Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: my nie jesteśmy uwikłani

04.10.2014

Jarosław Kaczyński zabrał głos w czasie konwencji samorządowej PiSu. Zaprezentowano program dla Warszawy. Nie zabrakło jednak również odniesień do polityki ogólnokrajowej.

„Możemy iść do przodu, możemy zmieniać Polskę” - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewniał, że tradycję Lecha Kaczyńskiego w stolicy będzie kontynuować kandydat PiS na prezydenta miasta Jacek Sasin.

W swoim wystąpieniu Kaczyński wiele miejsca poświęcił sytuacji w kraju i planom PiS na czas, gdy partia dojdzie do władzy. "Musimy naprawić polskie państwo. (...) Wypada zapytać, czy jest taki plan, czy jest taka siła, która może tego dokonać. Jest taki plan: to program Prawa i Sprawiedliwości" - mówił Kaczyński.

Według niego świadczy o tym nie tylko niedawno uchwalony nowy program partii, ale także "projekty dziesiątków ustaw, rozporządzeń, a w niektórych przypadkach całe tomy dokumentów przygotowane dla zmian w poszczególnych dziedzinach".

"Spełniamy także jeszcze jeden warunek, który jest potrzebny, by Polska mogła się zmienić, by mogła mieć dobrą przyszłość. Otóż jesteśmy formacją, która nie jest uwikłana, która nie ma związanych rąk. Nikt nie powie: nie możecie tego zrobić, nie możecie budować tanich mieszkań, bo deweloperzy są zbyt silną grupą i przecież będziecie godzić w ich interesy. To jest oczywiście tylko przykład" - dowodził prezes PiS.

Według niego PO "organicznie nie nadaje się do władzy". "Słyszeliśmy i czytaliśmy to wszystko, co było na taśmach. Widzimy, jaka jest ich ojczyzna, ta językowa, wiemy, jaki jest ich styl" - mówił szef PiS. "To nie jest sprawa tego czy innego człowieka, to jest sprawa tego, jacy oni są. Nawet jeśli przedtem ktoś miał jakieś wątpliwości, teraz już żadnych mieć nie może" - dodał.

Kaczyński wymieniając kolejne postulaty uznał, że Polska musi się rozwijać w tempie co najmniej 5 proc. rocznie; potrzebne są państwowe przedsięwzięcia inwestycyjne, ale trzeba też zachęcać przedsiębiorców do inwestycji. Prezes PiS przekonywał, że w Polsce trzeba wprowadzić zasady solidarności społecznej. Ocenił, że dziś dolna granica, która uprawnia do pomocy społecznej, jest "niesłychanie wręcz niska" i trzeba ją podwyższyć.

Mówił, że potrzebne są programy ułatwiające tworzenie miejsc pracy i realne wsparcie dla rodzin. Jak podkreślił Kaczyński, PiS chce, aby lepiej sytuowane rodziny otrzymywały 500 zł na drugie dziecko i kolejne, a biedniejsze taką samą kwotę na pierwsze i kolejne dzieci. Kolejnym postulatem PiS, który wymienił Kaczyński, są bezpłatne przedszkola i żłobki. Ponadto - według szefa PiS - należy zlikwidować niewydolny NFZ. Trzeba też - zdaniem Kaczyńskiego - wprowadzić w Polsce system, który pozwoli zdobyć mieszkanie ludziom "średnio i mniej niż średnio zarabiającym".

Szef PiS przekonywał również, że potrzebna jest oświata zawodowa na poziomie średnim. "To muszą być wysokie wymagania merytoryczne, to muszą być wysokie wymagania wychowawcze, a więc dyscyplina, i to musi być kształtowanie mocnej polskiej tożsamości narodowej, polskiego patriotyzmu" - podkreślił.

Tym samym celom - dowodził - musi służyć polska polityka kulturalna. "Jesteśmy partią wolności, natomiast nie ma powodu, żeby państwo finansowało beztalencia, które przenoszą do Polski różne mody sprzed 100 lat. Różnego rodzaju prowokacje, które dzisiaj w Polsce są przedstawiane jako sztuka, to wydarzenia, które np. we Francji miały miejsce co najmniej 100 lat temu" - uznał prezes PiS. "Nie będziemy tego finansować, to nie powinno być finansowane" - oświadczył.

Warunkiem realizacji wszystkich tych celów jest - w ocenie Kaczyńskiego - naprawa aparatu państwowego, która musi dotyczyć "niemalże wszystkich dziedzin, począwszy od organizacji rządu, procesu legislacyjnego, wymiaru sprawiedliwości, aparatu fiskalnego, różnych spraw związanych z samorządami".

Odnosząc się w kontekście stolicy do zbliżających się wyborów samorządowych prezes PiS mówił, że gdy w 2002 r. jego brat Lech Kaczyński obejmował urząd prezydenta Warszawy, "administracja miasta była w stanie całkowitego rozkładu i miasto przeżywało "ciężki kryzys". Według prezesa PiS Lech Kaczyński pokazał, że "trzy lata dobrej władzy mogą dużo zmienić" i "opłaca się dobrze i uczciwie rządzić". "Czy jest ktoś, kto potrafi kontynuować tę tradycję, którą stworzył Lech Kaczyński - dobrych, uczciwych, pełnych dobrej woli, gotowości do działania rządów w stolicy?" - pytał prezes PiS. I - odpowiadając - wskazywał, że takim człowiekiem jest jest kandydat PiS na prezydenta stolicy Jacek Sasin.

Sasin przedstawił w sobotę swój program. Wśród jego elementów są bezpłatne bilety komunikacji dla mieszkańców Warszawy płacących w stolicy podatki, stworzenie tańszej administracji, dostosowanie pracy urzędów do godzin pracy warszawiaków, gabinety dentystyczne w każdej szkole, budowa Warszawskiego Parku Technologicznego.

Kandydat PiS zapowiedział też przywrócenie bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych i pomoc przy zamianie prawa użytkowania wieczystego na własność, rewitalizację zaniedbanych obszarów - szczególnie warszawskiej Pragi, rewitalizację placów i terenów zielonych. Zadeklarował też m.in. "zaprzestanie wyprzedaży majątku miasta", poprawę zarządzania mieniem komunalnym, a także konsultacje społeczne - regularne spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami.

W opinii Sasina dokonania obecnej prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz Waltz (PO) w porównaniu z dokonaniami Lecha Kaczyńskiego, to "przykład zaskakującego braku ambicji". "Potrzebna jest kontynuacja jego dzieła. To, co zaczął Lech Kaczyński musi zostać dokończone" - mówił Sasin.

Według niego ekipa Gronkiewicz-Waltz odbiera miasto warszawiakom, którzy są dla niej ważni jedynie "jako źródło dochodów". W tym kontekście mówił o podwyżkach opłat za wodę, cen biletów, podatków od nieruchomości, czynszów za mieszkania komunalne. "Dosyć tych podwyżek" - mówił.

Z kolei szef warszawskich struktur PiS i wiceprezes partii Mariusz Kamiński mówił o celu PiS w wyborach samorządowych. "Nie idziemy po władzę dla władzy, ale żeby rozwiązywać problemy zwykłych mieszkańców" - przekonywał. Po nim wystąpił były poseł PO Andrzej Smirnow (obecnie niezrzeszony). Zapowiedział że "będzie całym sercem i z całą siłą" wspierał PiS oraz namawiał innych, żeby konsolidowali się wokół tej partii. "PiS jest jedyną szansą na zmianę układu rządzącego w Polsce i w Warszawie" - stwierdził Smirnow.

TK,PAP
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook