Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

22.01.2017

- Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

- Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział w sobotę w TVP3 Łódź prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lider PiS w wywiadzie dla TVP3 Łódź odniósł się do przedwyborczych obietnic złożonych Polakom przez kandydata Republikanów dotyczących zniesienia wiz do USA oraz deklaracji pomocy polskiemu rządowi w odzyskaniu od Rosjan wraku prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku.

Jeśli chodzi o wizy, to tam są dosyć twarde przepisy i nie wiem, czy prezydent (Trump) będzie w stanie tutaj wiele załatwić. Jeśli chodzi o ściągnięcie wraku, to chętnie bym taką pomoc przyjął. Ale ja zawsze uważałem - i to była różnica między mną, a wieloma moimi przyjaciółmi - że w tej sprawie musimy liczyć przede wszystkim na siebie - zaznaczył.

Prezes PiS był pytany także, co w kontekście polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski mogą oznaczać słowa nowego prezydenta USA: „czas martwić się w końcu o siebie” wypowiedziane podczas piątkowego przemówienia.

Trump powiedział też, że będziemy podtrzymywać i pielęgnować stare sojusze oraz tworzyć nowe. Nie należy więc interpretować tego w ten sposób, że jest to podważanie dotychczasowych zobowiązań Stanów Zjednoczonych, które są bardzo ważne dla bezpieczeństwa świata, Europy i Polski - zauważył Kaczyński.

Jak podkreślił, „tutaj się nic nie zmienia. Natomiast, jak dodał, „Stany Zjednoczone będą prowadziły politykę większych wymagań wobec swoich sojuszników”. Ale Polska wymagania odnoszące się do przeznaczania 2 proc. PKB na siły zbrojne wypełnia, jako jedno z niewielu państw Europy - zwrócił uwagę lider PiS.

Dodał, że być może z czasem udział wydatków Polski na zbrojenia trzeba będzie zwiększać, ponieważ „jesteśmy w takim miejscu Europy, w jakim jesteśmy, a Rosja jest dzisiaj taka, jaka jest”.

Kaczyński przyznał, że trzeba będzie obserwować zachowanie Trumpa po jego zapowiedzi zniesienia sankcji dla Rosji, jeśli będzie ona chciała współpracować w zwalczaniu terroryzmu.

- Nie chcę teraz rozstrzygać odpowiedzi na takie pytanie, to bardzo poważna sprawa, mogąca budzić jakieś niepokoje. Trzeba będzie to obserwować. Jeśli prezydent Trump, jest kolejnym, który wierzy, ze można lojalnie współpracować z Rosją, to sądzę, że się szybko zawiedzie – zauważył Kaczyński.

- Ale ci, z którymi rozmawiałem mówili mi, że on bardzo szybko zareaguje i nie będzie czekał latami, ciągle wprowadzany w błąd przez tego potencjalnego sojusznika. Będzie reagował szybko, bo taką ma naturę i doświadczenie życiowe - zaznaczył prezes PiS.

Jak przyznał ze spokojem podchodzi do prezydentury Trumpa. Poinformował, że na ten temat rozmawiał m.in. z jego bliskim współpracownikiem Rudolphem Giulianim, który powiedział mu, że z ocenami należy poczekać.

[fot. Adrian Grycuk/commons.wikimedia.org]

PAP/ems

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook