Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński: Nie chcecie poprzeć, to nie przeszkadzajcie

24.04.2014

Chciałem zaapelować do wszystkich posłów, także tych bardzo odległych od PiS, o to, żeby ten moment uszanowali. Mogą być różne poglądy, ale przypomnę, że Jan Paweł II to człowiek, który zdobył zupełnie niezwykłą pozycję w dziejach XX i początków XXI wieku - mówił prezes PiS.

Szef PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do posłów lewicy o "uszanowanie" momentu przyjmowania uchwały ws. kanonizacji Jana Pawła II. Jego zdaniem jakiekolwiek incydenty na sali plenarnej Sejmu miałyby fatalny wydźwięk.

Jeszcze w czwartek Sejm zajmie się projektem uchwały ws. kanonizacji Jana Pawła II. W trakcie czwartkowego posiedzenia komisji kultury, która zarekomendowała Sejmowi przyjęcie uchwały, przeciwne jej były kluby SLD i Twojego Ruchu.

"Jeśli już nie chcecie poprzeć, to przynajmniej nie doprowadzajcie do różnego rodzaju incydentów, bo to będzie wydarzenie fatalne pod każdym względem, wydarzenie obciążające całą naszą wspólnotę, nie będzie to służyło niczemu, co jest jakimkolwiek dobrem społecznym, nawet gdyby to dobro pojmować tak, jak pojmuje je lewica" - zwrócił się w czwartek Kaczyński do posłów lewicy.

Szef PiS zaapelował też do marszałek Sejmu o odpowiedni sposób prowadzenia obrad, tak aby do takich wydarzeń nie dopuścić.

Zaznaczył, że "jakiekolwiek wydarzenia, które mogłyby zakłócić moment uchwalania uchwały byłyby czymś naprawdę fatalnym i zupełnie niezrozumiałym".

"Chciałem zaapelować do wszystkich posłów, także tych bardzo odległych od PiS, o to, żeby ten moment uszanowali. Mogą być różne poglądy, ale przypomnę, że Jan Paweł II to człowiek, który zdobył zupełnie niezwykłą pozycję w dziejach XX i początków XXI wieku, który w ogromnej mierze przyczynił się do upadku komunizmu i do tego, że Polska jest dzięki temu dzisiaj wolna; to człowiek, którego nauka wywierała i - jesteśmy o tym przekonani - będzie wywierała wpływ na życie społeczne, moralne ogromnej części ludzkość" - powiedział Kaczyński.

Specjalny projekt uchwały z okazji kanonizacji Jana Pawła II zaproponował klub PSL. Komisja kultury zaproponowała do projektu poprawki m.in. zmianę tytułu uchwały, który brzmiałby: "Uchwała Sejmu RP w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II". Zrezygnowano ze słów "w dniu jego kanonizacji".

Kolejna poprawka zmienia brzmienie pierwszego akapitu: "W przeddzień kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek". W pierwotnej wersji akapit brzmiał: "W przeddzień kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia".

W projekcie wyrażono nadzieję, że kanonizacja "będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania jego dzieła". "Sejm RP apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - podkreślono w projekcie.

PAP, lz

[fot: PAP/Andrzej Grygiel]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook