Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński odpowiada Rzeplińskiemu

23.01.2016

"To próba wywarcia presji przez prezesa TK. Kompromis w sprawie Trybunału może polegać na podjęciu dwóch decyzji..." - powiedział Jarosław Kaczyńki portalowi wPolityce.pl.

"To próba wywarcia presji przez prezesa TK. Kompromis w sprawie Trybunału może polegać na podjęciu dwóch decyzji..." - powiedział Jarosław Kaczyńki portalowi wPolityce.pl.

"Kompromis może polegać na podjęciu dwóch decyzji" — mówi Jarosław Kaczyński, komentując dla portalu wPolityce.pl propozycję prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który zasugerował kompromis polityczny ws. Trybunału Konstytucyjnego. Preyes PiS zapewniał, że działania rządu w sprawie TK są zgodne z prawem.

"Działamy na podstawie prawa i na podstawie prawa zgodnie z konstytucją musi działać Trybunał Konstytucyjny. W tej chwili jest piętnastu wybranych sędziów TK. Sędziowie, do których odwołuje się i chce do Trybunału wprowadzić pan Rzepliński to osoby, które dzisiaj nawet nie są sędziami elektami. To są dzisiaj po prostu prawnicy" — powiedział Kaczyński.

Zdaniem szefa PiS prof. Rzepliński - w przeciwieństwie do przywódców opozycji zdaje sobie sprawę ze stanu prawnego wybranych przez poprzedni Sejm trzech sędziów, których zaprzysiężenia nie odebrał prezydent Duda.

"Pan Rzepliński zdaje sobie z tego sprawę, w przeciwieństwie do przywódców klubów opozycyjnych, którzy najwidoczniej tego nie rozumieją. Andrzej Rzepliński proponuje, aby oni teraz byli w kolejnych terminach, obojętnie kiedy kończą się kolejne kadencje, wybrani do Trybunału. Jest to próba wywarcia presji przez prezesa Trybunału, bez jakichkolwiek podstaw prawnych ku temu, bez podstaw moralnych. To swojego rodzaju naciski na Sejm, kogo ma wybierać. To jest całkowicie niedopuszczalne i nie jest to żaden kompromis" - mówi prezes PiS portalowi wPolityce.pl

Kaczyński mówi też o swojej perspektywie i propozycji kompromisu, który - w jego ocenie - mógłby rozwiązać cały problem. "Kompromis może polegać na podjęciu dwóch decyzji, jedna z nich wymaga zgody międzypartyjnych, czyli dokonujemy zmiany konstytucji w taki sposób, aby można było wybrać TK jeszcze raz, przy uwzględnieniu także tych sędziów, którzy są w TK. I przyjąć taką zasadę: większość ma opozycja, mniejszość strona rządząca" — tłumaczy Kaczyński.

Więcej na portalu wPolityce.pl
[Fot. pis.org.pl]

Warto poczytać

 1. schyyy 24.01.2017

  Schetyna: PiS chce przejąć samorząd

  Pytany, jak ocenia pomysł dwukadencyjności w samorządach, odpowiedział, że koncepcja PiS różni się od pomysłu Platformy Obywatelskiej.

 2. kucha 23.01.2017

  Kuchciński: Zarzuty opozycji są bezpodstawne

  Marszałek Sejmu odniósł się do wniosku PO o jego odwołanie.

 3. mid-17123059 23.01.2017

  Uczestnik awantury spod Sejmu z zarzutami

  Do warszawskiej prokuratury okręgowej, która prowadzi śledztwo dot. wydarzeń z 16 grudnia, wezwano w poniedziałek dwóch uczestników protestu.

 4. michalwojcickMSyoutubetvrepublika 23.01.2017

  Wójcik: Elektryczne opaski na alimenciarzy

  "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest”.

 5. mid-17123042 23.01.2017

  Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

  „Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny”.

 6. mid-17123064 23.01.2017

  Szef MON: Polska armia nie zapomni o Mirosławcu

  - O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

 7. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 8. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook