Jedynie prawda jest ciekawa


Joe Biden wspiera polskie wysiłki ws. Ukrainy

18.03.2014

"Jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą przyjaźń, za przyjaźń narodu polskiego" - mówił wiceprezydent USA podczas spotkania z Donaldem Tuskiem. Sprawdź, jak wygląda wsparcie Amerykanów!

"Na naszych oczach zmienia się historia naszego regionu i ma swój kontekst i wymiar globalny. Faktyczna aneksja Krymu przez Rosję – nie do zaakceptowania! - zmienia w jednym momencie granice państw i zwiększa ryzyko w Europie Wschodniej, ale ma konsekwencje globalne" - mówił premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Szef rządu kilkakrotnie podkreślał podczas spotkania, że głos przeciw Rosji jest wspólnym głosem Amerykanów i Polaków: "Nie akceptujemy rozwiązań, których źródłem jest przemoc i siła. Nie przyjmujemy argumentów tych, którzy rozstrzygają konflikty niezgodne z prawem, a potem szukają wytłumaczenia. Świadomi, że sytuacja UE, Ukrainy, Polski i Rosji zmieniła się na naszych oczach, jesteśmy gotowi do zacieśnienia współpracy między Polską i USA" - stwierdził Tusk.

Premier relacjonował, że rozmawiał z przedstawicielami amerykańskiej dyplomacji o modernizacji polskiej armii. Wyraził też podziękowanie za wsparcie Polski, w tym przysłanie dodatkowych samolotów.

I dodawał: "Zdarzenia na Krymie, bezprecedensowa decyzja Rosji o przyłączeniu Krymu, to nie tylko problem Ukrainy czy państw, które graniczą z Rosją i Ukraina. Jeśli mówimy o zaniepokojeniu Polski, to z przekonaniem, żę podzielają je UE, USA i cała wspólnota zachodu. Rosyjska akcja na Krymie to wyzwanie dla całego wolnego świata – to każe podkreślić wagę solidarności euroatlantyckiej" - mówił premier.

Zdaniem Tuska już nie tylko Polska, ale cała Europa musi mówić, że nikt nie może pozostać w tym konflikcie samotnym. Zadeklarował, że będzie prowadził w tej sprawie rozmowy w Brukseli w najbliższych dniach.

"Jestem przekonany, że tylko taka solidarność pozwoli przygotować skuteczne i stanowcze reakcje na łamanie prawa międzynarodowego czy zajmowanie cudzych terytoriów przez państwa gotowe do agresywnych działań. (...) Ta próba i to wyzwanie to nie jest wyzwanie na miesiąc czy rok – znaleźliśmy się w perspektywie strategicznej i cieszę się, że amerykański i polski pogląd jest zbieżny w stu procentach" - ocenił.

Po polskim premierze głos zabrał Joe Biden.

"To trudne czasy i trudna chwila. Omawiałem ją z prezydentem i rozumiemy, że musimy stawić czoła temu wyzwaniu. To bardzo istotne, by przyjaciele byli razem i jednoznacznie mówili na ten temat. Chodzi o to, by twardo powiedzieć, jako mocny sojusznik i partner: jesteście jednym z najlepszych sojuszników, jakie mogą sobie życzyć Stany. (...) To niewiarygodne – chodziło o to, by potwierdzić mocne postanowienie ze strony NATO. Polacy wykonali wielką odwagę i zdecydowanie, walcząc i działając na rzecz przyszłości Ukrainy. Rosja odpowiedziała ostro i pokazała, jakie są ich intencje wobec Ukrainy" - mówił wiceprezydent USA.

Biden podkreślał wsparcie, jakiego udzielają Polakom: "Stoimy ramię w ramię z Polską i wspólnotą międzynarodową i potępiamy tę napaść. (…) Rosja próbuje uzasadnić aneksję, ale świat przejrzał ich postępowanie i tę błędną logikę zdemaskowaliśmy" - mówił, deklarując, że w najbliższym czasie zostaną wprowadzone dodatkowe sankcje wobec Rosji.

I dodawał: "Musimy być jednoznacznie stanąć po tej samej stronie, po stronie Ukrainy. Stany Zjednoczone są gotowe dostarczyć miliard dolarów gwarancji pożyczkowych, zabezpieczenia wyborów oraz pakietu stabilizacyjnego dla Ukrainy. (...) Ostatnie wydarzenia pokazują nam, że podstawa naszego sojuszu – wspólna obrona umieszczona w art. 5 pokazuje, że NATO wyjdzie z tego kryzysu mocniejsze niż kiedykolwiek" - ocenił Biden.

Mówił też, że podobne spotkania odbędzie z przywódcami Litwy i Estonii. Zadeklarował też wsparcie dla polskich planów rozwoju armii. Biden nawiązał również do projektu tarczy antyrakietowej: "Kilka lat temu ogłosiliśmy plany, one są aktualne i będziemy je realizować zgodnie z harmonogramem. To nasze solenne zobowiązanie: do 2018 r. będą w Polsce elementy tarczy" - stwierdził Biden, podnosząc również argument dywersyfikacji źródeł energii.

Na zakończenie podziękował za polską przyjaźń: "Jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą przyjaźń, za przyjaźń narodu polskiego. Mówi się, że trąby rozwaliły mury Jerycha. Odwaga Polski rozwaliła komunizm" - zakończył wiceprezydent USA.

Konferencja prasowa zakończyła się słynnym "God Bless our soldiers".

svit, wPolityce.pl

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 2. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 3. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 4. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 5. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 6. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 7. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 8. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook