Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Kopacz nadzorowała podróże!

12.11.2014

Premier Ewa Kopacz powinna się podać do dymisji i zrezygnować z mandatu, jeśli wyniki audytu delegacji posłów będą bardzo niedobre - ocenił Jarosław Kaczyński. Według szefa PiS ponosi ona odpowiedzialność, bo przez większość kadencji była marszałkiem Sejmu.

Kaczyński pytany na konferencji w Jarosławiu, dlaczego do tej pory nikt nie skontrolował sposobu rozliczania przez posłów zagranicznych delegacji, odpowiedział, że kontrola jest w gestii prezydium Sejmu, a w szczególności marszałków, którzy "mają ogromną władzę".

Dodał, że wicemarszałkowie, szczególnie ci z opozycji, nie mają na to "żadnego wpływu". "To jest pytanie do obecnej pani premier, bo to ona przez większość obecnej kadencji była marszałkiem. I jeżeli tam jest coś złego, to jest to niewątpliwie jej osobista odpowiedzialność" - mówił lider PiS.

Dopytywany, czy wyniki kontroli powinny być opublikowane przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, potwierdził. "Jeśli te wyniki będą bardzo niedobre, to sądzę, że także pani premier powinna się podać do dymisji i zrezygnować z mandatu" - dodał.

Kaczyński podkreślił, że chciałby, by dokonano audytu w Sejmie, ale "na uczciwych zasadach". Wyjaśnił, że powinno być to "badanie krzyżowe", które stosuje się przykładowo w komisji etyki poselskiej, gdzie oświadczenia majątkowe posłów PO są badane przez przedstawiciela PiS i vice versa. "Taki audyt: my zbadamy ich, a oni nas, byłby rzeczą bardzo dobrą" - dodał.

Na pytanie, czy trzej posłowie wyrzuceni w poniedziałek z PiS (Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki) powinni złożyć mandaty poselskie, odpowiedział, że "byłoby to dobre".

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek, że Konwent Seniorów zaplanowany na środę ma podjąć stanowcze decyzje dotyczące systemu rozliczeń podróży zagranicznych posłów.

Inicjatywa Sikorskiego to pokłosie kontrowersji wokół służbowego wyjazdu trzech posłów PiS do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Media donosiły, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi.

Według mediów lot do Madrytu był podróżą służbową, posłowie występowali, jako delegacja polskiego parlamentu na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Jak wynika z informacji przesłanej przez sekretarza Zgromadzenia - o czym w poniedziałek mówił w RMF FM szef MAC Andrzej Halicki – politycy PiS opuścili spotkanie zaraz po podpisaniu listy obecności, odmówili przyjęcia materiałów dotyczących tego spotkania i nawet nie weszli do sali obrad.

Z kolei Radio Zet poinformowało, że gdy posłowie PiS dostali zgodę Sejmu na przejazd samochodami do Madrytu, od dwóch tygodni mieli już zakupione bilety tanich linii lotniczych dla ośmiu osób. Posłowie mówili, że zaliczkę zwrócili.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku! 

JKUB/PAP

[fot. PAP/

Warto poczytać

 1. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 2. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 3. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 4. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 5. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 6. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 7. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 8. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook