Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy zasługują, żeby być wielkim narodem

03.10.2011

Polacy zasługują, żeby być wielkim, dumnym narodem - przekonywał Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej konwencji. Prezes PiS stwierdził też, że każdy, kto odda głos na PO, głosuje w istocie za tym, żeby Janusz Palikot rządził Polską.

Konwencja wyborcza PiS "Polska marzeń jest możliwa" odbyła się Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Oprócz wystąpienia prezesa PiS odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego o majowym kongresie "Polska - Wielki Projekt". Prelegenci, wśród których był Jarosław Kaczyński, próbowali wówczas odpowiedzieć na pytanie, jak powinna wyglądać polska droga do nowoczesności i na czym polega projekt "konserwatywnej modernizacji Polski". Referat na kongresie wygłosiła m.in. socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Staniszkis była gościem niedzielnej konwencji.

Kaczyński w trakcie swojego przemówienia podkreślił, że przez ostatnie 22 lata dało się zaobserwować "sferę zaniedbania" i "sferę wielkiej aktywności".

"Sfera zaniechania to przede wszystkim polskie państwo" - ocenił.  Zaznaczył, że w "wielkiej mierze mamy do czynienia z kontynuacją tego, co było za czasów komunizmu".

Szef PiS mówił w tym kontekście o kwestiach gospodarczych i społecznych. "Ogłoszono po ramowych reformach przeprowadzonych przez (Leszka) Balcerowicza, że wszystko załatwi rynek, że wszelkiego rodzaju bardziej zogranizowane działania państwa są nie tylko niepotrzebne, ale są wręcz szkodliwe, że nie będą służyły  rozwojowi, że wszystko załatwi się samo, że rynek to automat od załatwiania spraw" - powiedział szef PiS.  Jego zdaniem zupełnie zapominano, że wszystkie kraje, które osiągnęły sukces prowadziły czynną politykę opartą na realizacji przemyślanych programów.

"Sfera wielkiej aktywności" to - w opinii Kaczyńskiego - "rozbijanie polskiej tradycji". "Chodziło o to, by zmienić świadomość Polaków na słabszą, na mniej pewną siebie. (...) Chodziło o to, żeby rozbić naszą tradycję, żeby stosować pedagogikę wstydu, (...) zmienić świadomość Polaków jako narodu, który dzięki Solidarności odzyskał swoje poczucie wartości, podmiotowości,  pewności siebie z powrotem obniżyć, żebyśmy po prostu czuli się wszystkiemu winni, czuli gorsi" - podkreślił.

Kaczyński zaznaczył, że zawsze niektóre formacje polityczne się temu przeciwstawiały, ale nie były wstanie stworzyć "zwartego projektu dla Polski". Szef PiS podkreślił, że kongres "Polska - Wielki Projekt" był momentem "integracji w sferach intelektualnych, specjalistów od różnych dziedzin życia, tych wszystkich, którzy generalnie rzecz biorąc myślą tak jak my - uważają, że trzeba to wszystko odwrócić".

Kaczyński dodał także, że "Polacy muszą się poczuć dużym europejskim narodem". "Polacy muszą przestać być tacy, jak niestety często są, że przyjmują w Londynie najniższe stawki ze wszystkich narodów, nie dlatego, iż mają najniższe kwalifikacje, tylko brak im pewności siebie". "Tą pewność siebie trzeba odbudowywać, tu jest potrzebna wielka rekonstrukcja" - mówił prezes PiS.

"My często mówimy o rządzie Donalda Tuska, że jest to rząd +Donalda nic nie mogę Tusk+ (...) My możemy, mamy podstawę i będziemy móc pod warunkiem, że w ostatnie dni (kampanii wyborczej - PAP) wzmożemy jeszcze nasz wysiłek, że będziemy pamiętali o tym, że jeśli nie PiS to Janusz Palikot razem z Donaldem Tuskiem" - zaznaczył Kaczyński.

"Każdy, kto dzisiaj oddaje głos na PO, a nie na PiS, głosuje w istocie za tym, żeby Palikot rządził Polską - powiedział Kaczyński. "Jest jeszcze jedna prawda, kieruję ją do tych wszystkich, którzy mnie słuchają: nie marnujcie głosów na różne małe formacje, bo pomożecie w ten sposób +tuskopalikotowi+" - mówił Kaczyński.

"Trzymam kciuki i staram się pomóc, żeby PiS wygrał" - powiedziała prof. Jadwiga Staniszkis. Podkreśliła, że na listach PiS znalazło się dużo młodych ludzi, co zwiększa dynamizm kampanii tej partii. "Ten luz, którego wcześniej brakowało, w tej chwili jest" - oceniła. "W tych wyborach PiS jest inny. Ma jeszcze lepszych kandydatów niż poprzednio" - mówiła. 

Prof. Staniszkis mówiła m.in. o konieczności zmian w gospodarce. "PiS ma ludzi, którzy będą to potrafili robić" - zaznaczyła. "Jeżeli Tusk mówi, że Palikot wnosi coś ożywczego to jest niedopuszczalne. To przykład, nihilizmu, który uważa, że na tym polega wolność, na opluwaniu rzeczy, które są dla ludzi ważne" - mówiła.

Podczas konwencji zaprezentowano 30-sekundowy spot na ostatni tydzień kampanii. Reklamówka nawiązuje do zapewnień PO, że wywalczy z UE 300 mld zł dotacji dla Polski. "W tych wyborach nie chodzi tylko o 300 mld złotych. Chodzi o to, jak żyć godnie. Polacy zasługują na to, aby żyć jak Europejczycy" - przekonuje w spocie Kaczyński. 

W filmiku pojawia się rodzina z dziećmi, migawki z obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej, konwencji PiS. Na koniec, na tle biało-czerwonej flagi, pojawia się napis: "Zmień kraj. Zagłosuj". 

Konwencję prowadzili młody posel PiS Mariusz Kamiński i wiceszefowa biura prasowego PiS Ilona Klejnowska, która startuje z list tej partii w Płocku. W trakcie spotkania na żywo grał zespół jazzowy. 

(PAP) 

(fot.wikimedia.org)

Warto poczytać

 1. 1270bialymarsz 24.03.2018

  Kilkaset osób na "Białym marszu" przeciwko aborcji

  Kilkaset osób, zwolenników ochrony życia i przeciwników aborcji wzięło udział w "Białym marszu", który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Wiele osób niosło białe tulipany, śpiewano: "Poznań za życiem".

 2. 1270petrukukla 24.03.2018

  Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spalenia kukły Ryszarda Petru

  Przewodniczący Nowoczesnej w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski poinformował w sobotę, że złoży zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, którzy spalili w piątek kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru.

 3. 1270janocha 24.03.2018

  Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

  Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

 4. Szymczuk24032018 24.03.2018

  Niezwykłe zdjęcie z wizyty Prezydenta na Węgrzech. Uwagę zwraca jeden szczegół

  Na fotografii wykonanej przez prezydenckiego fotografa Jakuba Szymczuka widać Andrzeja Dudę wraz z Aderem Janosem - Prezydentem Węgier. Zdjęcie wykonano w miejscowości Veszprem w której odbywa się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 5. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 6. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 7. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook