Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

27.07.2017

Reforma wymiaru sprawiedliwości ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia moralnego i politycznego – wyjaśnił Jarosław Kaczyński w "Rozmowach niedokończonych" na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Zawetowanie przez prezydenta ustaw o sądownictwie nazwał błędem, który jednak może doprowadzić do pozytywnego przełomu.

Prezes PiS zastrzegł, że nie szuka teraz winnych sytuacji po prezydenckich wetach, bo najważniejsze jest naprawienie szkód. Kaczyński stwierdził: „Nie szukamy winnych, ale błędy trzeba po prostu naprawić”. Lider ugrupowania rządzącego podkreślił, że liczy na pozytywny przełom, ale "to wymaga aktywności prezydenta”.

Równocześnie Kaczyński przyznał: „Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu”. Podkreślił: „U nas nie ma czegoś takiego, co poważnie można nazwać wymiarem sprawiedliwości”.

Jarosław Kaczyński tłumaczył: „Ta reforma ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia moralnego i politycznego". Dlatego kto broni obecnego stanu – broni "wielkiego zła".

Szef PiS wyraził nadzieję, że nie będzie problemu w kontaktach z prezydentem ws. przyjęcia nowych ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, ale: "W tej chwili odpowiada za to prezydent. Sądzę, że ma realne możliwości, bo przygotowanie takiej reformy to duży wysiłek legislacyjny”. Lider PiS podkreślił podstawową rolę prezydenta, ponieważ „Pan prezydent powiedział, że chciałby przejąć inicjatywę, więc nie będziemy mu w tym przeszkadzać” .

Jarosław Kaczyński ostro skrytykował cel ulicznych protestów przeciw reformom wymiaru sprawiedliwości: „Mamy do czynienia ze zjawiskiem poczucia całkowitej bezkarności, być może dlatego, że sądy są jakie są - podzieliły Polaków na tych, którzy mają prawo i tych, którzy prawa nie mają”. Podkreślił: „To próby nacisku psychologicznego. Polska z takim wymiarem sprawiedliwości była Polską eksploatowaną od wewnątrz i od zewnątrz”.

MBB

Fot. PAP

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 4. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 5. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 6. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 7. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 8. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook