Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński o zbadaniu wyborów samorządowych

18.03.2015

"Przebieg liczenia głosów w wyborach samorządowych budzi najdalej idące wątpliwości. Obowiązkiem PKW jest uczynić wszystko, żeby zostało to zweryfikowane" - mówi Jarosław Kaczyński.

O powołanie niezależnego zespołu naukowców, który miałby zweryfikować wyniki wyborów samorządowych oraz uniemożliwienie niszczenia kart do głosowania - zaapelował Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS zaapelował ponadto do PKW, aby Kaczyński w rozmowie z PAP podkreślił, że jego partia popiera inicjatywę [m.in. prof. Antoniego Dudka, prof. Antoniego Kamińskiego, prof. Jacka Czaputowicza, który zwrócili uwagę w liście otwartym, że wyniki wyborów samorządowych ogłoszonych przez PKW budzą poważne wątpliwości.

- Uważamy, że powołanie zespołu naukowców byłoby rzeczą w najwyższym stopniu pożądaną. Dzisiaj, kiedy wyniki już są, to co wiedzieliśmy przedtem na podstawie cząstkowych wyników, powinno być zbadane, możliwie metodami naukowymi - powiedział Kaczyński.

- Myślę, że PKW nie złamałaby prawa, gdyby wykonując swoje obowiązki taki zespół powołała spośród naukowców wyrażających chęć zbadania sprawy i deklarujących, że jest problem - dodał.

Prezes PiS za niedopuszczalne uznał też stanowisko PKW, że nie ma przeszkód, aby niszczyć głosy.

Szef PKW Wojciech Hermeliński, mówił kilka dni temu w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że na pytanie wójtów burmistrzów i prezydentów miast, co robić z magazynowanymi kartami do głosowania po wyborach samorządowych, Komisja odpowiada, że mają się oni stosować do przepisów, które obowiązują. "Czyli nie można wykluczyć, że głosy są niszczone" - dodał Hermeliński.

- To jest oświadczenie zdumiewające, wskazujące jakby na chęć zacierania śladów. Mówię o tym z największą przykrością. Apeluję do szefa PKW i wszystkich członków komisji, aby zastanowili się nad tym, co robią. Przyjmowanie, że wszystko było w porządku, jest, także dla nich, kompromitujące. To odrzucenie fundamentalnej zasady prawdy materialnej - podkreślił Kaczyński.

- Przebieg liczenia głosów w wyborach samorządowych budzi najdalej idące wątpliwości. Obowiązkiem komisji jest uczynić wszystko, żeby zostało to zweryfikowane. Jednym z elementów zachowania tego obowiązku jest zachowanie kart - dodał szef PiS.

Kaczyński podkreślił, że ma zamiar wystosować list do PKW dot. zachowania głosów i powołania zespołu naukowców.

mm/PAP

[fot. wPolityce.pl]
Słowa kluczowe:

wybory

Facebook