Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: Kompromitacja Trybunału Konstytucyjnego

12.12.2015

Prezes Prawa i Sprawiedliwości komentuje medialny atak na jego ugrupowanie.

Trzeba odróżnić medialny wrzask od istoty sporu (…) Prezes Trybunału uczestniczył w kompromitacji Trybunału - mówił Jarosław Kaczyński w TV Republika.

"Jak pan się czuje w roli dyktatora? W nowej roli?" — zapytała na początek Katarzyna Gójska- Hejke.

"Mam bogatą biografię. Ta koszula chociaż niebieska w oczach niektórych jest coraz bardziej brunatna" — zażartował prezes PiS.

"Trzeba odróżnić medialny wrzask od tego co się dzieje z ustawą. Powstała sytuacja ogromnej kompromitacji TK i ta sytuacja się pogłębia" — stwierdził.

Jak tłumaczył w TK początkowo była decyzja, że w sprawie ustawy o trybunale będzie orzekał skład pełny, a potem zredukowano go do 5ciu osób.

"Skoro nie było wystarczającego składu - nie należało sprawy procedować. Nie było żadnych przesłanek. No może były - wyłącznie polityczne" — podkreślił.

Jego zdaniem w związku z tym należy uznać wyrok za nieważny.

Trybunał Konsytucyjny może naprawić swój oczywisty błąd. W żadnym wypadku nie można takiego orzeczenia publikować. Wszystkie organy państwowe działają na podstawie prawa.

"Mam nadzieję, że Marszałek zwróci się o unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego" — powiedział prezes PiS.

Jak tłumaczył były premier stwierdzenie „niezwłocznie” w orzecznictwie sądowym to nawet 14 dni. Czyli rząd ma czas do 17 tego na opublikowanie wyroku.

"Odwoływanie się do tego argumentu jest bezpodstawne. Argument podstawowy jest taki ,że orzeczenie jest w najwyższym stopu wątpliwe" — podkreślił.

"Trybunał odwołał się do przesłanki, której nie ma  ustawie. Orzeczenie nie powinno być opublikowane. Trudność polega na tym, że TK łamie prawo. A jego sędziowie stawiają się ponad prawem" — uważa Jarosław Kaczyński.

Zdanie prezesa PiS jedynym sposobem na uzdrowienie sytuacji jest ustawa naprawcza.

"Tu są ograniczenia konstytucyjne poza nie nie można wyjść ale taka ustawa jest niezbędna. Jeżeli chodzi o obecne problemy -związane z TK – to jest taka reduta obrony tego, co w Polsce jest złe – wszystkich ułomności polskiej demokracji i życia społecznego.

"Ci którzy to obserwują powinni wiedzieć , że chodzi o ich prawa - o 500 zł, o wiek emerytalny, o kwotę wolną od podatku – które mogą być kwestionowane. TK orzeka n postawie przesłanek arbitralnych, bardzo słabych" — zaznaczył polityk.

"Ci co krzyczą, że łamie się prawo nie wykonali 47 wyroków tego trybunału" — dodał.

"Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że gdyby Polska była krajem bardziej demokratycznym, praworządnym moglibyśmy być w zupełnie innym miejscu. Chcemy by Polska wreszcie poszła tą drogą Te siły, które tak pomstują – to są te siły, które chcą utrzymać coś co socjologowie nazywają postkomunizmem. Specyficzna forma ustrojowa, która zewnętrznie ma cechy demokracji ale tą demokracja bynajmniej nie jest" — powiedział prezes PiS.

"Sędzia Rzepliński popełnia kolejne delikty dyscyplinarne. Gdyby miał trochę honoru podałby się do dymisji.TK nie może składać się ludzi, którzy kpią sobie i łamią prawo. Panowie z TK uważają, że suwerenem są oni, a nie naród. To grupa różnych osób, niekiedy wybitnych, ale bardzo przypadkowych i o zróżnicowanym poziomie" — stwierdził.

"Dlaczego uważają, że są suwerenem - nie mam pojęcia. Niektórzy konstytucjonaliści mówią o bardzo słabej legitymizacji TK. Ogromną władzy i słabej legitymizacji" — dodał. Jak stwierdził były premier problemem nie jest dziś jednak prof. Rzepliński ale PO i „nowe wynalazki w sejmie”.

Zauważył, że Trybunał Konstytucyjny powstał jeszcze w czasach PRL.

"TK był elementem przygotowania do transformacji, ale w żadnym razie nie zmieniał PRL. To instytucja w gruncie rzeczy komunistyczna" —powiedział Kaczyński..

Komentując nieprzychylne Polsce artykuły w prasie zagranicznej prezes PiS stwierdził:

Kojarzy mi się to 68 tokiem może nawet z 56. Interwencją na Węgrzech i Słowacji.

"My się przed tym obronimy. Ale to jeszcze jeden dowód na to, ze próba podporządkowania interesom PO – tak się kończy. Rozzuchwalenie polityków niemieckich, którzy powinni być wyjątkowo ostrożni – tak się kończy. Niemcy są nam winni bardzo wiele w każdym innym wymiarze. Rachunek krzywd po polskiej stronie jest ogromny i te sprawy nigdy nie zostały załatwione." — zaznaczył.

"Kampania, która jest w tej chwili w Niemczech, te wszystkie lata wyśmiewania Polaków bardzo przypomina Republikę Weimarską, a przypominam co z tego wyszło. Władze niemieckie, które, wbrew temu, co mówią, mają wpływ na media, powinny pamiętać, co budują" -– przestrzegał.

Przyznał, że obecne ataki przypominają mu to co się działo nie tylko w latach 2005-07 ale też w czasach rządu Jana Olszewskiego.

"Donoszenie na Polskę za granicą. W Polsce jest taka fatalna tradycja zdrady narodowej. I to jest właśnie nawiązywanie do tego. To jest w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu Polaków. Ten najgorszy sort Polaków jest niesłychanie aktywny, bo czuje się zagrożony. Komunizm, transformacja temu typowi ludzi dawała szanse" — zauważył.

"Nie traktowałbym poważnie oświadczeń Stefana Niesiołowskiego, bo jego stan jest widoczny gołym okiem" — odpowiedział Kaczyński na pytanie o ostatnie skandaliczne deklaracje posła PO.

"PO używa go do socjotechnicznych gier. Platforma i jej sojusznik zarazem konkurent reprezentują tych, którzy mogą stracić. Weźmy przykład" — tłumaczył Kaczyński:

"Zacznie się budować mieszkania po cenach o wiele niższych niż deweloperskie Duża grupa która obecnie na tym zarabia – straci"

Lider PiS wezwał do licznego uczestnictwa w demonstracji 13-go grudnia.

"Musimy pójść na tę demonstrację, pokazać że popieramy to co robi obecna władza, że ona robi to w interesie zwykłych Polaków" — powiedział

"Ten marsz jest ważny momentem. Mamy wiele przeszkód, które trzeba sforsować." — dodał.

Na koniec jeszcze raz nawiązał do sporu o TK:

"Mamy do czynienia z wielkim krzykiem, bo nie dopuściliśmy do sytuacji 14: 1. W tej chwili ta relacja jest 9:6 na korzyść tamtej opcji. Przy czym to kreślenie opcji jest tutaj całkiem luźne."

Kiedy PiS może przedstawić nową ustawę?

"Sądzę, że jeszcze w tym roku, ale nie będę tego rozstrzygał. Natomiast jeżeli chodzi o propozycje związane z generalną naprawą, która wymagałaby zmiany Konstytucji, dopuszczenia pewnych rozwiązań – nie będę mówił, ale one są już wymyślone – to prawdopodobnie w początku przyszłego roku zaproponujemy takie wyjście. Nadzieja na to, że zostanie przyjęta, jest niewielka. Ale może jednak niektórych to zainteresuje" — powiedział Jarosław Kaczyński.

ansa/TV Republika

fot.  [wPolityce.pl/TV Republika]

Warto poczytać

 1. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 2. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 3. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 4. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 5. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 6. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

 7. mid-17324078 24.03.2017

  HGW o zawiadomieniu CBA ws. reprywatyzacji

  CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu korupcji i niedopełnienia obowiązków przez urzędników stołecznego ratusza przy reprywatyzacji działek m.in. w obrębie Placu Defilad.

 8. mid-17323115 24.03.2017

  Petru: Raczej zagłosujemy za odwołaniem Szydło

  „Wiemy dobrze, że gdyby to miałoby być prawdziwe konstruktywne wotum nieufności, to wszystkie partie musiałby się spotkać, ustalić wspólnego kandydata”.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook