Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński chwali Gowina

21.11.2012

"Cieszymy się, że ktoś z rządu stosuje tego rodzaju rozmowy" - zaznaczył lider PiS po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości. Rozmowy dotyczyły m.in. zamykania na przymusowe leczenie seryjnych zabójców, w tym pedofilów, już po odbyciu przez nich kary.

"Mówiliśmy o projektach ministerstwa sprawiedliwości, a nie o polityce"  - zadeklarowali minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i prezes PiS Jarosław Kaczyński. W spotkaniu wzięło udział także kilku polityków PiS m.in. szef klubu Mariusz Błaszczak. Gowinowi towarzyszył wiceminister Michał Królikowski.

Szef resortu sprawiedliwości i politycy PiS rozmawiali m.in. o planowanych zmianach w Kodeksie karnym, które przewidują, że sądy będą miały możliwość kierowania na przymusowe leczenie w warunkach izolacji seryjnych zabójców, w tym pedofilów, już po odbyciu przez nich kary.

Gowin ocenił po spotkaniu, że szczególnie ważny i pilny jest dla niego właśnie projekt dotyczący seryjnych zabójców. "Mam ze strony kierownictwa klubu PiS deklarację, że szybko zapoznają się projektem, który jest już gotowy i wtedy klub PiS wyrobi sobie stanowisko" - powiedział minister.

Według niego rozmowa była "bardzo merytoryczna". "Nie oczekujcie państwo, że we wszystkich sprawach osiągnęliśmy porozumienie" - podkreślił. Gowin relacjonował, że ze strony polityków PiS padały przede wszystkim pytania o to, co zawierają projekty, a nie "wiążące deklaracje poparcia dla jednego czy drugiego projektu".

Kaczyński po spotkaniu nie chciał powiedzieć, jakie propozycje Gowina PiS jest gotów poprzeć. "Jeżeli przez politykę rozumieć relacje międzypartyjne, i tym podobne sprawy, to spotkanie nie miało żadnych aspektów politycznych" - zaznaczył.  

Prezes PiS mówił, że rozmowa dotyczyła prac resortu sprawiedliwości i przyniosła "praktyczne skutki". "Chciałem powiedzieć, że cieszymy się, że ktoś z rządu stosuje tego rodzaju rozmowy. Rozmowa dotyczyła wyłącznie spraw o merytorycznym charakterze" - zapewnił prezes PiS.

Gowin pytany o to, czy to spotkanie można rozpatrywać w kategoriach politycznych, powiedział, że nie należy doszukiwać się sensacji "w czymś co powinno być oczywistym standardem".

Powiedział, że spotyka się ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, bo "zależy mu na jak najszerszym poparciu dla projektów". Przy okazji kolejnego posiedzenia Sejmu minister będzie rozmawiał z klubami SLD i PSL.

Jak dodał, będzie przekonywał wszystkie kluby, by przyjąć projekt zmian w Kodeksie karnym w wersji proponowanej przez ministerstwo sprawiedliwości.

Odnosząc się natomiast do projektu obywatelskiego, który ma ochronić małe sądy, Gowin powiedział, że zwracał uwagę politykom PiS na "szkodliwe elementy tego projektu". "Jeśli on wszedłby w życie, to zamroziłby kompletnie nieracjonalną strukturę polskich sądów" - przekonywał minister

PAP/JKUB

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 7. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook