Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński: "Bez zmiany władzy Polska nie będzie bezpieczna!"

22.03.2014

- Te wybory odbywają się w momencie szczególnym, w czasie trudnym. Agresja Rosji na Ukrainę jest wyzwaniem dla Ukrainy, ale także dla Polski, Unii Europejskiej, NATO i całego wolnego świata. I na to wyzwanie trzeba odpowiedzieć - mówił Jarosław Kaczyński podczas prezentacji kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Sądzę, że tę odpowiedź można określić krótko: trzeba wygrać, obronić wolność i suwerenność Ukrainy. Gdy patrzymy na sprawy Ukrainy, to zawsze musimy pamiętać o tym, że naszym obowiązkiem jest przede wszystkim dbać o naszą ojczyznę, dbać o Polaków. Ale wiemy, że sprawa Ukrainy jest ściśle związana z polską sprawą, że nie wolno ich rozdzielać. Wiemy jednocześnie jeszcze jedno: wolny świat ma siły i środki ku temu, by jego zabiegi zakończyły się sukcesem. Musi tylko chcieć, bo w tym przypadku nie ma żadnej wątpliwości: chcieć to znaczy móc - mówił prezes PiS zwracając się do kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego.

Przypomniał słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Rację mają te narody, które walczą o wolność" oraz jego inicjatywy:

-  Podejmował także akcje odnoszące się do energetyki, do wolności energetycznej. Działał w tym kierunku, by Polska i inne kraje tego regionu nie mogły być szantażowane. Czynił w tym kierunku wiele, śmierć przekreśliła te działania.

Podkreślał, że przyszłość Ukrainy będzie rzutowała na przyszłość Polski:

- To jest także sprawa naszych realnych interesów, interesów Polaków. Prawa do spokojnego życia, do decydowania o naszych sprawach, do samodzielnego decydowania. Jak to było kiedyś, wiemy z historii. Wiemy aż nadto dobrze. Wielu z nas wie to także z własnego życia. Prawo i Sprawiedliwość patrząc wstecz nie musi kłaniać się ze wstydu: realistycznie ocenialiśmy sytuację, nie żyliśmy w świecie złudzeń - mówił Kaczyński.

Skomentował też zmianę stanowiska ekipy Donalda Tuska w polityce zagranicznej.

- Warto o tym wspomnieć, gdy niektórzy próbują za tak naiwnych, by uwierzyli, że błędy to dobra polityka, że ten kto błądzi, dobrze czyni. Widzimy tę zmianę o 180 stopni polityki obecnego obozu rządowego. Nie jesteśmy pewni, czy to zmiana trwała i odpowiednio głęboka, ale trzeba tutaj przypomnieć pewną ewangeliczną przypowieść: o domu budowanym na piasku, który rozsypał się przy pierwszej ulewie i o domu budowanym na skale. Jest różnica między prawdą a fałszem – na fałszu buduje się projekty, które się rozsypują – na właściwym rozeznaniu i prawdzie buduje się domy, które są trwałe. Trzeba wybierać.

Były premier podkreślał wagę wyborów do PE, jak i samej instytucji: - Wniosek jest taki, że PE trzeba traktować poważnie. Trzeba wysuwać tam poważnych kandydatów: to znaczy doświadczonych polityków, ekspertów, intelektualistów. Takich, którzy będą potrafili tam błysnąć i działać. My taką ekipę wysunęliśmy

I punktował listę Platformy w wyborach do PE: - Parlament Europejski nie może być miejscem zsyłki dla polityków, którzy przegrali partyjną rywalizację, dla ministrów, którzy nie potrafili niczego załatwić, dla celebrytów niemających o sprawach publicznych żadnego pojęcia. Polaków trzeba potraktować poważnie, Polskę trzeba traktować poważnie, Unię trzeba traktować poważnie.

Ale jak dodawał: - UE to nie panaceum na wszystkie problemy – nie może stać się superpaństwem likwidującym państwa narodowe i narody, to byłoby cywilizacyjne nieszczęście, do którego mogą dążyć szaleńcy albo cyniczni gracze, którzy chcieliby manipulować ludźmi odciętymi od tożsamości

Dużo miejsca Kaczyński poświęcił bezpieczeństwu.

- Bezpieczni są ci, którzy są silni. Bezpieczeństwo to także bardzo wiele innych problemów – bezpieczeństwo to walka z przestępczością, a jakie są sądy – wszyscy wiemy. Sądy uniewinniają nawet tych, którzy dosłownie zostali złapani za rękę.

- Byli tacy, którzy myśleli, że można oszczędzać na tych, których spotkało największe nieszczęście. Ci, którzy tak czynią, też godzą w bezpieczeństwo. To także bezpieczeństwo naszych pieniędzy w bankach, a przypomnijmy sobie Amber Gold. One się sprowadzają do jednego: do jakości rządzenia Polską, do umiejętności budowy prawdziwej społecznej siły - wymieniał Kaczyński.

Kończąc, zaapelował o udział w wyborach:

- Stoi przed nami problem inny, ale związany z wyborami do PE – to początek cyklu wyborów, których finałem będą wybory parlamentarne – to sprawa jakości rządzenia. Jest tak fatalna, że o bezpieczeństwie w żadnym wypadku nie można mówić.

- Bez zmiany władzy Polska nie będzie silna i bezpieczna! - podkreślił były premier.


Greg/wPolityce.pl
[fot. J.Michalski/TVP Info]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook