Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: incydent w Łucku dowodem rozkładu państwa

16.07.2013

W każdym normalnym państwie BOR zostałby rozwiązany po Smoleńsku, a jego kierownictwo stanęłoby przed sądem i to pod bardzo poważnymi zarzutami - zaznaczył Jarosław Kaczyński, odnosząc się do incydentu w Łucku, gdzie prezydent Bronisław Komorowski został uderzony jajkiem.

- Wedle dotychczasowej praktyki powinno się to zakończyć awansem na generała obecnego szefa BOR. Sadzę, że pan prezydent Komorowski będzie stosował tę samą logikę, którą stosował w sprawie nieporównanie wręcz cięższej i w związku z tym pan pułkownik (Krzysztof Klimek) awansuje - stwierdził ironicznie, pytany na konferencji prasowej o niedzielny incydent i wtorkowe oświadczenie MSW z tym związane.

Szef PiS ocenił, że BOR dopuścił do sytuacji, w której bez trudu można by pozbawić prezydenta życia.

- Oczywiście, po dopuszczeniu do sytuacji, w której bez trudu można by pozbawić prezydenta życia, bo przecież to było jajko, Bogu dzięki, ale mogła to też być szpilka z trucizną. Jest też sto innych różnych sposobów, żeby pozbawić w ten sposób życia. Powinny być wyciągnięte z tego konsekwencje. To jest zupełnie oczywiste - podkreślił.

Jak zaznaczył, ochrona funkcjonariuszy państwowych najwyższej rangi w Polsce jest fatalna. - Ale to jest kwestia rozkładu państwa - rządy takiej formacji jak PO muszą prowadzić do rozkładu państwa, bo ta formacja jest po prostu taka, jaka jest - nie ma zdolności do rządzenia. Zdolność do rządzenia to jest coś, co obejmuje kompetencje, pewien typ kultury itd. Ta formacja takich zdolności nie ma. Jej wybór był decyzją, którą my musimy uszanować, ale to nie była dobra decyzja - powiedział prezes PiS.

Odniósł się również do kwestii uboju rytualnego. Zdecydowanie podkreślił, że ambasador Izraela w Polsce powinien zostać wezwany do MSZ w związku z oświadczeniem izraelskiego resortu dyplomacji w tej sprawie. Pozytywnie ocenił natomiast reakcję premiera  na to oświadczenie.

- Znam reakcję premiera Tuska, nieczęsto się z nim zgadzam, ale tu się zgadzam, sądzę, że ambasador powinien być wezwany i otrzymać zdecydowane pouczenia - powiedział Jarosław Kaczyński.

W oświadczeniu izraelskiego MSZ podkreślono, że decyzja polskiego Sejmu odrzucająca ustawę umożliwiającą ubój rytualny w Polsce jest zupełnie nie do przyjęcia i "poważnie szkodzi próbie przywrócenia tu życia żydowskiego". W oświadczeniu jest też mowa o brutalnym ciosie wymierzonym w religijną tradycję narodu żydowskiego.

Donald Tusk uznał w poniedziałek za niestosowne zdanie z oświadczenia, w którym mowa jest o szkodzeniu procesowi przywracania żydowskiego życia w Polsce, w kontekście uchwalonego w piątek zakazu uboju rytualnego.

- Tutaj akurat premier zachował się właściwie, tylko jeszcze ambasador powinien być wezwany i usłyszeć odpowiednio twarde słowa - ocenił prezes PiS.

Dopytywany, jakie powinny być to słowa, odparł: - To już jest sprawa dyplomatów.

Jarosław Kaczyński powtórzył, że jest "radykalnym przeciwnikiem okrucieństwa wobec zwierząt" i uboju rytualnego. - Jest on bardzo okrutny i nic mnie tutaj nie przekona - powiedział.

Jak dodał, miał taki pogląd od dzieciństwa. Na stwierdzenie dziennikarza, że dopuszczalny w Polsce tzw. ubój gospodarski przypomina ubój rytualny, odpowiedział, że "przyjrzy się temu". Zaznaczył, zwracając się do dziennikarza, że ten nie przekona go, że należy "w sposób okrutny mordować zwierzęta".

- Dla mnie to jest sprawa o znaczeniu zupełnie zasadniczym, nie ma o czym dyskutować - dodał.

Podczas konferencji PiS posłowie tej partii, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, komentowali również sytuację polskiego budżetu, który wymaga nowelizacji.

Jak już wiadomo, obecnie nowelizacja budżetu jest niemożliwa - najpierw trzeba zmienić zapis dotyczący progów ostrożnościowych w ustawie o finansach publicznych. Prezes PiS zdecydowanie stwierdził, że sytuacja budżetu jest wynikiem destrukcyjnych dla Polski rządów Platformy Obywatelskiej.

- Deficyt nieustannie się zwiększał, później to wszystko opanowano, a teraz znowu się wszystko zawala. Jest takie pytanie: jak długo Polska może bez niszczących szkód znosić rządy bankrutów, nieudaczników, ludzi, którzy po prostu nie potrafią rządzić. Każdy kto się bliżej przyjrzy im, ich obyczajom i sposobom działania, kulturze w jakiej funkcjonują, nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. To jest to pytanie, które dzisiaj warto zadać wszystkim formacjom politycznym, które są w Sejmie: albo będąc w koalicji tak jak PSL, albo poza koalicją rząd jednak popierają. Była propozycja zmiany i nie została przyjęta, wobec tego biorą oni na siebie odpowiedzialność za rujnowanie polskich finansów, za rujnowanie naszego kraju. Trzeba zadać pytanie: jak długo ten rząd dotrwa do wyborów? W terminie konstytucyjnym pewnie jeszcze dwa lata ten rząd będzie rujnował Polskę - powiedział lider PiS.

Zapytany przez dziennikarzy o dziurę w budżecie podkreślił: -Przypomnę, że za naszych rządów ten deficyt został sprowadzony do 1,9, a byłby znacznie niższy. (...) Przy sprawnych rządach to było do zrobienia, tylko te kompetencje trzeba mieć, nie grać w piłkę - tylko rządzić.

PAP/MC/JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook