Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński jedzie na Ukrainę

30.11.2013

Jesteśmy przekonani, że potrzebna jest reakcja całej Unii Europejskiej, ale także Polski - wszystkich znaczących sił politycznych w Polsce - jako, że Ukraina stanęła dzisiaj na rozdrożu - powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS na zwołanej specjalne konferencji prasowej, podkreślił dramat rozgrywający się za naszą wschodnią granicą.

Podkreślił, ze nie chodzi tu tylko o kwestie związane z UE, ale że to problem znacznie głębszy. Stanowisko PiS jest tutaj całkowicie jednoznaczne. Jesteśmy całkowicie zdecydowani popierać to wszystko, co prowadzi Ukrainę ku Europie, co prowadzi do podtrzymywania i umacniania demokracji na Ukrainie. Już w tej chwili na Ukrainie przebywa wiceprezes naszej partii,, w drodze jest jeden z eurodeputowanych - mówię o Ryszardzie Czarneckim. Jutro także ja i nasza większa delegacja udajemy się do Kijowa. Chcemy po prostu tam być - powiedział prezes PiS.

Uważamy, że na Ukrainie jak najszybciej powinni się zjawić panowie Kwaśniewski i Cocks, ale także Sikorski i Bildt, czyli polityce, którzy w tych wszystkich przedsięwzięciach zmierzających do podpisania porozumienie o stowarzyszeniu odgrywali szczególną rolę. Jestem głęboko przekonany, że ich miejsce - a tutaj w szczególności zwracam się do moich rodaków czyli pana Kwaśniewskiego i Sikorskiego - aby jak najszybciej udali się do Kijowa - zaapelował Jarosław Kaczyński i dodał: Naprawdę mamy do czynienia z bardzo, bardzo ważnym momentem. Świadomość tego momentu powinna prowadzić nas wszystkich i UE do wniosków dalej idących, niż do tych, które do tej pory zostały sformułowane. Ukraina naprawdę potrzebuje wielkiego planu. To nie może być jakieś drobne wsparcie, to musi być przedsięwzięcie wielkiej skali. UE jest do takich przedsięwzięć zdolna i potrafi je podejmować kiedy trzeba - podkreślił Kaczyński, wyrażając przekonanie, że właśnie w tej chwili należy uruchomić tego rodzaju pomoc.

To jest także apel do tych, którzy w tej chwili w UE decydują, o tym, by tę sytuację potraktowali bardzo, bardzo poważnie i żeby ten prawdziwie wielki plan dla Ukrainy został jak najszybciej sformułowany - dodał.

Zapytany o to, co konkretnie powinna zrobić Unia w tej sytuacji, odpowiedział:

Przede wszystkim powinna bardzo zdecydowanie poprzeć tych wszystkich, którzy w Ukrainie są po stronie demokracji i chcą z niej korzystać, ale przede wszystkim zastanowić się też, czy to, co zostało zaproponowane to jest oferta wystarczająca, stąd mówiłem o wielkim planie.

Dodał, że ma świadomość, iż nie da się tego załatwić z dnia na dzień, ale należy podjąć działania, ponieważ "kwestia Ukrainy jest niesłychanie ważna dla całej Europy".

Mamy do czynienia ze szczególnym punktem, w którym trzeba odrzucić te zwykła ograniczenia i myśleć naprawdę perspektywicznie i bardzo odważnie - podkreślił.

Ukraina musi mieć przed przed sobą perspektywę, w której wejście do UE da jej możliwość szybkiego nadrabiania różnic i przekonanie, że jest to perspektywa trwała, na którą naprawdę warto postawić - dodał.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

mall, lz

[fot:PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. mid-17323168-Kopia 23.03.2017

  Manifestacja poparcia dla rządu i prof. Szyszko

  „Też jest to manifestacja w obronie suwerennych decyzji Polski” - podkreślił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

 2. mid-17323187 23.03.2017

  Debata ws. prof. Szyszko. Premier odpowiada opozycji: Szkodzicie Polsce

  "Mam nieodparte wrażenie, że wniosek o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał od momentu, gdy posłowie PO w internecie odkryli zdjęcie wiewiórki, której rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem" - powiedziała w Sejmie premier Beata Szydło.

 3. mid-epa05865310 23.03.2017

  Prokuratura zbada sprawę poszkodowanego Polaka

  Prokuratura w ramach postępowania ustala zczegóły związane ze stanem poszkodowanego w londyńskim zamachu Polaka.

 4. mid-17323101 23.03.2017

  Szymański: UE stoi przed ważnym wyborem

  Przed UE stoi wybór pomiędzy jednością a "nostalgiczną ucieczkę" do małych klubów - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, który był jednym z gości czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniom nowego modelu integracji europejskiej.

 5. mid-17323028-1 23.03.2017

  Szydło: Nie będzie UE bez zasad

  „Czy jesteśmy gotowi, by podejmować odważne decyzje o przyszłości Europy?”

 6. mid-17323015 23.03.2017

  Szef MON odpowiada na zarzuty opozycji

  16 tys. osób zapisało się do Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformował w czwartek w Sejmie minister obrony narodowej Antonii Macierewicz. Tłumaczył też, że odejścia wojskowych z armii były w pewniej mierze związane z kwestiami lustracyjnymi.

 7. mid-17321024 23.03.2017

  Premier: Nie ma mowy o rekonstrukcji rządu

  Nie ma w tej chwili absolutnie mowy na temat jakiejkolwiek rekonstrukcji rządu - zadeklarowała w czwartek w TVN24 premier Beata Szydło. Premier dodała również, że czeka na zapowiadany przez PO wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec jej rządu.

 8. mid-17323014 23.03.2017

  Zieliński: W Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego

  - Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii - powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook