Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: musimy być gotowi do rządzenia

30.06.2013

"Szanowni państwo, czy w ramach tej różnorodności, o której mówił Donald Tusk, nie ma miejsca dla 2,5 mln Polaków, którzy złożyli podpisy pod wnioskiem, aby TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie?"

Podczas kolejnego dnia kongresu Prawa i Sprawiedliwości przemawiał prezes PiS, Jarosław Kaczyński mówiąc o planach największej partii opozycyjnej na organizację struktur administracyjnych.

"Wczoraj i dziś mówiliśmy o teraźniejszości i przyszłości Polski. Mówiliśmy o tych wszystkich trudnościach, szkodach i niebezpieczeństwach, które wiążą się z obecnym rządem. Chcę powiedzieć, że chociaż, wedle kalendarza konstytucyjnego, wybory mają odbyć się za dwa lata, to musimy być stale gotowi. Mamy koncepcję rządu, który byłby jedną drużyną: ministrów, wiceministrów i wojewodów. To musi być rząd jednej idei i ludzi realizujących jeden program. To musi być rząd skonstruowany inaczej niż te dotychczasowe. W centrum naszej koncepcji regionalnej jest rozwój. (...) Jeżeli chcemy stworzyć politykę mieszkaniową, która będzie dawała mieszkania ludziom mniej i średnio zarabiającym, to musimy powołać Ministerstwo Budownictwa, które było w naszym rządzie. Musimy też odbywać gospodarkę morską i powołać odpowiednie ministerstwo. Ale zmiany, przydzielenie Ministerstwu Rozwoju dodatkowych uprawnień, muszą spowodować, że usuniemy Ministerstwo Skarbu, ale powołamy Ministerstwo Energetyki. Jednocześnie będziemy musieli rozważyć likwidację Ministerstwa Gospodarki i zwiększenie uprawnień Prokuratorii Generalnej. To stworzy właściwą strukturę kierowania gospodarką. Zniesiemy Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji i przywrócimy MSWiA. Dokonamy ostatecznej zmiany - zlikwidujemy to, co w PRL-u nazywano resortem. Koniec dawnego MSW"

- wyliczał Jarosław Kaczyński. Dodał, że PiS już teraz ma odpowiednią drużynę do rządzenia, jednak nadal planuje pracować nad jej uzupełnieniem. Prezes PiS nawiązał także do wczorajszego przemówienie premiera Donalda Tuska:

"Wczoraj Donald Tusk mówił o znaczeniu różnorodności, a więc pluralizmu. Jest on ważny dla demokracji, a my PiS, którzy doznaliśmy działań inżynierów, naprawdę tą sprawę doceniamy. Szanowni państwo, czy w ramach tej różnorodności, o której mówił Donald Tusk, nie ma miejsca dla 2,5 mln Polaków, którzy złożyli podpisy pod wnioskiem, aby TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie? Czy nie ma miejsca dla prawie miliona Polaków, którzy złożyli podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie sześciolatków w szkołach? Czy nie ma miejsca dla komisji trójstronnej rozumianej w sposób właściwy? Tak by prowadzone tam były rzeczywiste rokowania i rzeczywista prawdziwa rozmowa. Czy nie ma miejsca dla szacunku dla rodzin smoleńskich? Czy nie ma miejsca dla tych, którzy chcą w sprawie smoleńskiej dojść do prawdy? Jeśli spojrzeć na praktykę tego rządu, to nie bardzo jest miejsce. Natomiast jest miejsce, dla tych, którzy o Ojcu Świętym mówiła najgorszymi słowami. Jest miejsce dla tych, którzy obrażają Armię Krajową. Jest miejsce dla tych, którzy o żołnierzach mówią "bandyci". Najwyraźniej różnie rozumiemy pluralizm. Ale ja powtarzam, Polska będzie pluralistyczna i niezależnie od tego co się będzie działo w Europie będzie wyspą wolności, tak jak w polskiej historii już bywało."

Jarosław Kaczyński nawiązał także do sytuacji gospodarczej, która była podczas rządów PiS-u i która jest teraz.

"Jest sprawa prawdy. Ja wiem, że ludzie, którzy rządzą dziś Polską mają inne zajęcia niż zajmowanie się społeczeństwem i gospodarką. Czy aby ważny polityk PO nie wie, że jak zaczynaliśmy rządzić to bezrobocie wynosiło 17 proc., a potem, jak kończyliśmy rządzić wynosiło 11 proc.? (...) Rozumiem, że Donald Tusk bardzo się wstydzi, że zgodził się na pakt klimatyczny, ale czy musi zwalać winę na zmarłych? Czy musi wmawiać ludziom winę mojego brata? (...) To jest nieprawda i chcę tutaj powiedzieć: wstyd panie premierze, trzeba trochę godności! Jeszcze raz powtarzam - Donald Tusk twierdził, że póki on będzie przy władzy wybory będą w terminie konstytucyjnym. Zapewne obawia się utraty władzy. Ale historia płata figle i dlatego powtarzam: musimy być gotowi i musimy się nieustannie przygotowywać do przejęcia władzy i pilnowania uczciwości wyborów. Musimy doskonalić nasz program, bo tylko wtedy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy uczciwi i w porządku."

mc

Słowa kluczowe:

PiS

,

polityka

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 6. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 7. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook