Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: bronimy niepodległości Polski

08.12.2011

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyjaśnił na konferencji prasowej, że planowany w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Marsz Niepodległości i Solidarności będzie znaczący i będzie przestrogą dla rządzących dzisiaj Polską elit przed rezygnacją z polskiej suwerenności.

Ci wszyscy, którzy sugerują, że chcemy zmienić temat, są w błędzie, to będzie marsz pamięci, pamięci o stanie wojennym, o solidarności z tamtego okresu, o narodowym zrywie, który był przede wszystkim zrywem niepodległościowym - mówił Kaczyński.

Jego zdaniem, to obecny premier najwyraźniej boi się bardzo tej rocznicy, tej sprawy, boi się jakiejkolwiek aktywności społecznej. Dlaczego się boi? Trzeba o to spytać jego. Prezes PiS przypomniał, że stan wojenny do dziś nie został oceniony w kategoriach moralnych ani prawnych - wszystko to, co uczyniono przeciw Polsce, przeciwko elementarnym interesom naszego narodu.

W istniejącym systemie sądownictwa to w gruncie rzeczy jest nie do załatwienia. Bez powołania specjalnego Trybunału możliwość osądzenia tych przestępstw jest bliska zeru - ocenił. A pełne rozliczenie stanu wojennego, zdaniem prezesa PiS, nie będzie możliwe bez zmiany konstytucji.
 
Jednocześnie, jak zaznaczył Kaczyński niepodległość to wartość, która łączy tematykę stanu wojennego ze współczesnymi zagrożeniami.

Nie można lekceważyć takich wydarzeń, jak wystąpienie w stolicy obcego państwa urzędującego ministra spraw zagranicznych, który - ot, tak sobie - stwierdza, że jesteśmy gotowi wyrzec się części polskiej suwerenności - powiedział, nawiązując do ubiegłotygodniowego wystąpienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie.

Szef PiS dodał, że nie boi się tego, że marsz może być zakłócony przez radykalne prawicowe
organizacje. Będziemy mieli swoją straż porządkową, a jeśli ktoś będzie próbował zakłócać, to
jestem przekonany, że będą to tak naprawdę, niezależnie, jaki tam będzie sztandar, zupełnie inne siły niż radykalna prawica - podkreślił.

Podczas konferencji do udziału w marszu zachęcali także aktorka Katarzyna Łaniewska-Błaszczak, Zofia Romaszewska, posłowie PiS Antoni Macierewicz i Janusz Śniadek, red. naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz oraz były poseł Artur Zawisza.

Katarzyna Łaniewska przypomniała, że 30 lat temu aktorzy przystąpili do bojkotu środków masowego przekazu, bo telewizja i radio kłamały. Teraz nie mogę powiedzieć, że wszyscy kłamią, to często mijają się z prawdą, manipulują prawdą i to jest pierwszy powód, dlaczego pójdę w marszu - wyjaśniała aktorka. Drugim powodem są nadal nie wyjaśnione morderstwa stanu wojennego . Nie wiemy kto wydał rozkaz zabicia ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Zycha, ks. Niedzielaka, ks. Suchowolca - powiedziała Łaniewska. Finalny powód podała trawestując piosenkę: Nie sprzedawajcie nam Polski po kawałku.

Z kolei Zawisza wystąpił na konferencji jako współorganizator Marszu Niepodległości z 11 listopada. Chcę zachęcić, zaprosić, wezwać wszystkich uczestników Marszu Niepodległości z 11 listopada, do tego, aby 13 grudnia uczestniczyli w Marszu Niepodległości i Solidarności - powiedział.

Łaniewska-Błaszczak, Romaszewska, Macierewicz, Śniadek, Sakiewicz i Zawisza znaleźli się w komitecie honorowym marszu, obok m.in.: Zbigniewa Romaszewskiego, Jana Olszewskiego, Andrzeja i Joanny Gwiazdów, Mieczysława Gila, ks. Stanisława Małkowskiego, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jarosława Marka Rymkiewicza, prof. Jana Żaryna, prof. Zdzisława Krasnodębskiego, Rafała Ziemkiewicza i Jana Pospieszalskiego.

Powstała też witryna: marsz13grudnia.pl. Do udziału w marszu zachęca na niej bratanica Jarosława Kaczyńskiego, Marta Kaczyńska.

Podczas konferencji przedstawiono również deklarację uczestników marszu: "13 grudnia pamiętamy! Nie ma Europy Sprawiedliwej bez Polski Niepodległej". Czytamy w niej: "Dziś już publicznie głosi się walkę z Krzyżem, z Kościołem katolickim, z wiarą i tradycją narodową. Rządzący uniemożliwiają wyjaśnienie tragedii smoleńskiej i śmierć elity państwowej z Prezydentem na czele. Przede wszystkim otwarcie dąży się do ograniczenia niepodległości Państwa Polskiego (...) Polska ma zrzec się suwerenności po to, by Polacy spłacali cudze długi. Taki jest także sens ostatnich wydarzeń".

Greg/PAP
[fot. mi-la]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook