Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: „Demografia to jeden z największych problemów kraju”

03.10.2015

W Polsce powinno się rodzić więcej dzieci, obecna sytuacja demograficzna to jeden z największych problemów kraju; w jego rozwiązaniu może pomóc praca, mieszkania, realne wsparcie dla rodzin - powiedział w sobotę w Nowym Sączu przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński przekonywał, że w Polsce trzeba wprowadzić zmiany. Uznał, że potrzebna jest naprawa aparatu państwowego, lepsze zorganizowanie władzy wykonawczej, rządu, wielka reforma sądownictwa, dokończenie modernizacji służb mundurowych i zmiany w polskiej dyplomacji, która - jak podkreślił - "powinna m.in. służyć polskiej gospodarce, a nie służy".

Zdaniem Kaczyńskiego potrzebny jest też szereg rozwiązań szczegółowych, np. dotyczących Skarbu Państwa i należących do niego przedsiębiorstw. "Potrzebne jest zgromadzenie wielkiego kapitału, tego uśpionego kapitału, który może być uruchomiony, i może być podstawą szybkiego rozwoju, ale także rozwiązywania problemów społecznych, jak choćby tych związanych z bezrobociem, jak te, które związane są z brakiem mieszkań dostępnych dla przeciętnie zarabiających ludzi" - wyliczał Kaczyński.

Za jeden z największych obecnych problemów Polski uznał obecną sytuację demograficzną. "Polska się dziś zwija, a powinna się rozwijać. Z radością słyszałem o dzieciach, które mają panie kandydatki, ale dzisiaj tych dzieci w Polsce jest dużo, dużo za mało. Tych dzieci powinno być dużo więcej. Ale nie ma ich, bo nie ma warunków. Polki w Anglii rodzą tych dzieci dużo" - powiedział dodając, że pod względem dzietności Polska zajmuje jedno z dalszych miejsc na świecie.

"To też można zmienić, ale potrzebna jest praca, mieszkanie, realna pomoc dla rodzin, sprawiedliwość" - wyliczał.

Kaczyński mówił też, że Polacy powinni "sami załatwiać nasze sprawy". "Mamy do tego prawo. Jesteśmy w UE po to, żeby się szybko rozwijać, Unia powstała, żeby wyrównywać poziom poszczególnych krajów. I my mamy święte prawo czynić wszystko właśnie w tym kierunku, i nie wolno nam w tym przeszkadzać" - podkreślał. Jak zaznaczył, Unia Europejska jest Polsce bardzo potrzebna, ale "mamy prawo wywierać nacisk na to, jaka ona jest". "Musimy prowadzić do tego, aby była ona związkiem równych, suwerennych państw" - powiedział.

Dodał, że europejskość nie może być przeciwstawiana polskości. "Bo polskość to nic (innego) jak część tego wielkiego bogactwa, jakie nosi w sobie Europa" - powiedział.

„Nasza tradycja jest częścią tej większej tradycji, nie chcemy kwestionować tradycji niemieckiej, francuskiej czy hiszpańskiej, ale nikt nie ma prawa kwestionować naszej. Tu musi obowiązywać zasada równi z równymi, wolni z wolnymi. Ta zasada buduje prawdziwą jedność, buduje prawdziwą siłę” - przekonywał.

Według prezesa PiS ogromna większość Polaków jest zainteresowana tym, by Polska się zmieniała. "Ale każdy z nas wie, nie jesteśmy dziećmi, że są i tacy, którzy bardzo dobrze potrafią w mętnej wodzie ryby łowić, i to tłuste ryby. A ta mętna woda musi być oczyszczona. My chcemy żyć w przejrzystej wodzie, jeśli trzymać się tego porównania. A więc będą budować przeszkody, będą nas atakować, będą sięgać do czynników zewnętrznych, żeby one nas atakowały. I właśnie w tych momentach potrzebne jest nam poparcie, mobilizacja społeczna" - mówił Kaczyński.

Zaapelował też o poparcie dla PiS podczas wyborów 25 października. "Zwycięstwo, pełne zwycięstwo, tylko to nas interesuje" - powiedział.

Kaczyński przekonywał, że w zasięgu PiS jest zdobycie „znacznie więcej niż 230 mandatów w Sejmie” i samodzielne stworzenie rządu pod przewodnictwem Beaty Szydło. „To jest nam potrzebne byśmy mogli szybko pójść do przodu, żeby wszystko co nas obciąża było za nami, żebyśmy mogli pójść w gorę bez obciążeń” - dodał.

Według niego PiS musi wygrać wybory, nie tylko z PO, ale też innymi ugrupowaniami, które – jak się wyraził - „biegną z PO, czasami ją gryzą, ale jest to na pokaz”.

Kaczyński, który w sobotę uczestniczył w konwencji PiS w Nowym Sączu ocenił, że miasto to jest przykładem, jak powinna się rozwijać Polska m.in. pod względem wzrostu liczby ludności. „Warto tu być i czerpać przykład z tego co się tu dzieje. Dlatego dobrze by było, gdyby wielu przedstawicieli tej ziemi znalazło się w parlamencie” - zaznaczył prezes PiS.

Według niego partia chce osiągnąć pełne zwycięstwo w okręgu nowosądeckim - plan minimum to zdobycie 8 mandatów do Sejmu i dwóch do Senatu. W wyborach w 2011 r. PiS zdobył tam 7 mandatów poselskich, a PO - 3. Senatorem został Stanisław Kogut. „To jest naprawdę bardzo mocna lista: doświadczeni działacze, którzy jak Piotr Naimski mają wieloletnie doświadczenie w działalności publicznej, ale i ludzie nowi, jak Józef Leśniak na drugim miejscu (…) To jest taki zespół, który może dużo zmienić, chciałbym żeby cały Sejm tak wyglądał i wierzę, że tak będzie dzięki zwycięstwu PiS” - mówił Kaczyński.

Podczas konwencji wyborczej przedstawieni zostali kandydaci tej partii do Sejmu w okręgu nr 14 obejmującym Nowy Sącz i powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański; liderem listy PiS jest warszawianin, b. wiceminister gospodarki w rządzie PiS i obecny poseł tej partii Piotr Naimski. Cieszący się dużym poparciem w poprzednich wyborach poseł Arkadiusz Mularczyk, który odszedł z PiS i stworzył struktury Solidarnej Polski w Nowym Sączu, otrzymał siódme miejsce na liście.

Przed nim na liście znaleźli się radny powiatu nowosądeckiego Józef Leśniak oraz posłowie PiS: Anna Paluch, Wiesław Jańczyk i Barbara Bartuś. Kandydatami do Senatu są radny województwa małopolskiego Jan Hamerski (okręg nr 36 obejmujący Podhale) i senator Stanisław Kogut (okręg nr 37 obejmujący Sądecczyznę).

Jak podkreślił szef lokalnych struktur PiS na Sądecczyźnie senator Stanisław Kogut „koalicja PO -PSL niszczyła i nadal niszczy Sądecczyznę za to, że wszyscy tu głosują za PiS”. „Dziś to wszystko musi być odbudowane. Damy radę tu na Sądecczyźnie i na Podhalu, ale musimy iść razem, musimy być solidarni” - powiedział Kogut.

PAP/run

fot. PAP/Grzegorz Momot

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook