Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński apeluje do ludzi prawicy

27.04.2012

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w piątek, że w specjalnym liście będzie chciał już po raz ostatni zwrócić się do ludzi prawicy z propozycją współpracy. Przekonywał, że rozbicie obozu prawicowego będzie oznaczało gorszy wynik wyborczy.

Na czwartkowym posiedzeniu kierownictwa PiS zapadła decyzja, że Kaczyński na początku maja wystosuje list z propozycją współpracy do wszystkich środowisk prawicowych, w tym do Solidarnej Polski.         

"Będzie odpowiedź na list Solidarnej Polski, ale ona będzie raczej skierowana do polskiej prawicy - powiedział Kaczyński w piątek dziennikarzom w Sejmie. - Nie zamykając dyskusji, będziemy chcieli już po raz ostatni zwrócić się do ludzi i Solidarnej Polski, i całej prawicy, żeby przyjęli właściwą interpretację różnych faktów".        
W ocenie Kaczyńskiego politycy prawicy powinni wziąć pod uwagę "rzecz najbardziej oczywistą, że dwa płuca to zawsze gorszy wynik prawicy". "Jest też coś takiego jak premia za jedność. Całe to rozumowanie, które jest uzasadnieniem przedstawianym w liście (Zbigniewa Ziobry do J. Kaczyńskiego-PAP), jest - łagodnie mówiąc - niezgodne z faktami" - przekonywał.   

Ziobro kilka dni temu skierował do Kaczyńskiego list otwarty, w którym napisał, że jeśli szef PiS na poważnie chce powrotu SP do swego ugrupowania, to musi to oznaczać m.in. demokratyzację PiS i odejście od "doktryny Zyty Gilowskiej".        

List Ziobry był odpowiedzią na słowa Kaczyńskiego wypowiedziane podczas sobotniego marszu przeciw nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na cyfrową emisję naziemną. Szef PiS, zwracając się wtedy do Ziobry, powiedział: "zapomnijmy o tym, co było złe, o co mamy pretensje, idźmy razem; wracajcie, to jedyna droga do zwycięstwa (...) musimy być razem, musimy zwyciężyć".        

W marcu komitet polityczny PiS podjął uchwałę, w której wezwano byłych polityków tej partii do powrotu do PiS. Według autorów uchwały jest szansa na odsunięcie od władzy obecnie rządzących. Aby to się jednak stało - według PiS - potrzebna jest jedność prawicy.        

Kaczyński pytany był również o pogłoski, że posłom, którzy przeciągną do partii przedstawicieli Solidarnej Polski, oferowane będą miejsca na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. "To jest bajka. W tej chwili nikomu w partii żadnych miejsc do europarlamentu nie proponujemy, jest grubo za wcześnie i mamy bardzo złe doświadczenia z tą grupą, która się dostała do europarlamentu w poprzednich wyborach i w związku z tym wyciągniemy z tego wnioski" - odpowiedział prezes PiS.         

Jak podkreślił "nikt, kto nie daje absolutnie 100-procentowej gwarancji lojalności w europarlamencie z listy PiS nie będzie" startował.  

PAP

[fot.PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook