Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński o TK i wypowiedzi Clintona

17.05.2016

Rozmowy były bardzo konstruktywne - powiedział Jarosław Kaczyński po spotkaniu ws. Trybunału Konstytucyjnego.

- Zakończyło się spotkanie - niestety, nie uczestniczyli w nim przedstawiciele PO, Nowoczesnej i Kukiz‘15. W tym ostatnim wypadku chodziło o sprawę kamer w trakcie spotkania. Mamy doświadczenia z takimi propozycjami jak kamery w trakcie rokowań - to miało miejsce w 2005 roku, gdy trwały rokowania z PO. Nie chcemy nikogo posądzać o złą wolę, ale rokowań nie prowadzi się przy kamerach. Żałujemy.

- Rozmowy były bardzo konstruktywne. Uczestniczyli przedstawiciele partii KORWiN, PSL, naszych sojuszników i PiS. Doszliśmy do wniosku, że można rozpocząć pracę - i to w krótkim czasie - która będzie miała charakter przejściowy (bo ostateczny projekt mają przygotować eksperci, po międzynarodowych konsultacjach, a dziś są potrzebne szybkie rozwiązania prawne). Te prace w oparciu o projekty PSL i PiS powinny się zacząć w komisji sprawiedliwości - prawdopodobnie zostanie powołana podkomisja w krótkim czasie.

- Ten projekt, który przedstawiło PiS jest projektem daleko idącego kompromisu - jesteśmy otwarci na jeszcze inne postulaty. Jeżeliby te partie, które przedłożyły projekty, a które nie uczestniczyły w spotkaniu, nie zamykamy się. Ale jest warunek - nie jesteśmy w stanie poważnie traktować projektów, które wprowadzają albo zasadę, iż w gruncie rzeczy to korporacja prawnicza wyłania członków TK - bo to oznaczałoby, że to jest suweren i władza wyższa, która kontroluje z demokratycznych wyborów. Jeżeli chodzi o sprawę wyboru członków większością 2/3, to jesteśmy w stanie to rozważyć, ale na bazie częściowej zmiany konstytucji. Wtedy przy szerszym porozumieniu jest to możliwe. W ramach obecnych rozwiązań konstytucyjnych nasi poprzednicy mogli wybierać członków TK i takie samo prawo przysługuje nam.

Odpowiadając na pytania, Kaczyński mówił, że „nic nie wie” o jutrzejszym spotkaniu. - Nie będziemy wpisywać się w narrację opozycji. Jeżeli chodzi o język nienawiści, to opozycja ma o czym rozmawiać. (…) Nie ma sprawy obecności Polski w UE - nikt tego nie kwestionuje, nikt poważny.

Szef PiS mówił też między innymi o propozycjach PSL, które PiS może wziąć pod uwagę. - Tam jest propozycja odnosząca się do sześciu sędziów. W innym nieco wariancie - nie negatywnym, ale obok ustawowym, który już omawialiśmy - jest propozycja, by wszyscy zostali sędziami. Dzisiejsza rozmowa była konstruktywna i pokazała, że jest możliwa - zaznaczył Kaczyński.

Lider PiS zasugerował ponowny wybór trzech sędziów wybrany za czasów PO.

Były premier mówił tez, że PiS „nie rozpocznie rozmów od kapitulacji” - pytany o publikację orzeczenia. - Jeśli by weszła nowa ustawa, to orzeczenia, które nie mają żadnego waloru prawnego, mogą zostać ogłoszone jako materiał historyczny - uśmiechał się lider PiS.

Zaznaczył przy tym, że podejście prezesa Rzeplińskiego, który nie chce zobaczyć nowej ustawy o TK jest „bezprawiem”.

Pozwolę sobie powiedzieć, że pan prezes Rzepliński nie jest w gruncie rzeczy prawnikiem, ale nawet on powinien to wiedzieć - dodał.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Jarosław Kaczyński został zapytany przez dziennikarzy o ostre słowa Billa Clintona, były prezydent USA stwierdził, że Polska i Węgry zmierzają do putinizacji swoich systemów politycznych. Szef PiS odparł, że takie opinie mogą być wynikiem niedoinformowania. - Jeśli ktoś twierdzi, że w Polsce nie ma demokracji, to należałoby go zbadać metodami medycznymi - mówił Kaczyński.

[fot.PiS]

 źródło: wPolityce.pl/tp

 

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook