Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński do górników z okazji Barbórki

04.12.2014

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do górników przypomniał, że rząd nie potrafi dbać o górnictwo. Napisał, że premier Ewa Kopacz zgodziła się na politykę klimatyczną, która może doprowadzić do zapaści m.in. w przemyśle górniczym.

Z okazji Święta Patronki Górniczego Stanu - Świętej Barbary, chciałbym złożyć wszystkim górnikom, pracownikom branży górniczej oraz ich rodzinom wyrazy szacunku i uznania.

Dzień świętej Barbary - patronki górników - to święto ludzi odważnych, którzy w codziennej ciężkiej pracy sięgają po jeden z największych skarbów polskiej ziemi. Od pokoleń wysiłek górników to nie tylko praca, to budowanie wspólnoty, solidarności, wspaniałych i odważnych postaw.

Dlatego w tym wyjątkowym dniu chciałbym oddać szacunek tym, którzy codzienną ciężką pracą służą nam wszystkim. Służą Polsce. Etos górniczej pracy pod ziemią to ważny element naszej tradycji i tożsamości. To budowanie wspólnoty wartości, które każdego dnia powinny być realizowane.

Śląsk jest ziemią wartości i pracy. To miejsce to przyszłość, to nasza szansa na odbudowanie narodowego, suwerennego przemysłu. Polska może być naprawdę bezpieczna tylko siłą swoich obywateli, dostatkiem polskich rodzin, siłą polskiego przemysłu. Siłą Śląska. Polacy będą bezpieczni, jeśli będą mieli pracę. Polska będzie dostatnia, kiedy będzie miała silny przemysł, zwłaszcza tu na Śląsku. Tu jest wiedza, kompetencja i chęć do ciężkiej pracy, które pozwolą na odbudowę przemysłu w Polsce. Żeby się tak jednak stało, konieczne są inwestycje w Śląsk - a one szybko i z nawiązką zwrócą się nam wszystkim.

Niestety polski rząd nie potrafi odpowiednio dbać o polskie górnictwo i jego rozwój. Wciąż brakuje wizji i planu zarządzania polskim sektorem węgla kamiennego. Górnictwo nigdy nie było w tak trudnej sytuacji jak dziś. Ciężar poprawy sytuacji w górnictwie przerzuca się na pracowników, zamiast szukać systemowych rozwiązań, które wzmocnią i rozwiną branżę. Wciążnie wprowadzono embarga na rosyjski węgiel. Zamiast korzystać z naszych zasobów wciąż sprowadzamy węgiel zza wschodniej granicy. Pomimo naszych apeli wciąż instytucje państwa nie korzystają z polskiego surowca. Dodatkowo Ewa Kopacz, na niedawnym szczycie UE, nie zawetowała szkodliwych dla Polski warunków polityki klimatycznej.

Złe decyzje premier Kopacz, uderzą nie tylko w nas wszystkich - większymi rachunkami gospodarstw domowych i obniżeniem konkurencyjności polskiej gospodarki - ale przede wszystkim uderzą w polskie górnictwo. Te ustalenia, na które zgodziła się polska premier, mogą doprowadzić do zapaści w polskim przemyśle wydobywczym.

Górnicy potrafili bronić swoich postulatów, naszej wspólnej sprawy i ocalić godność narodu w godzinie próby. O tym musi pamiętać Państwo Polskie, o tym musimy pamiętać my i następne pokolenia wolnych Polaków. Dlatego w dniu górniczego święta składam przyrzeczenie - jedną z pierwszych decyzji mojego rządu będzie przyznanie, wszystkim biorących udział w obronie kopalni Wujek w stanie wojennym, statusu kombatantów, a rodziny Ofiar realnie odczują, że Państwo Polskie pamięta o swoich bohaterach.

Mieszkańcy Śląska, Górnicy, zasługują by Ich ziemia odzyskała należną jej rolę, a Ich praca i codzienny trud były szanowane przez władze. W dniu Waszego święta zapewniam, że jest w Polsce siła polityczna, która to rozumie.

Szanowni Państwo, Pracownicy Górnictwa! Niech dzisiejsze święto będzie dniem radości i podziękowań składanych Waszej patronce za wstawiennictwo w trudnych sytuacjach, których nie brak każdego dnia w polskich kopalniach.

Szczęść Boże!

Jarosław Kaczyński/ opr.Slaw

[FOTO: JSW-materiały prasowe]

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook