Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński apeluje o szybką budowę gazoportu

11.03.2014

Przed siedmiu już laty środowisko, które było przy władzy i miało właściwe rozeznanie co do sytuacji geopolitycznej Polski, podjęło decyzję o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. A jednym z jej elementów była budowa gazoportu - mówił były premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Świnoujściu.

Prezes PiS przypominał, że to mocą decyzji polityków jego partii terminal mógł powstać:

„Najpierw w marcu 2007, a potem we wrześniu podjęto decyzje o tym, jak ma być wybudowany falochron: ze środków publicznych, Urząd Morski miał to prowadzić i to się udało. Zostało to przeprowadzone w sposób sprawny, z oszczędnościami i w terminie” - tłumaczył.

Kaczyński zwracał uwagę na to, że rząd Platformy Obywatelskiej bardzo mocno opóźnił prace przy budowie gazoportu:

„To kłopoty odnoszące się do podejmowania decyzji: one były odwlekane, a dopiero w 2010 roku podjęto ostateczną decyzję, kto ma to budować. Jeśli chodzi o wmurowanie kamienia węgielnego, to premier Tusk dokonał tego w roku 2011. Myśmy sądzili, że w roku 2011 ta budowa się będzie kończyła” - mówił, wymieniając liczne trudności: zmiany terminów, dyrektorów i przeciągające się prace.

Kaczyński punktował zaniedbania rządu w tej sprawie:

„Inwestycja strategiczna dla Polski była prowadzona w sposób wysoce nieudolny. Nie w taki, jaki powinna być prowadzona. Nie była traktowana tak, jak powinna być. Wydaje się, że ten naiwny – a to bardzo łagodne określenie – obraz świata, który towarzyszył decyzjom, trwał. Ale dzisiaj mamy zmianę i nie chcemy w tej chwili podejmować problemu odpowiedzialności za taką politykę, zdolności do rozeznania sytuacji Polski, ale jednego chcemy i mamy prawo to powiedzieć: ta inwestycja powinna być bardzo szybko skończona” - apelował.

I dodawał:

„Nie może być tak, że dziś nie wiadomo, czy ten przesuwany termin (31 grudnia tego roku) zostanie dotrzymany, czy Polska będzie w odpowiedni sposób zabezpieczona” - przekonywał prezes PiS.

Kaczyński kilkukrotnie przypominał, że głównym celem wizyty jest apel o jak najszybsze zakończenie prac:

„Po to przyjechałem, by ta sprawa została postawiona. By postulat i żądanie były zaprezentowane publicznie i by podjęto działania zmierzające do zakończenia budowy. (...) Zjednoczenie wokół sprawy bezpieczeństwa Polski musi być zjednoczeniem odnoszącym się nie do słów i spotkań, ale faktów. Fakty na tej budowie nie wyglądają najlepiej. Trzeba to koniecznie zmienić”
- mówił prezes PiS.

Obecny na konferencji Marek Gróbarczyk podkreślał, że to najważniejsza inwestycja dla Polski ws. dostaw energii, a nieopodal mamy do czynienia z Gazociągiem Północnym.

„Właścicielem niemieckiego rurociągu będzie Gazprom. Ta inwestycja to dywersyfikacja: 7,5 mld sześc. gazu, jaki będzie mógł przyjmować ten gazoport, jest szansą dla Polski. Dla nas jest priorytetem, by ta inwestycja się ukończyła. Obawiamy się, czy w 2014 r., po aneksach, które zostały podpisane, ten gazoport będzie mógł funkcjonować” - mówił.

A Kaczyński wymieniał konkretne utrudnienia dotyczące budowy gazoportu:

„Są informacje dotyczące zmian kierownictwa, niekiedy szczególnego rodzaju kryteriów, jeśli chodzi o powoływanie kierownictwa, mamy informacje o trudnościach w odbiorze technicznym, jest dokumentacja techniczna... Krótko mówiąc, mamy szereg informacji niepokojących” - mówił.

Prezes PiS odniósł się też do postulatów dotyczących zwiększenia obronności Polski:

„Trzeba wzmocnić polską armię. To nie jest czas, by narzekać - i my też nie narzekamy, ale przeświadczenie o tym, że nasz świat jest bezpieczny, było przeświadczeniem naiwnym” - mówił Kaczyński, przypominając słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podczas konferencji prasowej pojawiło się również pytanie o listy wyborcze PiS. Kaczyński zapewnił, że rezygnacja Konrada Szymańskiego związana jest z jego pracą dla PiS w Polsce, a same listy partii do PE "nie będą zawierać celebrytów":

„Chcemy wystawić poważną drużynę: nie celebrytów czy osoby, które ośmieszają tę instytucję. Nam chodzi o doświadczonych polityków, byłych ministrów, ludzi o wysokich kwalifikacjach intelektualnych, z topu intelektualistów. O tego rodzaju zespół, który będzie mógł tam dużo zdziałać” - zakończył prezes PiS.

Maf, lz

[fot: PAP/Marcin Bielecki]

Słowa kluczowe:

Świnoujście

,

gaz łupkowy

,

PiS

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook