Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński jedzie na Ukrainę

30.11.2013

Jesteśmy przekonani, że potrzebna jest reakcja całej Unii Europejskiej, ale także Polski - wszystkich znaczących sił politycznych w Polsce - jako, że Ukraina stanęła dzisiaj na rozdrożu - powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS na zwołanej specjalne konferencji prasowej, podkreślił dramat rozgrywający się za naszą wschodnią granicą.

Podkreślił, ze nie chodzi tu tylko o kwestie związane z UE, ale że to problem znacznie głębszy. Stanowisko PiS jest tutaj całkowicie jednoznaczne. Jesteśmy całkowicie zdecydowani popierać to wszystko, co prowadzi Ukrainę ku Europie, co prowadzi do podtrzymywania i umacniania demokracji na Ukrainie. Już w tej chwili na Ukrainie przebywa wiceprezes naszej partii,, w drodze jest jeden z eurodeputowanych - mówię o Ryszardzie Czarneckim. Jutro także ja i nasza większa delegacja udajemy się do Kijowa. Chcemy po prostu tam być - powiedział prezes PiS.

Uważamy, że na Ukrainie jak najszybciej powinni się zjawić panowie Kwaśniewski i Cocks, ale także Sikorski i Bildt, czyli polityce, którzy w tych wszystkich przedsięwzięciach zmierzających do podpisania porozumienie o stowarzyszeniu odgrywali szczególną rolę. Jestem głęboko przekonany, że ich miejsce - a tutaj w szczególności zwracam się do moich rodaków czyli pana Kwaśniewskiego i Sikorskiego - aby jak najszybciej udali się do Kijowa - zaapelował Jarosław Kaczyński i dodał: Naprawdę mamy do czynienia z bardzo, bardzo ważnym momentem. Świadomość tego momentu powinna prowadzić nas wszystkich i UE do wniosków dalej idących, niż do tych, które do tej pory zostały sformułowane. Ukraina naprawdę potrzebuje wielkiego planu. To nie może być jakieś drobne wsparcie, to musi być przedsięwzięcie wielkiej skali. UE jest do takich przedsięwzięć zdolna i potrafi je podejmować kiedy trzeba - podkreślił Kaczyński, wyrażając przekonanie, że właśnie w tej chwili należy uruchomić tego rodzaju pomoc.

To jest także apel do tych, którzy w tej chwili w UE decydują, o tym, by tę sytuację potraktowali bardzo, bardzo poważnie i żeby ten prawdziwie wielki plan dla Ukrainy został jak najszybciej sformułowany - dodał.

Zapytany o to, co konkretnie powinna zrobić Unia w tej sytuacji, odpowiedział:

Przede wszystkim powinna bardzo zdecydowanie poprzeć tych wszystkich, którzy w Ukrainie są po stronie demokracji i chcą z niej korzystać, ale przede wszystkim zastanowić się też, czy to, co zostało zaproponowane to jest oferta wystarczająca, stąd mówiłem o wielkim planie.

Dodał, że ma świadomość, iż nie da się tego załatwić z dnia na dzień, ale należy podjąć działania, ponieważ "kwestia Ukrainy jest niesłychanie ważna dla całej Europy".

Mamy do czynienia ze szczególnym punktem, w którym trzeba odrzucić te zwykła ograniczenia i myśleć naprawdę perspektywicznie i bardzo odważnie - podkreślił.

Ukraina musi mieć przed przed sobą perspektywę, w której wejście do UE da jej możliwość szybkiego nadrabiania różnic i przekonanie, że jest to perspektywa trwała, na którą naprawdę warto postawić - dodał.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

mall, lz

[fot:PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook