Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: incydent w Łucku dowodem rozkładu państwa

16.07.2013

W każdym normalnym państwie BOR zostałby rozwiązany po Smoleńsku, a jego kierownictwo stanęłoby przed sądem i to pod bardzo poważnymi zarzutami - zaznaczył Jarosław Kaczyński, odnosząc się do incydentu w Łucku, gdzie prezydent Bronisław Komorowski został uderzony jajkiem.

- Wedle dotychczasowej praktyki powinno się to zakończyć awansem na generała obecnego szefa BOR. Sadzę, że pan prezydent Komorowski będzie stosował tę samą logikę, którą stosował w sprawie nieporównanie wręcz cięższej i w związku z tym pan pułkownik (Krzysztof Klimek) awansuje - stwierdził ironicznie, pytany na konferencji prasowej o niedzielny incydent i wtorkowe oświadczenie MSW z tym związane.

Szef PiS ocenił, że BOR dopuścił do sytuacji, w której bez trudu można by pozbawić prezydenta życia.

- Oczywiście, po dopuszczeniu do sytuacji, w której bez trudu można by pozbawić prezydenta życia, bo przecież to było jajko, Bogu dzięki, ale mogła to też być szpilka z trucizną. Jest też sto innych różnych sposobów, żeby pozbawić w ten sposób życia. Powinny być wyciągnięte z tego konsekwencje. To jest zupełnie oczywiste - podkreślił.

Jak zaznaczył, ochrona funkcjonariuszy państwowych najwyższej rangi w Polsce jest fatalna. - Ale to jest kwestia rozkładu państwa - rządy takiej formacji jak PO muszą prowadzić do rozkładu państwa, bo ta formacja jest po prostu taka, jaka jest - nie ma zdolności do rządzenia. Zdolność do rządzenia to jest coś, co obejmuje kompetencje, pewien typ kultury itd. Ta formacja takich zdolności nie ma. Jej wybór był decyzją, którą my musimy uszanować, ale to nie była dobra decyzja - powiedział prezes PiS.

Odniósł się również do kwestii uboju rytualnego. Zdecydowanie podkreślił, że ambasador Izraela w Polsce powinien zostać wezwany do MSZ w związku z oświadczeniem izraelskiego resortu dyplomacji w tej sprawie. Pozytywnie ocenił natomiast reakcję premiera  na to oświadczenie.

- Znam reakcję premiera Tuska, nieczęsto się z nim zgadzam, ale tu się zgadzam, sądzę, że ambasador powinien być wezwany i otrzymać zdecydowane pouczenia - powiedział Jarosław Kaczyński.

W oświadczeniu izraelskiego MSZ podkreślono, że decyzja polskiego Sejmu odrzucająca ustawę umożliwiającą ubój rytualny w Polsce jest zupełnie nie do przyjęcia i "poważnie szkodzi próbie przywrócenia tu życia żydowskiego". W oświadczeniu jest też mowa o brutalnym ciosie wymierzonym w religijną tradycję narodu żydowskiego.

Donald Tusk uznał w poniedziałek za niestosowne zdanie z oświadczenia, w którym mowa jest o szkodzeniu procesowi przywracania żydowskiego życia w Polsce, w kontekście uchwalonego w piątek zakazu uboju rytualnego.

- Tutaj akurat premier zachował się właściwie, tylko jeszcze ambasador powinien być wezwany i usłyszeć odpowiednio twarde słowa - ocenił prezes PiS.

Dopytywany, jakie powinny być to słowa, odparł: - To już jest sprawa dyplomatów.

Jarosław Kaczyński powtórzył, że jest "radykalnym przeciwnikiem okrucieństwa wobec zwierząt" i uboju rytualnego. - Jest on bardzo okrutny i nic mnie tutaj nie przekona - powiedział.

Jak dodał, miał taki pogląd od dzieciństwa. Na stwierdzenie dziennikarza, że dopuszczalny w Polsce tzw. ubój gospodarski przypomina ubój rytualny, odpowiedział, że "przyjrzy się temu". Zaznaczył, zwracając się do dziennikarza, że ten nie przekona go, że należy "w sposób okrutny mordować zwierzęta".

- Dla mnie to jest sprawa o znaczeniu zupełnie zasadniczym, nie ma o czym dyskutować - dodał.

Podczas konferencji PiS posłowie tej partii, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, komentowali również sytuację polskiego budżetu, który wymaga nowelizacji.

Jak już wiadomo, obecnie nowelizacja budżetu jest niemożliwa - najpierw trzeba zmienić zapis dotyczący progów ostrożnościowych w ustawie o finansach publicznych. Prezes PiS zdecydowanie stwierdził, że sytuacja budżetu jest wynikiem destrukcyjnych dla Polski rządów Platformy Obywatelskiej.

- Deficyt nieustannie się zwiększał, później to wszystko opanowano, a teraz znowu się wszystko zawala. Jest takie pytanie: jak długo Polska może bez niszczących szkód znosić rządy bankrutów, nieudaczników, ludzi, którzy po prostu nie potrafią rządzić. Każdy kto się bliżej przyjrzy im, ich obyczajom i sposobom działania, kulturze w jakiej funkcjonują, nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. To jest to pytanie, które dzisiaj warto zadać wszystkim formacjom politycznym, które są w Sejmie: albo będąc w koalicji tak jak PSL, albo poza koalicją rząd jednak popierają. Była propozycja zmiany i nie została przyjęta, wobec tego biorą oni na siebie odpowiedzialność za rujnowanie polskich finansów, za rujnowanie naszego kraju. Trzeba zadać pytanie: jak długo ten rząd dotrwa do wyborów? W terminie konstytucyjnym pewnie jeszcze dwa lata ten rząd będzie rujnował Polskę - powiedział lider PiS.

Zapytany przez dziennikarzy o dziurę w budżecie podkreślił: -Przypomnę, że za naszych rządów ten deficyt został sprowadzony do 1,9, a byłby znacznie niższy. (...) Przy sprawnych rządach to było do zrobienia, tylko te kompetencje trzeba mieć, nie grać w piłkę - tylko rządzić.

PAP/MC/JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook