Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jeszcze mniej demokracji? Groźna zapowiedź

02.03.2012

Czy zwycięstwo opozycji w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Lotosu stanie się pretekstem do dalszego ograniczenia praw mniejszości w Sejmie?

Przypomnijmy: opozycja zdołała przeforsować - większością 4 głosów - przesłanie projektu do komisji. Rząd chciał jego odrzucenia już po pierwszym czytaniu. Zgodnie z projektem, państwo byłoby zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu.

Dyskusja przed głosowaniem była bardzo gorąca. Przedstawiciel wnioskodawców Ireneusz Lipowski mówił:

Wczoraj z tej trybuny apelowałem do ministrów i szarych eminencji tego rządu (...), przypominałem słowa klasyka: nie idźcie tą drogą! Donaldzie Tusk, Vincencie Rostowski, Michale Boni i Janie Krzysztofie Bielecki!.

Z sali odpowiadały mu oklaski. Proszony przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz o "mniej emocji" - Lipowski odpowiedział:

Pani Marszałek, emocje są, bo być muszą.

Poseł PiS Dawid Jackiewicz pytał, czy członkowie Platformy Obywatelskiej należą do jakiejś partii rosyjskiej, ponieważ w opinii posła sprzedaż rafinerii doprowadziłaby do rosyjskiej dominacji na polskim rynku paliwowym.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość jest za to "partią oportunistów" i wytknął, że PiS za swoich rządów zgodził się na podniesienie cen rosyjskiego gazu dla Polski o 10 proc. W odpowiedzi Budzanowski został nazwany przez posła Jackiewicza "urzędasem".

Już po głosowaniu, na korytarzu sejmowym, poproszona o skomentowanie sprawy marszałek Sejmu Ewa Kopacz stwierdziła:

Mogę wyciągnąć tylko jeden wniosek, bardzo zasadniczy,  że regulamin Sejmu musi być jak najszybciej zmieniony. My pracujemy w tej chwili nad zmianą regulaminu Sejmu. Powiem szczerze, że było mi bardzo przykro  bo akurat na galerii siedziała wtedy bardzo liczna grupa młodych ludzi. I jeśli my chcemy skutecznie, a ja na pewno chcę skutecznie, odwracać opinię o polskim parlamencie to musimy samych siebie szanować, a przede wszystkim obywateli, którzy nas wybrali. I takim zachowaniem niestety nie dajemy dobrego sygnału do społeczeństwa, które może byłoby skłonne oceniać naszą pracę lepiej, gdybyśmy sami również pracowali na tę opinię. I będę zmieniać regulamin Sejmu po to, aby tego rodzaju zachowania były zupełnie nieobecne na sali.

Teraz będzie tydzień bez Sejmu, więc to jest dobry moment, w czasie którego możemy przygotować ostateczną wersję, a w przyszłym tygodniu sejmowym przedstawimy propozycję klubom sejmowym.


A więc regulamin ma być zmieniony bardzo szybko. Nie sposób oprzeć się wrażenia, że emocje wokół Lotosu to tylko pretekst. A przecież - choć było gorąco - to jednak nie przekroczono żadnych granic, których by nie przekraczano wcześniej setki razy.

Zasłanianie się przez marszałek Kopacz młodzieżą oglądającą obrady Sejmu jest zagraniem nie fair.

Jak

[Fot. Jak]

Słowa kluczowe:

Ewa Kopacz

,

sejm

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook