Jedynie prawda jest ciekawa


Joe Biden wspiera polskie wysiłki ws. Ukrainy

18.03.2014

"Jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą przyjaźń, za przyjaźń narodu polskiego" - mówił wiceprezydent USA podczas spotkania z Donaldem Tuskiem. Sprawdź, jak wygląda wsparcie Amerykanów!

"Na naszych oczach zmienia się historia naszego regionu i ma swój kontekst i wymiar globalny. Faktyczna aneksja Krymu przez Rosję – nie do zaakceptowania! - zmienia w jednym momencie granice państw i zwiększa ryzyko w Europie Wschodniej, ale ma konsekwencje globalne" - mówił premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

Szef rządu kilkakrotnie podkreślał podczas spotkania, że głos przeciw Rosji jest wspólnym głosem Amerykanów i Polaków: "Nie akceptujemy rozwiązań, których źródłem jest przemoc i siła. Nie przyjmujemy argumentów tych, którzy rozstrzygają konflikty niezgodne z prawem, a potem szukają wytłumaczenia. Świadomi, że sytuacja UE, Ukrainy, Polski i Rosji zmieniła się na naszych oczach, jesteśmy gotowi do zacieśnienia współpracy między Polską i USA" - stwierdził Tusk.

Premier relacjonował, że rozmawiał z przedstawicielami amerykańskiej dyplomacji o modernizacji polskiej armii. Wyraził też podziękowanie za wsparcie Polski, w tym przysłanie dodatkowych samolotów.

I dodawał: "Zdarzenia na Krymie, bezprecedensowa decyzja Rosji o przyłączeniu Krymu, to nie tylko problem Ukrainy czy państw, które graniczą z Rosją i Ukraina. Jeśli mówimy o zaniepokojeniu Polski, to z przekonaniem, żę podzielają je UE, USA i cała wspólnota zachodu. Rosyjska akcja na Krymie to wyzwanie dla całego wolnego świata – to każe podkreślić wagę solidarności euroatlantyckiej" - mówił premier.

Zdaniem Tuska już nie tylko Polska, ale cała Europa musi mówić, że nikt nie może pozostać w tym konflikcie samotnym. Zadeklarował, że będzie prowadził w tej sprawie rozmowy w Brukseli w najbliższych dniach.

"Jestem przekonany, że tylko taka solidarność pozwoli przygotować skuteczne i stanowcze reakcje na łamanie prawa międzynarodowego czy zajmowanie cudzych terytoriów przez państwa gotowe do agresywnych działań. (...) Ta próba i to wyzwanie to nie jest wyzwanie na miesiąc czy rok – znaleźliśmy się w perspektywie strategicznej i cieszę się, że amerykański i polski pogląd jest zbieżny w stu procentach" - ocenił.

Po polskim premierze głos zabrał Joe Biden.

"To trudne czasy i trudna chwila. Omawiałem ją z prezydentem i rozumiemy, że musimy stawić czoła temu wyzwaniu. To bardzo istotne, by przyjaciele byli razem i jednoznacznie mówili na ten temat. Chodzi o to, by twardo powiedzieć, jako mocny sojusznik i partner: jesteście jednym z najlepszych sojuszników, jakie mogą sobie życzyć Stany. (...) To niewiarygodne – chodziło o to, by potwierdzić mocne postanowienie ze strony NATO. Polacy wykonali wielką odwagę i zdecydowanie, walcząc i działając na rzecz przyszłości Ukrainy. Rosja odpowiedziała ostro i pokazała, jakie są ich intencje wobec Ukrainy" - mówił wiceprezydent USA.

Biden podkreślał wsparcie, jakiego udzielają Polakom: "Stoimy ramię w ramię z Polską i wspólnotą międzynarodową i potępiamy tę napaść. (…) Rosja próbuje uzasadnić aneksję, ale świat przejrzał ich postępowanie i tę błędną logikę zdemaskowaliśmy" - mówił, deklarując, że w najbliższym czasie zostaną wprowadzone dodatkowe sankcje wobec Rosji.

I dodawał: "Musimy być jednoznacznie stanąć po tej samej stronie, po stronie Ukrainy. Stany Zjednoczone są gotowe dostarczyć miliard dolarów gwarancji pożyczkowych, zabezpieczenia wyborów oraz pakietu stabilizacyjnego dla Ukrainy. (...) Ostatnie wydarzenia pokazują nam, że podstawa naszego sojuszu – wspólna obrona umieszczona w art. 5 pokazuje, że NATO wyjdzie z tego kryzysu mocniejsze niż kiedykolwiek" - ocenił Biden.

Mówił też, że podobne spotkania odbędzie z przywódcami Litwy i Estonii. Zadeklarował też wsparcie dla polskich planów rozwoju armii. Biden nawiązał również do projektu tarczy antyrakietowej: "Kilka lat temu ogłosiliśmy plany, one są aktualne i będziemy je realizować zgodnie z harmonogramem. To nasze solenne zobowiązanie: do 2018 r. będą w Polsce elementy tarczy" - stwierdził Biden, podnosząc również argument dywersyfikacji źródeł energii.

Na zakończenie podziękował za polską przyjaźń: "Jesteśmy bardzo wdzięczni za waszą przyjaźń, za przyjaźń narodu polskiego. Mówi się, że trąby rozwaliły mury Jerycha. Odwaga Polski rozwaliła komunizm" - zakończył wiceprezydent USA.

Konferencja prasowa zakończyła się słynnym "God Bless our soldiers".

svit, wPolityce.pl

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 2. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 3. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 4. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 5. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 6. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 7. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

 8. MacierewiczBlumsztajn 22.01.2018

  Macierewicz pozywa Blumsztajna! Odpowie za słowa o "teczkach"

  - Wszystkie wzloty polityczne Macierewicza się kończyły na tym że on wyciągał teczki i lądował z nimi w wychodku - powiedział Seweryn Blumsztajn. Antoni Macierewicz zapowiedział już pozew w tej sprawie

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook