Jedynie prawda jest ciekawa


Już 50 tyś. złotych za wskazanie sprawców. Policja poszukuje osób odpowiedzialnych za śmierć bałtyckich fok

07.06.2018
foka07062018
Już 50 tyś. złotych za wskazanie sprawców. Policja poszukuje osób odpowiedzialnych za śmierć bałtyckich fok

Policja nadal prowadzi postępowanie w sprawie martwych fok znalezionych w ostatnich dniach w okolicach Gdyni i Pucka. Foki nosiły poważne obrażenia, wskazujące na ingerencję człowieka. Katowicka fundacja ekologiczna wyznaczyła nagrodę pieniężną za wskazanie sprawcy.

Jak poinformował PAP kom. Krzysztof Kuśmierczyk, rzecznik prasowy KMP w Gdyni, policja prowadzi postepowanie w sprawie martwych zwierząt. "Chodzi o dwie foki odnalezione 26 maja w Gdyni Oksywiu" - precyzuje Kuśmierczyk. Pytany o ewentualne hipotezy dotyczące sprawcy lub sprawców (zwierzęta miały na szyjach zawiązaną pętlę, do której przywiązano cegłę) rzecznik wskazuje, iż śledztwo nadal trwa: "Na ten moment trwa postepowanie, ale nie ma jeszcze przełomu".

Pierwsze dwie martwe foki odnaleziono 26 maja w Gdyni. Kolejna została odnaleziona 29 maja - zwierzę nosiło obrażenia głowy wskazujące na uderzenie twardym narzędziem. Kolejną fokę odnaleziono 2 czerwca w Zatoce Puckiej. Miała rozcięty brzuch. Z kolei w środę, 6 czerwca, odnaleziono kolejne martwe zwierzę w okolicach Jastrzębiej Góry. W przypadku tego zwierzęcia nie znaleziono śladów wskazujących na to, że zwierzę zostało zabite przez człowieka.

- Zabijanie fok to okrucieństwo i przestępstwo. Podważa nasze wysiłki ochrony tego gatunku. Jest to tym bardziej bolesne, że przynajmniej w kilku przypadkach nie jest to przypadkowa śmierć, a wskazuje na agresję i chęć wyeliminowania młodych osobników - mówi PAP Rafał Jankowski z WWF Polska, dodając, iż problemem jest nie tylko celowe uśmiercanie zwierząt, ale też ich przypadkowa śmierć w rybackich sieciach: "Trzeba zmienić narzędzia połowowe (w tym sieci) na bezpieczne dla fok. Takie rozwiązania już są, trzeba je natychmiast wdrożyć".


Odmiennego zdania jest szef Związku Rybaków Polskich oraz doradca ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ds. rybołówstwa Grzegorz Hałubek. "Ekologicznie Zatoka Pucka i Zatoka Gdańska są w opłakanym stanie" - mówi PAP Hałubek. "Foki, tak jak i ludzie, muszą coś jeść, ale w sytuacji, w której w morzu z powodu zanieczyszczeń brakuje ryb, zwierzę to nie jest w stanie normalnie polować i musi wyrywać ryby z sieci". Doradca ministra wskazuje, iż rybacy czasem wyławiają zaplątane w sieci martwe foki, jednak są to przypadki, jak zaznacza "naprawdę incydentalne". Hałubek polemizuje też z sugerowaną w mediach hipotezą, jakoby to rybacy stali za śmiercią fok. "Każdy rybak wie, że foka jest gatunkiem chronionym, za którego uśmiercenie grozi 3 lata więzienia. Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek ryzykował taki wyrok, nawet jeśli uważa, że foka utrudnia połów" - mówi.

Foki należą do gatunków zagrożonych. Według danych z 2014 roku, w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków - m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców - systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

W naszym kraju liczne zabiegi mające na celu powiększanie foczej populacji w Bałtyku prowadzi - będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry. Stacja współpracuje z WWF Polska, która to organizacja prowadzi m.in. akcję Błękitny Patrol WWF. W jej ramach zespół wolontariuszy mieszkających wzdłuż wybrzeża monitoruje plaże, aby w razie potrzeby pomóc m.in. znajdowanym tam fokom i morświnom.

Członkowie WWF apelują, aby w razie natrafienia na plaży na żywe lub martwe zwierzę zadzwonić na numer Błękitnego Patrolu (795 536 009) lub do Stacji Morskiej (601 889 940). Z kolei jak podała TVN Meteo Fundacja Świat Zwierzętom ufundowała nagrodę w wysokości 30 tys. zł. za wskazanie zabójcy zwierząt, a 20 tys. zł za schwytanie odpowiedzialnych za mordy na morskich ssakach oferuje pisarka Maria Nurowska. 

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook