Jedynie prawda jest ciekawa


Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

25.04.2018
1270andrzejdudaetiop
Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem rozmowy będzie kwestia referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji.

Proszony w radiowej "Jedynce" o komentarz w tej sprawie Johann przypomniał, że spotkania regionalne, które odbywały się do tej pory dotyczyły poszczególnych aspektów konstytucyjnych - "elementów, które w konstytucji być powinny, jak ma wyglądać ustrój RP, relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą, a ustawodawczą".

"Wiemy, że na tym tle dochodziło do pewnych sporów. Mamy sytuację, że władze te przenikają się wzajemnie. Władza ustawodawcza wkracza w kompetencje władzy sądowniczej i odwrotnie" - mówił przedstawiciel prezydenta w KRS.

Jego zdaniem, konstytucja "wymaga korekty, czy całkowitej zmiany". "Przez dziewięć lat na tej konstytucji pracowałem będąc sędzią w Trybunale Konstytucyjnym i pracowało nam się bardzo dobrze. Chodzi nie tyle o to, żeby rozumieć sam przepis, co +ducha konstytucji+" - podkreślił Johann.

Pytany o to czy prezydent może - jego zdaniem - wycofać się z pomysłu ws. organizacji referendum Johann powiedział: "nie sądzę". "Odbyły się regionalne spotkania; miały one charakter pewnych konsultacji. Powinno być to raczej spotkanie konsultacyjne, a dopiero potem na podstawie udzielonych odpowiedzi można budować poszczególne elementy, filary konstytucji. Trzeba konstytucję zbudować, a przede wszystkim jasno określić relacje pomiędzy poszczególnymi władzami" - zaznaczył Johann.

Karczewski w miniony piątek spotkał się z wiceszefem Kancelarii Prezydenta RP, pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Pawłem Muchą, by omówić kwestię przygotowań do tego referendum. Poinformował wówczas, że jego rozmowa z Muchą miała charakter techniczny, a nie polityczny. "Polityczna decyzja i polityczne rozmowy będą w środę" - oświadczył.

"Decyzję będzie podejmował prezydent wspólnie z Senatem. Myślę, że to referendum się odbędzie" - powiedział z kolei PAP Paweł Mucha. "Niewątpliwie pan prezydent będzie wyrażał swój pogląd w rozmowie z marszałkiem Karczewskim. Nie ma ze strony Kancelarii Prezydenta woli wycofywania się z inicjatywy referendalnej. Nie ma też takiego oczekiwania ze strony Polaków" - zaznaczył Mucha.

3 maja ub.r. prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w konstytucji konieczne są zmiany. Prezes PiS wypowiadał się jednak krytycznie o pomyśle przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w Święto Niepodległości.(PAP)

autor: Marek Sławiński


Warto poczytać

 1. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 2. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 3. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 4. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 5. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 6. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 7. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 8. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook