Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński o TK i wypowiedzi Clintona

17.05.2016

Rozmowy były bardzo konstruktywne - powiedział Jarosław Kaczyński po spotkaniu ws. Trybunału Konstytucyjnego.

- Zakończyło się spotkanie - niestety, nie uczestniczyli w nim przedstawiciele PO, Nowoczesnej i Kukiz‘15. W tym ostatnim wypadku chodziło o sprawę kamer w trakcie spotkania. Mamy doświadczenia z takimi propozycjami jak kamery w trakcie rokowań - to miało miejsce w 2005 roku, gdy trwały rokowania z PO. Nie chcemy nikogo posądzać o złą wolę, ale rokowań nie prowadzi się przy kamerach. Żałujemy.

- Rozmowy były bardzo konstruktywne. Uczestniczyli przedstawiciele partii KORWiN, PSL, naszych sojuszników i PiS. Doszliśmy do wniosku, że można rozpocząć pracę - i to w krótkim czasie - która będzie miała charakter przejściowy (bo ostateczny projekt mają przygotować eksperci, po międzynarodowych konsultacjach, a dziś są potrzebne szybkie rozwiązania prawne). Te prace w oparciu o projekty PSL i PiS powinny się zacząć w komisji sprawiedliwości - prawdopodobnie zostanie powołana podkomisja w krótkim czasie.

- Ten projekt, który przedstawiło PiS jest projektem daleko idącego kompromisu - jesteśmy otwarci na jeszcze inne postulaty. Jeżeliby te partie, które przedłożyły projekty, a które nie uczestniczyły w spotkaniu, nie zamykamy się. Ale jest warunek - nie jesteśmy w stanie poważnie traktować projektów, które wprowadzają albo zasadę, iż w gruncie rzeczy to korporacja prawnicza wyłania członków TK - bo to oznaczałoby, że to jest suweren i władza wyższa, która kontroluje z demokratycznych wyborów. Jeżeli chodzi o sprawę wyboru członków większością 2/3, to jesteśmy w stanie to rozważyć, ale na bazie częściowej zmiany konstytucji. Wtedy przy szerszym porozumieniu jest to możliwe. W ramach obecnych rozwiązań konstytucyjnych nasi poprzednicy mogli wybierać członków TK i takie samo prawo przysługuje nam.

Odpowiadając na pytania, Kaczyński mówił, że „nic nie wie” o jutrzejszym spotkaniu. - Nie będziemy wpisywać się w narrację opozycji. Jeżeli chodzi o język nienawiści, to opozycja ma o czym rozmawiać. (…) Nie ma sprawy obecności Polski w UE - nikt tego nie kwestionuje, nikt poważny.

Szef PiS mówił też między innymi o propozycjach PSL, które PiS może wziąć pod uwagę. - Tam jest propozycja odnosząca się do sześciu sędziów. W innym nieco wariancie - nie negatywnym, ale obok ustawowym, który już omawialiśmy - jest propozycja, by wszyscy zostali sędziami. Dzisiejsza rozmowa była konstruktywna i pokazała, że jest możliwa - zaznaczył Kaczyński.

Lider PiS zasugerował ponowny wybór trzech sędziów wybrany za czasów PO.

Były premier mówił tez, że PiS „nie rozpocznie rozmów od kapitulacji” - pytany o publikację orzeczenia. - Jeśli by weszła nowa ustawa, to orzeczenia, które nie mają żadnego waloru prawnego, mogą zostać ogłoszone jako materiał historyczny - uśmiechał się lider PiS.

Zaznaczył przy tym, że podejście prezesa Rzeplińskiego, który nie chce zobaczyć nowej ustawy o TK jest „bezprawiem”.

Pozwolę sobie powiedzieć, że pan prezes Rzepliński nie jest w gruncie rzeczy prawnikiem, ale nawet on powinien to wiedzieć - dodał.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Jarosław Kaczyński został zapytany przez dziennikarzy o ostre słowa Billa Clintona, były prezydent USA stwierdził, że Polska i Węgry zmierzają do putinizacji swoich systemów politycznych. Szef PiS odparł, że takie opinie mogą być wynikiem niedoinformowania. - Jeśli ktoś twierdzi, że w Polsce nie ma demokracji, to należałoby go zbadać metodami medycznymi - mówił Kaczyński.

[fot.PiS]

 źródło: wPolityce.pl/tp

 

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook