Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński o TK i wypowiedzi Clintona

17.05.2016

Rozmowy były bardzo konstruktywne - powiedział Jarosław Kaczyński po spotkaniu ws. Trybunału Konstytucyjnego.

- Zakończyło się spotkanie - niestety, nie uczestniczyli w nim przedstawiciele PO, Nowoczesnej i Kukiz‘15. W tym ostatnim wypadku chodziło o sprawę kamer w trakcie spotkania. Mamy doświadczenia z takimi propozycjami jak kamery w trakcie rokowań - to miało miejsce w 2005 roku, gdy trwały rokowania z PO. Nie chcemy nikogo posądzać o złą wolę, ale rokowań nie prowadzi się przy kamerach. Żałujemy.

- Rozmowy były bardzo konstruktywne. Uczestniczyli przedstawiciele partii KORWiN, PSL, naszych sojuszników i PiS. Doszliśmy do wniosku, że można rozpocząć pracę - i to w krótkim czasie - która będzie miała charakter przejściowy (bo ostateczny projekt mają przygotować eksperci, po międzynarodowych konsultacjach, a dziś są potrzebne szybkie rozwiązania prawne). Te prace w oparciu o projekty PSL i PiS powinny się zacząć w komisji sprawiedliwości - prawdopodobnie zostanie powołana podkomisja w krótkim czasie.

- Ten projekt, który przedstawiło PiS jest projektem daleko idącego kompromisu - jesteśmy otwarci na jeszcze inne postulaty. Jeżeliby te partie, które przedłożyły projekty, a które nie uczestniczyły w spotkaniu, nie zamykamy się. Ale jest warunek - nie jesteśmy w stanie poważnie traktować projektów, które wprowadzają albo zasadę, iż w gruncie rzeczy to korporacja prawnicza wyłania członków TK - bo to oznaczałoby, że to jest suweren i władza wyższa, która kontroluje z demokratycznych wyborów. Jeżeli chodzi o sprawę wyboru członków większością 2/3, to jesteśmy w stanie to rozważyć, ale na bazie częściowej zmiany konstytucji. Wtedy przy szerszym porozumieniu jest to możliwe. W ramach obecnych rozwiązań konstytucyjnych nasi poprzednicy mogli wybierać członków TK i takie samo prawo przysługuje nam.

Odpowiadając na pytania, Kaczyński mówił, że „nic nie wie” o jutrzejszym spotkaniu. - Nie będziemy wpisywać się w narrację opozycji. Jeżeli chodzi o język nienawiści, to opozycja ma o czym rozmawiać. (…) Nie ma sprawy obecności Polski w UE - nikt tego nie kwestionuje, nikt poważny.

Szef PiS mówił też między innymi o propozycjach PSL, które PiS może wziąć pod uwagę. - Tam jest propozycja odnosząca się do sześciu sędziów. W innym nieco wariancie - nie negatywnym, ale obok ustawowym, który już omawialiśmy - jest propozycja, by wszyscy zostali sędziami. Dzisiejsza rozmowa była konstruktywna i pokazała, że jest możliwa - zaznaczył Kaczyński.

Lider PiS zasugerował ponowny wybór trzech sędziów wybrany za czasów PO.

Były premier mówił tez, że PiS „nie rozpocznie rozmów od kapitulacji” - pytany o publikację orzeczenia. - Jeśli by weszła nowa ustawa, to orzeczenia, które nie mają żadnego waloru prawnego, mogą zostać ogłoszone jako materiał historyczny - uśmiechał się lider PiS.

Zaznaczył przy tym, że podejście prezesa Rzeplińskiego, który nie chce zobaczyć nowej ustawy o TK jest „bezprawiem”.

Pozwolę sobie powiedzieć, że pan prezes Rzepliński nie jest w gruncie rzeczy prawnikiem, ale nawet on powinien to wiedzieć - dodał.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Jarosław Kaczyński został zapytany przez dziennikarzy o ostre słowa Billa Clintona, były prezydent USA stwierdził, że Polska i Węgry zmierzają do putinizacji swoich systemów politycznych. Szef PiS odparł, że takie opinie mogą być wynikiem niedoinformowania. - Jeśli ktoś twierdzi, że w Polsce nie ma demokracji, to należałoby go zbadać metodami medycznymi - mówił Kaczyński.

[fot.PiS]

 źródło: wPolityce.pl/tp

 

Warto poczytać

 1. cbs2017303 30.03.2017

  Udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu

  Głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej.

 2. mid-17330081 30.03.2017

  Szarek: „Polskie państwo mówi dziś głosem IPN”

  - Zmieniliśmy świadomość wielu Polaków. To wielkie zwycięstwo i owoc setek publikacji, spotkań, wystaw i konferencji - podkreślił˙w czwartek w Toruniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 3. tyyyyyys 30.03.2017

  Donald Tusk zostanie przesłuchany 19 kwietnia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek.

 4. ASDSC06946 30.03.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

  Jak podał resort spraw wewnętrznych, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.

 5. pettty 30.03.2017

  Petru lepszy od premier Szydło?

  Uważam, że Ryszard Petru byłby zdecydowanie lepszym kandydatem na premiera, bo jest dużo bardziej otwarty i patrzy do przodu - podkreślił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 6. ekshunmacjapowazkiSI 30.03.2017

  Kolejna ekshumacja na Powązkach

  Na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. To 17. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy. Na prośbę rodziny prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 7. IMG0629-1 30.03.2017

  Gigantyczna analiza akt ws. Smoleńska

  „Przeprowadzono również kwerendę obowiązujących w 2010 roku przepisów, powtórzono analizy KBWLLP oraz dokonano wysłuchania dużej ilości świadków".

 8. mid-17329100 29.03.2017

  Prezydent: "Ormiański charakter jest mocno wpisany w Polskę"

  - Ormianie przybyli jako zaproszeni goście, jako mile widziani przybysze - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook