Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński podgrzewa atmosferę w sprawie kandydata PiS w Warszawie. W grę wchodzą dwa nazwiska

03.04.2018
Kaczynski28032018
Kaczyński podgrzewa atmosferę w sprawie kandydata PiS w Warszawie. W grę wchodzą dwa nazwiska

Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska", który ukaże się w środę, podkreślił, że ostateczna decyzja, kto będzie kandydatem PiS na prezydenta stolicy, nie została podjęta, ale to "bardzo szybko nastąpi".

Decyzja ws. kandydata na prezydenta Warszawy zapadnie bardzo szybko, wybór padnie albo na Patryka Jakiego, albo na Michała Dworczyka - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, Dworczyk "zdaje się mieć większe szanse na poszerzenie elektoratu PiS w˙stolicy".

- Nie jest tajemnicą, że wybór padnie albo na Patryka Jakiego, albo na Michała Dworczyka. Gdybyśmy kierowali się jedynie sondażami - dziś przecież wszystkie partie je przeprowadzają - to należałoby ocenić, że szanse tego drugiego w˙rywalizacji o˙prezydenturę stolicy są większe - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, atutem Jakiego, który jest wiceszefem resortu sprawiedliwości i przewodniczącym komisji weryfikacyjnej, jest "znana twarz, kojarząca się obywatelom z˙wielkim dynamizmem".

Ale - jak zaznaczył prezes PiS - Dworczyk, który obecnie jest szefem KPRM, to także człowiek bardzo dynamiczny.

- Sęk w˙tym, iż wyrazistość pana Jakiego ma zdolność mobilizującą nie tylko jego zwolenników, lecz także przeciwników. Michał Dworczyk zdaje się mieć większe szanse na poszerzenie dzisiejszego elektoratu PiS w˙stolicy - ocenił Kaczyński. Podkreślił jednocześnie, że ostatecznej decyzji na razie nie ma.

Dopytywany, czy w zbliżających się wyborach samorządowych w˙każdym dużym mieście będzie wspólny kandydat obozu Zjednoczonej Prawicy, prezes PiS stwierdził, że negocjacje wewnątrz obozu są na bardzo zaawansowanym etapie.

- Dziś mogę powiedzieć, że na pewno we wszystkich miastach wojewódzkich i˙niemal wszystkich dawnych wojewódzkich kandydaci na prezydentów będą wspólni - wskazał. - W˙mniejszych miejscowościach może się zdarzyć, że tak nie będzie - zaznaczył.

Szef PiS mówił też, że Porozumienie Jarosława Gowina planuje wystawienie kilku swoich przedstawicieli, którzy "niekoniecznie są nam po drodze", ale - jak dodał - to zjawisko ma "naprawdę charakter marginalny i˙jest przewidziane w˙naszej umowie koalicyjnej, zatem sensacji nie ma".

- Uważnie pilnujemy wszystkich naszych list, bo zależy nam, by zminimalizować, jak tylko się da - a˙najlepiej wyeliminować - mechanizm ograniczania konkurencji w˙partii poprzez uniemożliwianie kandydowania ludziom z˙potencjałem - mówił Kaczyński.

- Tak to niestety bywa, że niekiedy lokalne struktury bronią się przed promowaniem ludzi, którzy w˙przyszłości, choćby jako radni powiatowi, wojewódzcy, mogą zagrozić pozycji miejscowych posłów. To niekorzystne zjawisko, ale w˙partiach spotykane. Walczymy z˙nim - dodał.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości był też pytany jak ocenia szanse na powstanie szerokiej koalicji "antyPiS" i˙jej start w˙wyborach parlamentarnych.

Kaczyński nie wykluczył, iż "coś takiego powstanie". - I widzę tutaj jeden czynnik o˙silnie spajającym potencjale - obawa przed konsekwencjami za to, co się wyprawiało przez osiem lat rządów - ocenił. - Wiemy już dużo na ten temat, ale nieporównanie mniej niż sami uczestnicy tych procederów. Strach przed odpowiedzialnością może stworzyć taki byt polityczny - powiedział.

Kaczyński zaznaczył jednocześnie, że zbudowanie szerokiej koalicji to jedno, a˙połączenie elektoratów to drugie "i niekoniecznie idzie w˙parze".

- Wiele będzie zależało od nas. Czy uda nam się przekonać wyborców, że nasza polityka będzie im stale oferowała korzystne rozwiązania: od tych ekonomicznych, aż po takie o˙charakterze godnościowym. To zadanie pana premiera Mateusza Morawieckiego - zwrócił uwagę szef PiS.

Dopytywany jak szef rządu się z˙niego wywiązuje, Kaczyński stwierdził, że w jego ocenie bardzo dobrze. - I˙co ważne - coraz lepiej. A˙przecież to dopiero początek jego misji - dodał szef PiS.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. 

PAP
Fot: PAP

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook