Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński apeluje o szybką budowę gazoportu

11.03.2014

Przed siedmiu już laty środowisko, które było przy władzy i miało właściwe rozeznanie co do sytuacji geopolitycznej Polski, podjęło decyzję o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. A jednym z jej elementów była budowa gazoportu - mówił były premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Świnoujściu.

Prezes PiS przypominał, że to mocą decyzji polityków jego partii terminal mógł powstać:

„Najpierw w marcu 2007, a potem we wrześniu podjęto decyzje o tym, jak ma być wybudowany falochron: ze środków publicznych, Urząd Morski miał to prowadzić i to się udało. Zostało to przeprowadzone w sposób sprawny, z oszczędnościami i w terminie” - tłumaczył.

Kaczyński zwracał uwagę na to, że rząd Platformy Obywatelskiej bardzo mocno opóźnił prace przy budowie gazoportu:

„To kłopoty odnoszące się do podejmowania decyzji: one były odwlekane, a dopiero w 2010 roku podjęto ostateczną decyzję, kto ma to budować. Jeśli chodzi o wmurowanie kamienia węgielnego, to premier Tusk dokonał tego w roku 2011. Myśmy sądzili, że w roku 2011 ta budowa się będzie kończyła” - mówił, wymieniając liczne trudności: zmiany terminów, dyrektorów i przeciągające się prace.

Kaczyński punktował zaniedbania rządu w tej sprawie:

„Inwestycja strategiczna dla Polski była prowadzona w sposób wysoce nieudolny. Nie w taki, jaki powinna być prowadzona. Nie była traktowana tak, jak powinna być. Wydaje się, że ten naiwny – a to bardzo łagodne określenie – obraz świata, który towarzyszył decyzjom, trwał. Ale dzisiaj mamy zmianę i nie chcemy w tej chwili podejmować problemu odpowiedzialności za taką politykę, zdolności do rozeznania sytuacji Polski, ale jednego chcemy i mamy prawo to powiedzieć: ta inwestycja powinna być bardzo szybko skończona” - apelował.

I dodawał:

„Nie może być tak, że dziś nie wiadomo, czy ten przesuwany termin (31 grudnia tego roku) zostanie dotrzymany, czy Polska będzie w odpowiedni sposób zabezpieczona” - przekonywał prezes PiS.

Kaczyński kilkukrotnie przypominał, że głównym celem wizyty jest apel o jak najszybsze zakończenie prac:

„Po to przyjechałem, by ta sprawa została postawiona. By postulat i żądanie były zaprezentowane publicznie i by podjęto działania zmierzające do zakończenia budowy. (...) Zjednoczenie wokół sprawy bezpieczeństwa Polski musi być zjednoczeniem odnoszącym się nie do słów i spotkań, ale faktów. Fakty na tej budowie nie wyglądają najlepiej. Trzeba to koniecznie zmienić”
- mówił prezes PiS.

Obecny na konferencji Marek Gróbarczyk podkreślał, że to najważniejsza inwestycja dla Polski ws. dostaw energii, a nieopodal mamy do czynienia z Gazociągiem Północnym.

„Właścicielem niemieckiego rurociągu będzie Gazprom. Ta inwestycja to dywersyfikacja: 7,5 mld sześc. gazu, jaki będzie mógł przyjmować ten gazoport, jest szansą dla Polski. Dla nas jest priorytetem, by ta inwestycja się ukończyła. Obawiamy się, czy w 2014 r., po aneksach, które zostały podpisane, ten gazoport będzie mógł funkcjonować” - mówił.

A Kaczyński wymieniał konkretne utrudnienia dotyczące budowy gazoportu:

„Są informacje dotyczące zmian kierownictwa, niekiedy szczególnego rodzaju kryteriów, jeśli chodzi o powoływanie kierownictwa, mamy informacje o trudnościach w odbiorze technicznym, jest dokumentacja techniczna... Krótko mówiąc, mamy szereg informacji niepokojących” - mówił.

Prezes PiS odniósł się też do postulatów dotyczących zwiększenia obronności Polski:

„Trzeba wzmocnić polską armię. To nie jest czas, by narzekać - i my też nie narzekamy, ale przeświadczenie o tym, że nasz świat jest bezpieczny, było przeświadczeniem naiwnym” - mówił Kaczyński, przypominając słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podczas konferencji prasowej pojawiło się również pytanie o listy wyborcze PiS. Kaczyński zapewnił, że rezygnacja Konrada Szymańskiego związana jest z jego pracą dla PiS w Polsce, a same listy partii do PE "nie będą zawierać celebrytów":

„Chcemy wystawić poważną drużynę: nie celebrytów czy osoby, które ośmieszają tę instytucję. Nam chodzi o doświadczonych polityków, byłych ministrów, ludzi o wysokich kwalifikacjach intelektualnych, z topu intelektualistów. O tego rodzaju zespół, który będzie mógł tam dużo zdziałać” - zakończył prezes PiS.

Maf, lz

[fot: PAP/Marcin Bielecki]

Słowa kluczowe:

Świnoujście

,

gaz łupkowy

,

PiS

Warto poczytać

 1. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 2. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 3. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 4. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 5. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 6. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 7. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 8. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook