Jedynie prawda jest ciekawa

Co chce ukryć Monika Olejnik?

29.03.2014

W numerze między innymi: publicystyczna sylwetka znanej dziennikarki Moniki Olejnik, która chce zakazać mediom pisania o swojej biografii, życiu zawodowym i osobistym. W wydaniu także o przynależności księdza Kazimierza Sowy do jednej ze spółek notowanych na giełdzie, o historii śp. gen. Andrzeja Błasika i jego żony, jak również rozmowa z aktorką Katarzyną Figurą.

- W dokumentach, które Monika Olejnik przesłała do sądu, jedno stwierdzenie na pewno jest prawdziwe. To, że należy ona do „najpopularniejszych dziennikarek radiowych, telewizyjnych  i prasowych w Polsce - stwierdza Andrzej Rafał Potocki w artykule poświęconym próbie zrozumienia intencji znanej dziennikarki, która chce sądownie zakazać mediom publikowania informacji na temat swojego życia zawodowego i osobistego.

Z kolei Marcin Fijołek i Marek Pyza piszą o interesujących umowach między TVN a ministerstwami rządu Donalda Tuska. Dziennikarze między innymi ujawniają kontrakt między Ministerstwem Spraw Zagranicznych a stacją z Wiertniczej, a także opisują patologiczne sytuacje związane z programami poświęconymi środkom unijnym.

- Polityka zagraniczna, kultura, edukacja, a przede wszystkim informacje – w każdym z tych tematów da się powiedzieć coś dobrego o władzy. Opłaca się. Ujawniamy kontrakt Ministerstwa spraw zagranicznych z TVN. A to ledwie strużka wielkiego strumienia publicznych pieniędzy dla tej telewizji - czytamy w artykule naszpikowanym konkretnymi kwotami i powiązaniami na linii miedia-władza.

Marcin Wikło pisze o posadzie ks. Kazimierza Sowy w Radzie Nadzorczej spółki KrakChemia SA. Duchowny został członkiem rady nadzorczej jednej ze spółek notowanych na giełdzie.

- Znam właściciela, dostałem propozycję, zgodziłem się - tłumaczy duchowny. Krakowska ulica pyta: czy to nagroda za wspieranie PO?

Tomasz Łysiak kreśli historię śp. generała Andrzeja Błasika i jego żony, która po katastrofie smoleńskiej stoczyła zwycięską walkę o honor męża.

- Ewa Błasik w jednej chwili musiała zmierzyć się z najcięższym wymiarem spraw. Jej mąż zginął i jeszcze został publicznie zhańbiony - pisze autor.

Krzysztof Feusette analizuje retorykę i styl kampanii wyborczej, na który postawiła Platforma Obywatelska i Donald Tusk. W artykule „Platforma bawi się w wojnę” czytamy:

- Miało być ponad podziałami, ale Witalija kliczkę premier zaprosił nie do Polski, lecz na partyjny wiec PO. Miało być bezpiecznie i bez zagrożeń zewnętrznych, ale dziś słyszymy, że jeśli ta partia nie wygra eurowyborów, po wakacjach mamy III wojnę światową - pisze publicysta „wSieci”.

- Matki i ojcowie niepełnosprawnych dzieci walczą o godne życie swoich rodzin. Politycy o swój wizerunek. (…) Protest rodziców dzieci w Sejmie pokazał, jak ułomny jest system opieki socjalnej dla niepełnosprawnych w Polsce. A przecież z budżetu idą na to poważne kwoty - czytamy w artykule Ewy Wesołowskiej poświęconemu protestom rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. W numerze także rozmowa z Vanessą Nachabe-Grzybowską, mamą dwóch niepełnosprawnych chłopców, z którą rozmawia Magda Zdort.

Łukasz Warzecha kreśli sylwetkę Janusza Korwin-Mikkego, zastanawiając się nad jego fenomenem.

- W żerowaniu na niedojrzałości politycznej młodych ludzi, tworzeniu oderwanych od rzeczywistości konstrukcji logicznych, kompromitowaniu idei liberalizmu korwin-Mikke nie ma sobie równych - ocenia Warzecha.

Bracia Karnowscy rozmawiają z  rozmawiają z Peterem van Daienem,  holenderskim europosłem, przewodniczącym grupy Roboczej ds. Wolności Religii lub Przekonań w Parlamencie europejskim.

- Ue nie może wtrącać się w wewnętrzne sprawy państw członkowskich w obszarach światopoglądowych, obyczajowych i cywilizacyjnych. A dziś jest tak, że gdy rząd hiszpański chce bardziej chronić życie nienarodzone, to mamy wielki wrzask w Parlamencie europejskim. Musimy ten niebezpieczny proces powstrzymać - mówi polityk.

Krzysztof Czabański ocenia polskie wsparcie dla Ukraińców, zastanawiając się, na ile powinna na nim zaważyć pamięć o Wołyniu.

- Działania na rzecz zagwarantowania Polsce bezpieczeństwa, a kluczem do tego jest wolna Ukraina, nie oznaczają zapomnienia o tamtej tragedii. Taka teza to bzdura - ocenia publicysta.

A Jan Rokita pisze o reakcjach Zachodu na działania Władimira Putina.

- W Brukseli prezydent Obama twierdzi, że operacja krymska jest wyrazem słabości, a nie siły Rosji. Jego pogląd idzie pod prąd niemal wszystkiemu, co ostatnio można usłyszeć w Europie, także w Polsce - ocenia Rokita.

Z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, rozmawiają Milena Kindziuk i Wojciech Duda-Dudkiewicz. Ksiądz Sławomir Oder mówi o kryteriach, którymi kierował się podczas wyboru świadków zeznających w procesie Jana Pawła II:

- Starałem się, by znaleźli się ludzie ze wszystkich okresów życia papieża. Byli wśród nich tacy, którzy znali go bardzo dobrze, jak również osoby, które zetknęły się  z nim raz czy dwa z racji pełnionej funkcji. Jeździłem po całym świecie, by do wszystkich dotrzeć i doprowadzić do ich zeznań.

Jolanta Gajda-Zadworna rozmawia z aktorką Katarzyną Figurą. Z urodzenia warszawianka, z pasji – artystka szukająca swojego miejsca w sztuce i w życiu. Od paru miesięcy Katarzyna Figura jest mieszkanką Trójmiasta i aktorką Teatru Wybrzeże. Ostatnio zadebiutowała jako autorka zdjęć – pisze dziennikarka.

Piotr Gontarczyk pisze o prawie nieznanym rozdziale biografii generała Wojciecha Jaruzelskiego - brutalnej walce z klerykami, jaką w latach 60. prowadził Wojciech Jaruzelski, szef Głównego Zarządu Politycznego WP.

- Akcje GZP wobec alumnów były łamaniem elementarnych praw człowieka. Jaruzelski prowadził działalność typowo przestępczą, sprzeciwiającą się nawet konstytucji PRL - czytamy w tekście historyka.

Aleksandra Rybińska ocenia niemiecko-rosyjskie relacje oraz to, w jaki sposób wpływają na politykę Europy.

- Niemcy i Rosjanie kochają się i nienawidzą jednocześnie. Te osobliwe relacje nazywa się po niemiecku „Hassliebe”. Trudno im wytrzymać ze sobą, ale nie mogą też bez siebie żyć i nie kryją się z fascynacją dla drugiej strony - czytamy we „wSieci”.

Swoje miejsce na łamach mają lubiani i cenieni przez czytelników „wSieci” Leszek Długosz, Jan Polkowski, Jan Pietrzak, Katarzyna Łaniewska, Maciej Pawlicki, Witold Gadowski, Krystyna Grzybowska, Łukasz Warzecha, Wiktor Świetlik, Piotr Skwieciński, Jerzy Jachowicz. Na czytelników czekają także stałe rubryki Mazurka i Zalewskiego, braci – Michała i Pawła Korsunów, Doroty Łosiewicz, Kamili Łapickiej, Krzysztofa Feusette’a, Łukasza Adamskiego, Ryszarda Makowskiego i Piotra Zaremby.

Nowy numer „wSieci” w sprzedaży od 31 marca, także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety  i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

svit

Warto poczytać

 1. waszczykowski22092017 23.10.2017

  Waszczykowski krytykuje artykuły we włoskiej prasie. "Są jednostronne"

  Szef dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że niektóre artykuły na temat Polski we włoskiej prasie są "skrajnie jednostronne" i w sposób nieprawdziwy przedstawiają sytuację. Tak odniósł się do publikacji między innymi na temat migrantów.

 2. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 3. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 4. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 5. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook