Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Joe Biden wspiera polskie wysiłki ws. Ukrainy

18.03.2014

"Jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą przyjaźń, za przyjaźń narodu polskiego" - mówił wiceprezydent USA podczas spotkania z Donaldem Tuskiem. Sprawdź, jak wygląda wsparcie Amerykanów!

"Na naszych oczach zmienia się historia naszego regionu i ma swój kontekst i wymiar globalny. Faktyczna aneksja Krymu przez Rosję – nie do zaakceptowania! - zmienia w jednym momencie granice państw i zwiększa ryzyko w Europie Wschodniej, ale ma konsekwencje globalne" - mówił premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Szef rządu kilkakrotnie podkreślał podczas spotkania, że głos przeciw Rosji jest wspólnym głosem Amerykanów i Polaków: "Nie akceptujemy rozwiązań, których źródłem jest przemoc i siła. Nie przyjmujemy argumentów tych, którzy rozstrzygają konflikty niezgodne z prawem, a potem szukają wytłumaczenia. Świadomi, że sytuacja UE, Ukrainy, Polski i Rosji zmieniła się na naszych oczach, jesteśmy gotowi do zacieśnienia współpracy między Polską i USA" - stwierdził Tusk.

Premier relacjonował, że rozmawiał z przedstawicielami amerykańskiej dyplomacji o modernizacji polskiej armii. Wyraził też podziękowanie za wsparcie Polski, w tym przysłanie dodatkowych samolotów.

I dodawał: "Zdarzenia na Krymie, bezprecedensowa decyzja Rosji o przyłączeniu Krymu, to nie tylko problem Ukrainy czy państw, które graniczą z Rosją i Ukraina. Jeśli mówimy o zaniepokojeniu Polski, to z przekonaniem, żę podzielają je UE, USA i cała wspólnota zachodu. Rosyjska akcja na Krymie to wyzwanie dla całego wolnego świata – to każe podkreślić wagę solidarności euroatlantyckiej" - mówił premier.

Zdaniem Tuska już nie tylko Polska, ale cała Europa musi mówić, że nikt nie może pozostać w tym konflikcie samotnym. Zadeklarował, że będzie prowadził w tej sprawie rozmowy w Brukseli w najbliższych dniach.

"Jestem przekonany, że tylko taka solidarność pozwoli przygotować skuteczne i stanowcze reakcje na łamanie prawa międzynarodowego czy zajmowanie cudzych terytoriów przez państwa gotowe do agresywnych działań. (...) Ta próba i to wyzwanie to nie jest wyzwanie na miesiąc czy rok – znaleźliśmy się w perspektywie strategicznej i cieszę się, że amerykański i polski pogląd jest zbieżny w stu procentach" - ocenił.

Po polskim premierze głos zabrał Joe Biden.

"To trudne czasy i trudna chwila. Omawiałem ją z prezydentem i rozumiemy, że musimy stawić czoła temu wyzwaniu. To bardzo istotne, by przyjaciele byli razem i jednoznacznie mówili na ten temat. Chodzi o to, by twardo powiedzieć, jako mocny sojusznik i partner: jesteście jednym z najlepszych sojuszników, jakie mogą sobie życzyć Stany. (...) To niewiarygodne – chodziło o to, by potwierdzić mocne postanowienie ze strony NATO. Polacy wykonali wielką odwagę i zdecydowanie, walcząc i działając na rzecz przyszłości Ukrainy. Rosja odpowiedziała ostro i pokazała, jakie są ich intencje wobec Ukrainy" - mówił wiceprezydent USA.

Biden podkreślał wsparcie, jakiego udzielają Polakom: "Stoimy ramię w ramię z Polską i wspólnotą międzynarodową i potępiamy tę napaść. (…) Rosja próbuje uzasadnić aneksję, ale świat przejrzał ich postępowanie i tę błędną logikę zdemaskowaliśmy" - mówił, deklarując, że w najbliższym czasie zostaną wprowadzone dodatkowe sankcje wobec Rosji.

I dodawał: "Musimy być jednoznacznie stanąć po tej samej stronie, po stronie Ukrainy. Stany Zjednoczone są gotowe dostarczyć miliard dolarów gwarancji pożyczkowych, zabezpieczenia wyborów oraz pakietu stabilizacyjnego dla Ukrainy. (...) Ostatnie wydarzenia pokazują nam, że podstawa naszego sojuszu – wspólna obrona umieszczona w art. 5 pokazuje, że NATO wyjdzie z tego kryzysu mocniejsze niż kiedykolwiek" - ocenił Biden.

Mówił też, że podobne spotkania odbędzie z przywódcami Litwy i Estonii. Zadeklarował też wsparcie dla polskich planów rozwoju armii. Biden nawiązał również do projektu tarczy antyrakietowej: "Kilka lat temu ogłosiliśmy plany, one są aktualne i będziemy je realizować zgodnie z harmonogramem. To nasze solenne zobowiązanie: do 2018 r. będą w Polsce elementy tarczy" - stwierdził Biden, podnosząc również argument dywersyfikacji źródeł energii.

Na zakończenie podziękował za polską przyjaźń: "Jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą przyjaźń, za przyjaźń narodu polskiego. Mówi się, że trąby rozwaliły mury Jerycha. Odwaga Polski rozwaliła komunizm" - zakończył wiceprezydent USA.

Konferencja prasowa zakończyła się słynnym "God Bless our soldiers".

svit, wPolityce.pl

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Słowa kluczowe:

Biden

,

USA

,

Litwa

,

Estonia

Warto poczytać

 1. 66a819c061fa44c49342a09b33ae4999 28.10.2016

  Rzecznik KEP ws. ekshumacji

  "Jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy".

 2. Paraprezydenckastef2810 28.10.2016

  Znamy datę ekshumacji pary prezydenckiej

  Stacja RMF FM podaje, że przeprowadzone będą badania DNA, a po otrzymaniu ich wyników planowany jest ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.

 3. 2246de42344845ee801db14ab95b8672 28.10.2016

  PO: Nie boimy się śledztwa prokuratury

  „Chcemy zbadać to w komisji śledczej, bo wiemy, że dzisiaj prokuratura nie jest prokuraturą niezależną, działa na zlecenie Zbigniewa Ziobry”.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-142116 28.10.2016

  Nowoczesna zadowolona ze śledztwa ws. Caracali

  Sprawę zakupu Caracali prokuratura powinna prześwietlić całościowo - od momentu wyboru tych śmigłowców do momentu rezygnacji z nich - uważa poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo.

 5. Cv2FmcNUIAIK1Zo 28.10.2016

  Nowoczesna chce zmian w świadczeniach rodzinnych

  "Mamy drastyczną rozbieżność pomiędzy wysokością zasiłków dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi od dzieciństwa, a osobami, które nabyły ją w dorosłości”.

 6. mid-16a28043 28.10.2016

  PZPN wybierze nowego prezesa

  Faworytem jest obecny szef związku Zbigniew Boniek, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania.

 7. 97295a38901449428e2f1852eeb3b085-1 28.10.2016

  Dworczyk chwali śledztwo ws. Caracali

  "Wszystkim nam zależy, żeby państwo polskie było traktowane poważnie, żeby ta sprawa (przetargu) nie była rozgrywana ani wewnętrznie, ani zewnętrznie”.

 8. 507ba5160b1b4c849dd5d64cb74ab9c6 28.10.2016

  Amerykanie mogą pomóc ws. Łączewskiego

  „Nie ma na pewno jeszcze informacji ze Stanów z Twittera z głównej siedziby, ale zdaje się, że poważnie to potraktowali”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook