Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: PiS ma plan sprawnego państwa

19.05.2012

Plan budowania nowego systemu polskiej gospodarki, reformy systemu podatkowego, likwidacji NFZ, budowania pluralistycznych mediów i repolonizacji banków i środków masowego przekazu prezentował w Gdańsku Jarosław Kaczyński. Obok nowego gospodarczego ładu, zdaniem prezesa PiS, konieczna jest też twarda polityka zagrana.

Prezes PiS w obecności blisko czterystu osób w szczelnie wypełnionej Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezentował receptę PiS na wyborczy sukces, który przyjść musi, gdyż zdaniem prezesa PiS - inaczej nastąpi dalsza „redukcja państwa”.   

- Przeprowadza się ogromną redukcję szkolnictwa, wycofuje się instytucje z mniejszych ośrodków, tworząc tam jeszcze większe bezrobocie. Jesteśmy w sytuacji jak w 1989 roku. Trzeba podjąć zasadnicze decyzje. Trzeba dzisiaj mówić o tak głębokiej zmianie, która będzie oznaczała nowy system. Możemy go nazwać IV Rzeczpospolitą, możemy nazwać jakoś inaczej – mówił Kaczyński, w stoczni, do której wiedzie brama nad którą od kilku dni ponownie widnieje napis im. Lenina.

- To imię jednego z największych ludobójców w historii, obok Stalina i Hitlera. To hańba. Te niewytłumaczalne decyzje powinny być przedmiotem postępowań. To złamanie konstytucji – tuż przed wejściem do Sali BHP mówił Kaczyński, krytykując decyzję władz Gdańska o przywróceniu imienia Lenina na stoczniowej Bramie. Do sfery idei także odwołał się Kaczyński kreśląc plan zmian systemowych.

- Nie możemy zgodzić się na taki model postaw, który ruguje patriotyzm, na rządy ludzi, którzy sami mówią, że nie są polskimi patriotami – przekonywał Kaczyński, prezentując plan budowy nowego systemu polskiej gospodarki. Warunkiem powodzenia reformy jest nowe sprawne państwo. Zdaniem prezesa PiS, w Polsce jest ogromna sfera nieopodatkowana.  

- Musimy mieć sprawne silne państwo. Obecny system podatkowy wymaga pilnej naprawy. I my takie projekty zmian przygotowaliśmy. Plan przebudowy całej administracji skarbowej istnieje. Obecnie system podatkowy to jest coś, co można porównać do maszyny, która już dawno zardzewiała, omszała, gdzie każde kółko kręci się w inną stronę i kto chce, tym kółkiem kręci – mówił Kaczyński i ujawnił, że przychodów do państwowej kasy szukał będzie w opodatkowaniu banków, wielkich sieci handlowych i tych, którzy wielkie majątki lokują za granicą. Prezes PiS, wzorem np. Niemiec, chce też, by państwo tworzyło wsparcie dla rodzimych przedsiębiorstw.

- Polska gospodarka potrzebuje wsparcia państwa - przekonywał Kaczyński uzupełniając swój projekt o repolonizację banków i zmianę przepisów podatkowych.

- Idee samorozwoju gospodarczego upadły.  Trzeba repolonizować nasze banki – apelował Kaczyński.

- Wbrew temu co nam wmawiano na początku naszej transformacji, iż kapitał nie ma ojczyzny, że jakieś magiczne siły wolnego rynku, jakiś światowy system będzie nas pchał do przodu kapitał ma ojczyznę – mówił Kaczyński.

- Niemieckie firmy mogą liczyć na wsparcie swoich banków, polskie firmy nie – przekonywał Kaczyński.

Dlatego według prezesa PiS potrzebna jest zmiana

Również Andrzej Gwiazda współzałożyciel WZZ Wybrzeża, występując w towarzystwie prezesa Kaczyńskiego mówił o transformacji lat 90. jako o wielkim oszustwie.   

- Ideologia marksistowska upadła, zastąpiła ją ideologia „zabrać biednym by dać bogatym”. Padliśmy ofiarą profesjonalnego oszustwa – mówił Gwiazda, wzbudzając aplauz.

Aby odwrócić ten niekorzystny zdaniem PiS trend  należy też być stanowczym wobec Unii Europejskiej, a unijne środki należy wykorzystać do rozwoju polskich przedsiębiorstw.

-  Trzeba podjąć na nowo kwestię finansów publicznych na arenie Unii Europejskiej. Jeżeli Polska ma być szybko rozwijającym się krajem,  to musimy te kwestie spróbować w Europie postawić na nowo – powiedział Kaczyński.

Szanse szukać w zmianach na politycznej scenie Europy.  Zdaniem Kaczyńskiego obecna polityka europejska zdominowana przez Niemcy i Francję prowadzi do zwijania się gospodarki

- Coraz mniejsza gospodarka, coraz mniejsze podatki, a zastrzyk finansowy trafia do niemieckich i francuskich banków, a dług rośnie – tak prezes PiS rysował m.in. sytuację Grecji.

Kaczyński przekonywał też do zmian stylu polityki zagranicznej.  Prezes PiS ujawnił, że jest za walutą Euro, ale w planie „Euro plus zero”, czyli bez dodatkowych ograniczeń. 

- Obecnie polityka zagraniczna to klientelizm wobec Zachodu i Wschodu. Wobec Niemiec jest ona prowadzona już nie na kolanach, a na czworakach. Jak się pani kanclerz Merkel uśmiechnie, czy nawet ucałuje, to już jest dobrze? Nie na tym polityka polega – mówił Kaczyński.

Kolejny element sprzyjający budowaniu nowego ładu to obrona wolności mediów. PiS będzie więc bronił Telewizji Trwam.

- TV Trwam popieramy w imię pluralizmu mediów i praw katolików. Polska zasługuje na repolonizację mediów. Są uczciwi dziennikarze, ale są też funkcjonariusze, nie dziennikarze – zauważył Kaczyński.  

Słowa Kaczyńskiego o wyborczym zwycięstwie PiS zgromadzeni przyjęli oklaskami.

- Stworzyliśmy najpoważniejszą siłę na prawicy. Mamy szansę by wybory wygrać. Nie mamy czasu. System zjada sam siebie. Albo się zreformujemy, albo będzie „Kaniec filma” – przestrzegał Kaczyński, przekonując, że PiS jest partią nowoczesności, w przeciwieństwie do PO, która jego zdaniem poprzez sprzyjanie systemowi klienckiemu i generującemu korupcję reprezentuje III świat.  W tym czasie, gdy Jarosław Kaczyński spotykał się z mieszkańcami Gdańska w Sali BHP premier Donald Tusk przebywał z „gospodarską wizytą” na gdańskim stadionie, sprawdzając stan przygotowań miasta  do Euro 2012 i namawiając gdańszczan do gościnności podczas mistrzostw.

Poseł PiS Andrzej Jaworski nie miał wątpliwości: premier boi się otwartych spotkań.
 - Premier Tusk woli z lotu ptaka obserwować autostrady, których nie ma i spotykać się ze swoimi urzędnikami i zwolennikami. W sali stoczni  prezes Kaczyński miał spotkanie otwarte. Każdy mógł przyjść – przekonywał Jaworski 

ASG

PAP
[fot. główna PAP/Adam Warżawa, fot. galeria ASG]

Warto poczytać

 1. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 2. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 3. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 4. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 5. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 6. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 7. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook