Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Kopacz nadzorowała podróże!

12.11.2014

Premier Ewa Kopacz powinna się podać do dymisji i zrezygnować z mandatu, jeśli wyniki audytu delegacji posłów będą bardzo niedobre - ocenił Jarosław Kaczyński. Według szefa PiS ponosi ona odpowiedzialność, bo przez większość kadencji była marszałkiem Sejmu.

Kaczyński pytany na konferencji w Jarosławiu, dlaczego do tej pory nikt nie skontrolował sposobu rozliczania przez posłów zagranicznych delegacji, odpowiedział, że kontrola jest w gestii prezydium Sejmu, a w szczególności marszałków, którzy "mają ogromną władzę".

Dodał, że wicemarszałkowie, szczególnie ci z opozycji, nie mają na to "żadnego wpływu". "To jest pytanie do obecnej pani premier, bo to ona przez większość obecnej kadencji była marszałkiem. I jeżeli tam jest coś złego, to jest to niewątpliwie jej osobista odpowiedzialność" - mówił lider PiS.

Dopytywany, czy wyniki kontroli powinny być opublikowane przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, potwierdził. "Jeśli te wyniki będą bardzo niedobre, to sądzę, że także pani premier powinna się podać do dymisji i zrezygnować z mandatu" - dodał.

Kaczyński podkreślił, że chciałby, by dokonano audytu w Sejmie, ale "na uczciwych zasadach". Wyjaśnił, że powinno być to "badanie krzyżowe", które stosuje się przykładowo w komisji etyki poselskiej, gdzie oświadczenia majątkowe posłów PO są badane przez przedstawiciela PiS i vice versa. "Taki audyt: my zbadamy ich, a oni nas, byłby rzeczą bardzo dobrą" - dodał.

Na pytanie, czy trzej posłowie wyrzuceni w poniedziałek z PiS (Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki) powinni złożyć mandaty poselskie, odpowiedział, że "byłoby to dobre".

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek, że Konwent Seniorów zaplanowany na środę ma podjąć stanowcze decyzje dotyczące systemu rozliczeń podróży zagranicznych posłów.

Inicjatywa Sikorskiego to pokłosie kontrowersji wokół służbowego wyjazdu trzech posłów PiS do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Media donosiły, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi.

Według mediów lot do Madrytu był podróżą służbową, posłowie występowali, jako delegacja polskiego parlamentu na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Jak wynika z informacji przesłanej przez sekretarza Zgromadzenia - o czym w poniedziałek mówił w RMF FM szef MAC Andrzej Halicki – politycy PiS opuścili spotkanie zaraz po podpisaniu listy obecności, odmówili przyjęcia materiałów dotyczących tego spotkania i nawet nie weszli do sali obrad.

Z kolei Radio Zet poinformowało, że gdy posłowie PiS dostali zgodę Sejmu na przejazd samochodami do Madrytu, od dwóch tygodni mieli już zakupione bilety tanich linii lotniczych dla ośmiu osób. Posłowie mówili, że zaliczkę zwrócili.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku! 

JKUB/PAP

[fot. PAP/

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook