Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: PiS ma plan sprawnego państwa

19.05.2012

Plan budowania nowego systemu polskiej gospodarki, reformy systemu podatkowego, likwidacji NFZ, budowania pluralistycznych mediów i repolonizacji banków i środków masowego przekazu prezentował w Gdańsku Jarosław Kaczyński. Obok nowego gospodarczego ładu, zdaniem prezesa PiS, konieczna jest też twarda polityka zagrana.

Prezes PiS w obecności blisko czterystu osób w szczelnie wypełnionej Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezentował receptę PiS na wyborczy sukces, który przyjść musi, gdyż zdaniem prezesa PiS - inaczej nastąpi dalsza „redukcja państwa”.   

- Przeprowadza się ogromną redukcję szkolnictwa, wycofuje się instytucje z mniejszych ośrodków, tworząc tam jeszcze większe bezrobocie. Jesteśmy w sytuacji jak w 1989 roku. Trzeba podjąć zasadnicze decyzje. Trzeba dzisiaj mówić o tak głębokiej zmianie, która będzie oznaczała nowy system. Możemy go nazwać IV Rzeczpospolitą, możemy nazwać jakoś inaczej – mówił Kaczyński, w stoczni, do której wiedzie brama nad którą od kilku dni ponownie widnieje napis im. Lenina.

- To imię jednego z największych ludobójców w historii, obok Stalina i Hitlera. To hańba. Te niewytłumaczalne decyzje powinny być przedmiotem postępowań. To złamanie konstytucji – tuż przed wejściem do Sali BHP mówił Kaczyński, krytykując decyzję władz Gdańska o przywróceniu imienia Lenina na stoczniowej Bramie. Do sfery idei także odwołał się Kaczyński kreśląc plan zmian systemowych.

- Nie możemy zgodzić się na taki model postaw, który ruguje patriotyzm, na rządy ludzi, którzy sami mówią, że nie są polskimi patriotami – przekonywał Kaczyński, prezentując plan budowy nowego systemu polskiej gospodarki. Warunkiem powodzenia reformy jest nowe sprawne państwo. Zdaniem prezesa PiS, w Polsce jest ogromna sfera nieopodatkowana.  

- Musimy mieć sprawne silne państwo. Obecny system podatkowy wymaga pilnej naprawy. I my takie projekty zmian przygotowaliśmy. Plan przebudowy całej administracji skarbowej istnieje. Obecnie system podatkowy to jest coś, co można porównać do maszyny, która już dawno zardzewiała, omszała, gdzie każde kółko kręci się w inną stronę i kto chce, tym kółkiem kręci – mówił Kaczyński i ujawnił, że przychodów do państwowej kasy szukał będzie w opodatkowaniu banków, wielkich sieci handlowych i tych, którzy wielkie majątki lokują za granicą. Prezes PiS, wzorem np. Niemiec, chce też, by państwo tworzyło wsparcie dla rodzimych przedsiębiorstw.

- Polska gospodarka potrzebuje wsparcia państwa - przekonywał Kaczyński uzupełniając swój projekt o repolonizację banków i zmianę przepisów podatkowych.

- Idee samorozwoju gospodarczego upadły.  Trzeba repolonizować nasze banki – apelował Kaczyński.

- Wbrew temu co nam wmawiano na początku naszej transformacji, iż kapitał nie ma ojczyzny, że jakieś magiczne siły wolnego rynku, jakiś światowy system będzie nas pchał do przodu kapitał ma ojczyznę – mówił Kaczyński.

- Niemieckie firmy mogą liczyć na wsparcie swoich banków, polskie firmy nie – przekonywał Kaczyński.

Dlatego według prezesa PiS potrzebna jest zmiana

Również Andrzej Gwiazda współzałożyciel WZZ Wybrzeża, występując w towarzystwie prezesa Kaczyńskiego mówił o transformacji lat 90. jako o wielkim oszustwie.   

- Ideologia marksistowska upadła, zastąpiła ją ideologia „zabrać biednym by dać bogatym”. Padliśmy ofiarą profesjonalnego oszustwa – mówił Gwiazda, wzbudzając aplauz.

Aby odwrócić ten niekorzystny zdaniem PiS trend  należy też być stanowczym wobec Unii Europejskiej, a unijne środki należy wykorzystać do rozwoju polskich przedsiębiorstw.

-  Trzeba podjąć na nowo kwestię finansów publicznych na arenie Unii Europejskiej. Jeżeli Polska ma być szybko rozwijającym się krajem,  to musimy te kwestie spróbować w Europie postawić na nowo – powiedział Kaczyński.

Szanse szukać w zmianach na politycznej scenie Europy.  Zdaniem Kaczyńskiego obecna polityka europejska zdominowana przez Niemcy i Francję prowadzi do zwijania się gospodarki

- Coraz mniejsza gospodarka, coraz mniejsze podatki, a zastrzyk finansowy trafia do niemieckich i francuskich banków, a dług rośnie – tak prezes PiS rysował m.in. sytuację Grecji.

Kaczyński przekonywał też do zmian stylu polityki zagranicznej.  Prezes PiS ujawnił, że jest za walutą Euro, ale w planie „Euro plus zero”, czyli bez dodatkowych ograniczeń. 

- Obecnie polityka zagraniczna to klientelizm wobec Zachodu i Wschodu. Wobec Niemiec jest ona prowadzona już nie na kolanach, a na czworakach. Jak się pani kanclerz Merkel uśmiechnie, czy nawet ucałuje, to już jest dobrze? Nie na tym polityka polega – mówił Kaczyński.

Kolejny element sprzyjający budowaniu nowego ładu to obrona wolności mediów. PiS będzie więc bronił Telewizji Trwam.

- TV Trwam popieramy w imię pluralizmu mediów i praw katolików. Polska zasługuje na repolonizację mediów. Są uczciwi dziennikarze, ale są też funkcjonariusze, nie dziennikarze – zauważył Kaczyński.  

Słowa Kaczyńskiego o wyborczym zwycięstwie PiS zgromadzeni przyjęli oklaskami.

- Stworzyliśmy najpoważniejszą siłę na prawicy. Mamy szansę by wybory wygrać. Nie mamy czasu. System zjada sam siebie. Albo się zreformujemy, albo będzie „Kaniec filma” – przestrzegał Kaczyński, przekonując, że PiS jest partią nowoczesności, w przeciwieństwie do PO, która jego zdaniem poprzez sprzyjanie systemowi klienckiemu i generującemu korupcję reprezentuje III świat.  W tym czasie, gdy Jarosław Kaczyński spotykał się z mieszkańcami Gdańska w Sali BHP premier Donald Tusk przebywał z „gospodarską wizytą” na gdańskim stadionie, sprawdzając stan przygotowań miasta  do Euro 2012 i namawiając gdańszczan do gościnności podczas mistrzostw.

Poseł PiS Andrzej Jaworski nie miał wątpliwości: premier boi się otwartych spotkań.
 - Premier Tusk woli z lotu ptaka obserwować autostrady, których nie ma i spotykać się ze swoimi urzędnikami i zwolennikami. W sali stoczni  prezes Kaczyński miał spotkanie otwarte. Każdy mógł przyjść – przekonywał Jaworski 

ASG

PAP
[fot. główna PAP/Adam Warżawa, fot. galeria ASG]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook