Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Potrzebny jest nowy traktat europejski

24.06.2016

"Konkluzja jest oczywista – potrzebny jest nowy traktat europejski” – powiedział Kaczyński.

„To co się stało może być podstawą dla podejmowania bardzo różnych decyzji może być podstawą do przyjmowania rożnych postaw. Jedna z nich to taka postawa która mówi - nic nie zmieniać, więcej Unii i idziemy dalej, i to jest postawa prowadząca do pogłębienia się kryzysu, być może kolejnych aktów typu Brexit i w perspektywie generalnego kryzysu Unii. Można przyjąć postawę, która pozwoli sformułować pozytywną odpowiedź czyli dokonać reformy Unii, która będzie również ofertą dla Wielkiej Brytanii” – mówił Jarosław Kaczyński o Brexicie podczas konferencji prasowej.

„Wydaje mi się, że to jest dzisiaj potrzebne, że potrzebne jest doprecyzowanie przepisów Unii, tak by działała w oparciu o prawa a nie na zasadach arbitralnych, których ofiarą jest też Polska” – mówił prezes PiS.

„Sprawa podziału kompetencji między Unią i państwami muszą być sprecyzowane dokładnie. Tu musi być wyraźnie zastosowana zasada pomocniczości. To musi być co bardzo istotnego. Trzeba uzyskać nową jakość. Przyjąć nowy konsensualny sposób podejmowania decyzji" – przekonywał Kaczyński.

Musi być zastosowane na poważnie wszystko co się łączy z kompromisem z Ioanniny. Tego rodzaju mechanizmy pozwolą Unii działać w sposób, który będzie prowadzić do odbiurokratyzowania. Konkluzja jest oczywista – potrzebny jest nowy traktat europejski” – powiedział.

„Potrzebna jest pozytywna reakcja, a nie trwanie w tym samym kierunku, w tym samym torze, który doprowadził do kryzysu, który to kryzys jest oczywisty. Są już nowi kandydaci do wyjścia. Nawet Sarkozy zapowiada referendum w sprawie charakteru Unii Europejskiej” – mówił. „Można z tego wyjść, tworząc Unię znacznie silniejszą niż obecnie. Bo taka unia zreformowana byłaby silniejsza” - dodał.

Skomentował też rezygnację premiera Wielkiej Brytanii. „Pan Cameron honorowo zrezygnował. Ale tu były dwie strony. Było też kierownictwo Europy i na ich miejscu też bym się zastanowił” – powiedział. „Koncepcje federalistyczne muszą prowadzić do nieszczęścia. Nie ma ku temu społecznych przesłanek” – dodał.

Prezes PiS mówił też o roli narodowych interesów w Unii. „Proponuje państwu porównanie, ile Niemcy wydały na wsparcie dla nowych państw Unii, a ile wydały na NRD. Tutaj mamy do czynienia z sumą typu kilkadziesiąt, do stu miliardów, a prawie dwa biliony wydano na dawne NRD. Dlaczego to zrobili? Bo kierują się względami narodowymi. I te względy są w Europie decydujące” – stwierdził.

Kaczyński odpowiedział również na pytanie dotyczące roli Donalda Tuska przy okazji Brexitu.

„O Donaldzie Tusku nie ma co mówić. Jego dorobek w Unii jest w tej chwili w internecie różnie komentowane. Jeśli chodzi o tzw. unię karolińską. To tego typu Unia Europejska to jest coś co musi prowadzić w Europie do konfliktu. To jest najgorsza z możliwych dróg. Pan Steinmeier pokazuje nie po raz pierwszy, że działa w sposób nieprzemyślany i z takich decyzji cieszą się tylko w jednym miejscu w Europie – w Moskwie” – mówił Kaczyński.

„Będziemy musieli w tej sprawie rozmawiać z rządem brytyjskim. Jeśli chodzi o relacje z Niemcami i Francją, to Polska musi wystąpić w pewną ofensywą dyplomatyczną” – powiedział.

„Twierdzenie, że tego kryzysu nie ma jest zamykaniem oczu na rzeczywistość. Niczego bym sobie tak nie życzył jak tego by Polacy masowo, jak kiedyś Hiszpanie, wrócili do kraju. Ale po tym ośmiu latach niszczenia wymaga to wielkiego wysiłku. Skoro najczęstszą płacą w Polsce jest 2200 to ludzie nie będą po to wracać z Anglii” – mówił.

„Jeżeli chodzi o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, to być może będzie miało miejsce, ale wymaga to czasu, bo pani premier musi mieć przygotowane bardzo konkretne przemówienie” – stwierdził.

Kaczyński mówił też o stosunkach polsko-niemieckich w Unii. „Chcemy dobrych stosunków z Niemcami, ale sprzeczności są oczywiste. Skoro pani Merkel mówi o drugiej nitce Nord Stream, to samo co mówiła o pierwszej, że to jest tylko i wyłącznie inwestycja biznesowa, to nie można tego traktować poważnie” – powiedział Kaczyński. „Nie może być tak jak za czasów Tuska, że zawsze ustępujemy” – dodał.

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

wPolityce.pl/mly

Warto poczytać

 1. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 2. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 3. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 4. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 5. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 6. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 7. sad05032018 16.03.2018

  Nadzwyczajna kasta broni się jak może. Sędziemu oskarżonemu o kradzież... złagodzono wyrok!

  Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu

 8. CBATT1 16.03.2018

  Schetyna chce likwidacji CBA. Tymczasem Polacy są zdecydowanie innego zdania

  45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, negatywnie - 12 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook