Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: PiS ma plan sprawnego państwa

19.05.2012

Plan budowania nowego systemu polskiej gospodarki, reformy systemu podatkowego, likwidacji NFZ, budowania pluralistycznych mediów i repolonizacji banków i środków masowego przekazu prezentował w Gdańsku Jarosław Kaczyński. Obok nowego gospodarczego ładu, zdaniem prezesa PiS, konieczna jest też twarda polityka zagrana.

Prezes PiS w obecności blisko czterystu osób w szczelnie wypełnionej Sali BHP Stoczni Gdańskiej prezentował receptę PiS na wyborczy sukces, który przyjść musi, gdyż zdaniem prezesa PiS - inaczej nastąpi dalsza „redukcja państwa”.   

- Przeprowadza się ogromną redukcję szkolnictwa, wycofuje się instytucje z mniejszych ośrodków, tworząc tam jeszcze większe bezrobocie. Jesteśmy w sytuacji jak w 1989 roku. Trzeba podjąć zasadnicze decyzje. Trzeba dzisiaj mówić o tak głębokiej zmianie, która będzie oznaczała nowy system. Możemy go nazwać IV Rzeczpospolitą, możemy nazwać jakoś inaczej – mówił Kaczyński, w stoczni, do której wiedzie brama nad którą od kilku dni ponownie widnieje napis im. Lenina.

- To imię jednego z największych ludobójców w historii, obok Stalina i Hitlera. To hańba. Te niewytłumaczalne decyzje powinny być przedmiotem postępowań. To złamanie konstytucji – tuż przed wejściem do Sali BHP mówił Kaczyński, krytykując decyzję władz Gdańska o przywróceniu imienia Lenina na stoczniowej Bramie. Do sfery idei także odwołał się Kaczyński kreśląc plan zmian systemowych.

- Nie możemy zgodzić się na taki model postaw, który ruguje patriotyzm, na rządy ludzi, którzy sami mówią, że nie są polskimi patriotami – przekonywał Kaczyński, prezentując plan budowy nowego systemu polskiej gospodarki. Warunkiem powodzenia reformy jest nowe sprawne państwo. Zdaniem prezesa PiS, w Polsce jest ogromna sfera nieopodatkowana.  

- Musimy mieć sprawne silne państwo. Obecny system podatkowy wymaga pilnej naprawy. I my takie projekty zmian przygotowaliśmy. Plan przebudowy całej administracji skarbowej istnieje. Obecnie system podatkowy to jest coś, co można porównać do maszyny, która już dawno zardzewiała, omszała, gdzie każde kółko kręci się w inną stronę i kto chce, tym kółkiem kręci – mówił Kaczyński i ujawnił, że przychodów do państwowej kasy szukał będzie w opodatkowaniu banków, wielkich sieci handlowych i tych, którzy wielkie majątki lokują za granicą. Prezes PiS, wzorem np. Niemiec, chce też, by państwo tworzyło wsparcie dla rodzimych przedsiębiorstw.

- Polska gospodarka potrzebuje wsparcia państwa - przekonywał Kaczyński uzupełniając swój projekt o repolonizację banków i zmianę przepisów podatkowych.

- Idee samorozwoju gospodarczego upadły.  Trzeba repolonizować nasze banki – apelował Kaczyński.

- Wbrew temu co nam wmawiano na początku naszej transformacji, iż kapitał nie ma ojczyzny, że jakieś magiczne siły wolnego rynku, jakiś światowy system będzie nas pchał do przodu kapitał ma ojczyznę – mówił Kaczyński.

- Niemieckie firmy mogą liczyć na wsparcie swoich banków, polskie firmy nie – przekonywał Kaczyński.

Dlatego według prezesa PiS potrzebna jest zmiana

Również Andrzej Gwiazda współzałożyciel WZZ Wybrzeża, występując w towarzystwie prezesa Kaczyńskiego mówił o transformacji lat 90. jako o wielkim oszustwie.   

- Ideologia marksistowska upadła, zastąpiła ją ideologia „zabrać biednym by dać bogatym”. Padliśmy ofiarą profesjonalnego oszustwa – mówił Gwiazda, wzbudzając aplauz.

Aby odwrócić ten niekorzystny zdaniem PiS trend  należy też być stanowczym wobec Unii Europejskiej, a unijne środki należy wykorzystać do rozwoju polskich przedsiębiorstw.

-  Trzeba podjąć na nowo kwestię finansów publicznych na arenie Unii Europejskiej. Jeżeli Polska ma być szybko rozwijającym się krajem,  to musimy te kwestie spróbować w Europie postawić na nowo – powiedział Kaczyński.

Szanse szukać w zmianach na politycznej scenie Europy.  Zdaniem Kaczyńskiego obecna polityka europejska zdominowana przez Niemcy i Francję prowadzi do zwijania się gospodarki

- Coraz mniejsza gospodarka, coraz mniejsze podatki, a zastrzyk finansowy trafia do niemieckich i francuskich banków, a dług rośnie – tak prezes PiS rysował m.in. sytuację Grecji.

Kaczyński przekonywał też do zmian stylu polityki zagranicznej.  Prezes PiS ujawnił, że jest za walutą Euro, ale w planie „Euro plus zero”, czyli bez dodatkowych ograniczeń. 

- Obecnie polityka zagraniczna to klientelizm wobec Zachodu i Wschodu. Wobec Niemiec jest ona prowadzona już nie na kolanach, a na czworakach. Jak się pani kanclerz Merkel uśmiechnie, czy nawet ucałuje, to już jest dobrze? Nie na tym polityka polega – mówił Kaczyński.

Kolejny element sprzyjający budowaniu nowego ładu to obrona wolności mediów. PiS będzie więc bronił Telewizji Trwam.

- TV Trwam popieramy w imię pluralizmu mediów i praw katolików. Polska zasługuje na repolonizację mediów. Są uczciwi dziennikarze, ale są też funkcjonariusze, nie dziennikarze – zauważył Kaczyński.  

Słowa Kaczyńskiego o wyborczym zwycięstwie PiS zgromadzeni przyjęli oklaskami.

- Stworzyliśmy najpoważniejszą siłę na prawicy. Mamy szansę by wybory wygrać. Nie mamy czasu. System zjada sam siebie. Albo się zreformujemy, albo będzie „Kaniec filma” – przestrzegał Kaczyński, przekonując, że PiS jest partią nowoczesności, w przeciwieństwie do PO, która jego zdaniem poprzez sprzyjanie systemowi klienckiemu i generującemu korupcję reprezentuje III świat.  W tym czasie, gdy Jarosław Kaczyński spotykał się z mieszkańcami Gdańska w Sali BHP premier Donald Tusk przebywał z „gospodarską wizytą” na gdańskim stadionie, sprawdzając stan przygotowań miasta  do Euro 2012 i namawiając gdańszczan do gościnności podczas mistrzostw.

Poseł PiS Andrzej Jaworski nie miał wątpliwości: premier boi się otwartych spotkań.
 - Premier Tusk woli z lotu ptaka obserwować autostrady, których nie ma i spotykać się ze swoimi urzędnikami i zwolennikami. W sali stoczni  prezes Kaczyński miał spotkanie otwarte. Każdy mógł przyjść – przekonywał Jaworski 

ASG

PAP
[fot. główna PAP/Adam Warżawa, fot. galeria ASG]

Warto poczytać

 1. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 6. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 7. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook