Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: incydent w Łucku dowodem rozkładu państwa

16.07.2013

W każdym normalnym państwie BOR zostałby rozwiązany po Smoleńsku, a jego kierownictwo stanęłoby przed sądem i to pod bardzo poważnymi zarzutami - zaznaczył Jarosław Kaczyński, odnosząc się do incydentu w Łucku, gdzie prezydent Bronisław Komorowski został uderzony jajkiem.

- Wedle dotychczasowej praktyki powinno się to zakończyć awansem na generała obecnego szefa BOR. Sadzę, że pan prezydent Komorowski będzie stosował tę samą logikę, którą stosował w sprawie nieporównanie wręcz cięższej i w związku z tym pan pułkownik (Krzysztof Klimek) awansuje - stwierdził ironicznie, pytany na konferencji prasowej o niedzielny incydent i wtorkowe oświadczenie MSW z tym związane.

Szef PiS ocenił, że BOR dopuścił do sytuacji, w której bez trudu można by pozbawić prezydenta życia.

- Oczywiście, po dopuszczeniu do sytuacji, w której bez trudu można by pozbawić prezydenta życia, bo przecież to było jajko, Bogu dzięki, ale mogła to też być szpilka z trucizną. Jest też sto innych różnych sposobów, żeby pozbawić w ten sposób życia. Powinny być wyciągnięte z tego konsekwencje. To jest zupełnie oczywiste - podkreślił.

Jak zaznaczył, ochrona funkcjonariuszy państwowych najwyższej rangi w Polsce jest fatalna. - Ale to jest kwestia rozkładu państwa - rządy takiej formacji jak PO muszą prowadzić do rozkładu państwa, bo ta formacja jest po prostu taka, jaka jest - nie ma zdolności do rządzenia. Zdolność do rządzenia to jest coś, co obejmuje kompetencje, pewien typ kultury itd. Ta formacja takich zdolności nie ma. Jej wybór był decyzją, którą my musimy uszanować, ale to nie była dobra decyzja - powiedział prezes PiS.

Odniósł się również do kwestii uboju rytualnego. Zdecydowanie podkreślił, że ambasador Izraela w Polsce powinien zostać wezwany do MSZ w związku z oświadczeniem izraelskiego resortu dyplomacji w tej sprawie. Pozytywnie ocenił natomiast reakcję premiera  na to oświadczenie.

- Znam reakcję premiera Tuska, nieczęsto się z nim zgadzam, ale tu się zgadzam, sądzę, że ambasador powinien być wezwany i otrzymać zdecydowane pouczenia - powiedział Jarosław Kaczyński.

W oświadczeniu izraelskiego MSZ podkreślono, że decyzja polskiego Sejmu odrzucająca ustawę umożliwiającą ubój rytualny w Polsce jest zupełnie nie do przyjęcia i "poważnie szkodzi próbie przywrócenia tu życia żydowskiego". W oświadczeniu jest też mowa o brutalnym ciosie wymierzonym w religijną tradycję narodu żydowskiego.

Donald Tusk uznał w poniedziałek za niestosowne zdanie z oświadczenia, w którym mowa jest o szkodzeniu procesowi przywracania żydowskiego życia w Polsce, w kontekście uchwalonego w piątek zakazu uboju rytualnego.

- Tutaj akurat premier zachował się właściwie, tylko jeszcze ambasador powinien być wezwany i usłyszeć odpowiednio twarde słowa - ocenił prezes PiS.

Dopytywany, jakie powinny być to słowa, odparł: - To już jest sprawa dyplomatów.

Jarosław Kaczyński powtórzył, że jest "radykalnym przeciwnikiem okrucieństwa wobec zwierząt" i uboju rytualnego. - Jest on bardzo okrutny i nic mnie tutaj nie przekona - powiedział.

Jak dodał, miał taki pogląd od dzieciństwa. Na stwierdzenie dziennikarza, że dopuszczalny w Polsce tzw. ubój gospodarski przypomina ubój rytualny, odpowiedział, że "przyjrzy się temu". Zaznaczył, zwracając się do dziennikarza, że ten nie przekona go, że należy "w sposób okrutny mordować zwierzęta".

- Dla mnie to jest sprawa o znaczeniu zupełnie zasadniczym, nie ma o czym dyskutować - dodał.

Podczas konferencji PiS posłowie tej partii, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, komentowali również sytuację polskiego budżetu, który wymaga nowelizacji.

Jak już wiadomo, obecnie nowelizacja budżetu jest niemożliwa - najpierw trzeba zmienić zapis dotyczący progów ostrożnościowych w ustawie o finansach publicznych. Prezes PiS zdecydowanie stwierdził, że sytuacja budżetu jest wynikiem destrukcyjnych dla Polski rządów Platformy Obywatelskiej.

- Deficyt nieustannie się zwiększał, później to wszystko opanowano, a teraz znowu się wszystko zawala. Jest takie pytanie: jak długo Polska może bez niszczących szkód znosić rządy bankrutów, nieudaczników, ludzi, którzy po prostu nie potrafią rządzić. Każdy kto się bliżej przyjrzy im, ich obyczajom i sposobom działania, kulturze w jakiej funkcjonują, nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. To jest to pytanie, które dzisiaj warto zadać wszystkim formacjom politycznym, które są w Sejmie: albo będąc w koalicji tak jak PSL, albo poza koalicją rząd jednak popierają. Była propozycja zmiany i nie została przyjęta, wobec tego biorą oni na siebie odpowiedzialność za rujnowanie polskich finansów, za rujnowanie naszego kraju. Trzeba zadać pytanie: jak długo ten rząd dotrwa do wyborów? W terminie konstytucyjnym pewnie jeszcze dwa lata ten rząd będzie rujnował Polskę - powiedział lider PiS.

Zapytany przez dziennikarzy o dziurę w budżecie podkreślił: -Przypomnę, że za naszych rządów ten deficyt został sprowadzony do 1,9, a byłby znacznie niższy. (...) Przy sprawnych rządach to było do zrobienia, tylko te kompetencje trzeba mieć, nie grać w piłkę - tylko rządzić.

PAP/MC/JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook