Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: jesteśmy w karcie dań

19.12.2011

- O co tutaj chodzi? – pyta w kontekście zaproponowanej umowy dotyczącej ratowania strefy euro prezes PiS. Według Jarosława Kaczyńskiego, Polska nie powinna uczestniczyć w europejskiej zrzutce do MFW.

Były premier na konferencji prasowej stwierdził: - Jesteśmy w karcie dań - taka jest propozycja. Co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Wobec tego pozostaje pytanie, za co mamy płacić? Uważamy, ze nie należy wchodzić do tej grupy, niezależnie od tego, jak by to wyglądało, bo to zawsze przyniesie nam więcej szkód niż pożytku.

Kaczyński zwrócił uwagę, że w tej sprawie Polska „nie ma kompletnie nic do powiedzenia”, a wszystko wskazuje na to, że propozycja umowy została przygotowana pod wpływem Berlina i Paryża. - Wobec tego jest pytanie, w jakim celu Tusk tak bardzo zabiega o względy tej bliższej nas stolicy? Dlaczego mamy do czynienia z taką polityką wobec Niemiec? Skoro z tamtej strony nie ma woli nawet na jakiś bardzo kurtuazyjny gest? Trzeba postawić publicznie pytanie, o co tutaj chodzi? – zakończył prezes PiS.

Jarosław Kaczyński pytany o opinię Antoniego Macierewicza, że próba postawienia mu zarzutów za publikację raportu o Wojskowych Służbach Informacyjnych jest represjami politycznymi, stwierdził, że całkowicie się z tym zgadza.  - To są represje polityczne bardzo specyficznego rodzaju, bo chodzi o rozwiązanie służby, która była bezpośrednią kontynuacją służb komunistycznych, tam nie było weryfikacji jak w przypadku Służby Bezpieczeństwa. Jeśli wszystko, co łączy się z likwidacją tej patologii, staje się przedmiotem najpierw niezwykle wrogiej kampanii prasowej, a następnie działań prokuratorskich to jest najłagodniej mówiąc w najwyższym stopniu smutne.

 

Jego zdaniem, wszyscy, którzy chcą, żeby Macierewicz odpowiadał karnie za aneks, powinni wziąć za to odpowiedzialność głosując w parlamencie: – Wtedy będzie wiadomo, kto jest za kontynuacją PRL, a kto za suwerennością.

Były premier przypomniał, że Lech Kaczyński nie opublikował aneksu do raportu ws. WSI po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który „w istocie był tak skonstruowany, że opublikowanie było de facto niemożliwe”. - Gdyby nie było tego wyroku, z całą pewnością aneks byłby opublikowany – powiedział prezes PiS.

Prezes PiS pytany czy wyobraża sobie współpracę z Solidarną Polską w kontekście planowanego stworzenia przez nią, wspólnie z Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka, nowej partii:

"Kto dzieli dzisiaj prawicę, ten działa na rzecz PO i tego wszystkiego, co dzisiaj się w Polsce dzieje z naszą suwerennością, z polityką gospodarczą, z polityką w sferze solidarności społecznej. Krótko mówiąc - jest realnym sojusznikiem tego sojuszu - obejmującego także partię Palikota - który dzisiaj tak bardzo naszemu państwu, naszemu narodowi szkodzi".

ruk
[fot. PAP / Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. petru09042018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook