Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński chwali Gowina

21.11.2012

"Cieszymy się, że ktoś z rządu stosuje tego rodzaju rozmowy" - zaznaczył lider PiS po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości. Rozmowy dotyczyły m.in. zamykania na przymusowe leczenie seryjnych zabójców, w tym pedofilów, już po odbyciu przez nich kary.

"Mówiliśmy o projektach ministerstwa sprawiedliwości, a nie o polityce"  - zadeklarowali minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i prezes PiS Jarosław Kaczyński. W spotkaniu wzięło udział także kilku polityków PiS m.in. szef klubu Mariusz Błaszczak. Gowinowi towarzyszył wiceminister Michał Królikowski.

Szef resortu sprawiedliwości i politycy PiS rozmawiali m.in. o planowanych zmianach w Kodeksie karnym, które przewidują, że sądy będą miały możliwość kierowania na przymusowe leczenie w warunkach izolacji seryjnych zabójców, w tym pedofilów, już po odbyciu przez nich kary.

Gowin ocenił po spotkaniu, że szczególnie ważny i pilny jest dla niego właśnie projekt dotyczący seryjnych zabójców. "Mam ze strony kierownictwa klubu PiS deklarację, że szybko zapoznają się projektem, który jest już gotowy i wtedy klub PiS wyrobi sobie stanowisko" - powiedział minister.

Według niego rozmowa była "bardzo merytoryczna". "Nie oczekujcie państwo, że we wszystkich sprawach osiągnęliśmy porozumienie" - podkreślił. Gowin relacjonował, że ze strony polityków PiS padały przede wszystkim pytania o to, co zawierają projekty, a nie "wiążące deklaracje poparcia dla jednego czy drugiego projektu".

Kaczyński po spotkaniu nie chciał powiedzieć, jakie propozycje Gowina PiS jest gotów poprzeć. "Jeżeli przez politykę rozumieć relacje międzypartyjne, i tym podobne sprawy, to spotkanie nie miało żadnych aspektów politycznych" - zaznaczył.  

Prezes PiS mówił, że rozmowa dotyczyła prac resortu sprawiedliwości i przyniosła "praktyczne skutki". "Chciałem powiedzieć, że cieszymy się, że ktoś z rządu stosuje tego rodzaju rozmowy. Rozmowa dotyczyła wyłącznie spraw o merytorycznym charakterze" - zapewnił prezes PiS.

Gowin pytany o to, czy to spotkanie można rozpatrywać w kategoriach politycznych, powiedział, że nie należy doszukiwać się sensacji "w czymś co powinno być oczywistym standardem".

Powiedział, że spotyka się ze wszystkimi klubami parlamentarnymi, bo "zależy mu na jak najszerszym poparciu dla projektów". Przy okazji kolejnego posiedzenia Sejmu minister będzie rozmawiał z klubami SLD i PSL.

Jak dodał, będzie przekonywał wszystkie kluby, by przyjąć projekt zmian w Kodeksie karnym w wersji proponowanej przez ministerstwo sprawiedliwości.

Odnosząc się natomiast do projektu obywatelskiego, który ma ochronić małe sądy, Gowin powiedział, że zwracał uwagę politykom PiS na "szkodliwe elementy tego projektu". "Jeśli on wszedłby w życie, to zamroziłby kompletnie nieracjonalną strukturę polskich sądów" - przekonywał minister

PAP/JKUB

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook