczęstszą płacą w Polsce jest 2200 to ludzie nie będą po to wracać z Anglii” – mówił.

„Jeżeli chodzi o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, to być może będzie miało miejsce, ale wymaga to czasu, bo pani premier musi mieć przygotowane bardzo konkretne przemówienie” – stwierdził.

Kaczyński mówił też o stosunkach polsko-niemieckich w Unii. „Chcemy dobrych stosunków z Niemcami, ale sprzeczności są oczywiste. Skoro pani Merkel mówi o drugiej nitce Nord Stream, to samo co mówiła o pierwszej, że to jest tylko i wyłącznie inwestycja biznesowa, to nie można tego traktować poważnie” – powiedział Kaczyński. „Nie może być tak jak za czasów Tuska, że zawsze ustępujemy” – dodał.

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

wPolityce.pl/mly

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook