Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński apeluje do ludzi prawicy

27.04.2012

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w piątek, że w specjalnym liście będzie chciał już po raz ostatni zwrócić się do ludzi prawicy z propozycją współpracy. Przekonywał, że rozbicie obozu prawicowego będzie oznaczało gorszy wynik wyborczy.

Na czwartkowym posiedzeniu kierownictwa PiS zapadła decyzja, że Kaczyński na początku maja wystosuje list z propozycją współpracy do wszystkich środowisk prawicowych, w tym do Solidarnej Polski.         

"Będzie odpowiedź na list Solidarnej Polski, ale ona będzie raczej skierowana do polskiej prawicy - powiedział Kaczyński w piątek dziennikarzom w Sejmie. - Nie zamykając dyskusji, będziemy chcieli już po raz ostatni zwrócić się do ludzi i Solidarnej Polski, i całej prawicy, żeby przyjęli właściwą interpretację różnych faktów".        
W ocenie Kaczyńskiego politycy prawicy powinni wziąć pod uwagę "rzecz najbardziej oczywistą, że dwa płuca to zawsze gorszy wynik prawicy". "Jest też coś takiego jak premia za jedność. Całe to rozumowanie, które jest uzasadnieniem przedstawianym w liście (Zbigniewa Ziobry do J. Kaczyńskiego-PAP), jest - łagodnie mówiąc - niezgodne z faktami" - przekonywał.   

Ziobro kilka dni temu skierował do Kaczyńskiego list otwarty, w którym napisał, że jeśli szef PiS na poważnie chce powrotu SP do swego ugrupowania, to musi to oznaczać m.in. demokratyzację PiS i odejście od "doktryny Zyty Gilowskiej".        

List Ziobry był odpowiedzią na słowa Kaczyńskiego wypowiedziane podczas sobotniego marszu przeciw nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na cyfrową emisję naziemną. Szef PiS, zwracając się wtedy do Ziobry, powiedział: "zapomnijmy o tym, co było złe, o co mamy pretensje, idźmy razem; wracajcie, to jedyna droga do zwycięstwa (...) musimy być razem, musimy zwyciężyć".        

W marcu komitet polityczny PiS podjął uchwałę, w której wezwano byłych polityków tej partii do powrotu do PiS. Według autorów uchwały jest szansa na odsunięcie od władzy obecnie rządzących. Aby to się jednak stało - według PiS - potrzebna jest jedność prawicy.        

Kaczyński pytany był również o pogłoski, że posłom, którzy przeciągną do partii przedstawicieli Solidarnej Polski, oferowane będą miejsca na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. "To jest bajka. W tej chwili nikomu w partii żadnych miejsc do europarlamentu nie proponujemy, jest grubo za wcześnie i mamy bardzo złe doświadczenia z tą grupą, która się dostała do europarlamentu w poprzednich wyborach i w związku z tym wyciągniemy z tego wnioski" - odpowiedział prezes PiS.         

Jak podkreślił "nikt, kto nie daje absolutnie 100-procentowej gwarancji lojalności w europarlamencie z listy PiS nie będzie" startował.  

PAP

[fot.PAP/Tomasz Gzell]

Słowa kluczowe:

Jarosław Kaczyński

,

PiS

,

prawica

,

apel

Warto poczytać

 1. 01BOCHENEKODPOWIADAKESI26072017 26.07.2017

  Rząd Polski: Nie godzimy się na szantaż ze strony urzędników UE

  Organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich, a nie instytucji UE – oświadczył rzecznik polskiego rządu Rafał Bochenek. Skomentował tak groźby Komisji Europejskiej wobec Polski ws. reform sądownictwa. Bochenek podkreślił: Nie godzimy się na jakąkolwiek presję i szantaż.

 2. kod26072017 26.07.2017

  To koniec KOD-u? Mateusz Kijowski nakazuje "wyprowadzić sztandar"

  Mateusz Kijowski zrezygnował z funkcji Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze KOD. Czy to koniec ruchu, który miał doprowadzić do obalenia demokratycznie wybranego rządu w Polsce?

 3. JasnaGorawiki 26.07.2017

  Abp Hoser: Pielgrzymka uczy wytrwania, cierpliwości i pokonywania zmęczenia

 4. granicawiki 26.07.2017

  Rekordowy rok na granicy z Ukrainą? Gigantyczny wzrost przekraczających

  Ponad 6,2 mln osób przekroczyło polsko-ukraińską granicę na Podkarpaciu w I półroczu br. To wzrost o ponad 300 tys. osób, w porównaniu do tego okresu w 2016 r. Poza tym funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili przebyt prawie 250 kg haszyszu i zatrzymali ponad 60 kradzionych samochodów.

 5. immigrants1270 26.07.2017

  CBOS: 45% Polaków chce referendum ws uchodźców

  45 proc. badanych uważa, że powinno się odbyć w Polsce referendum na temat przyjmowania uchodźców z krajów muzułmańskich, a 34 proc. chciałoby się wypowiedzieć w sprawie reformy edukacji - wynika z sondażu CBOS "O czym Polacy chcieliby się wypowiedzieć w referendum?".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook