Jedynie prawda jest ciekawa


Jeszcze mniej demokracji? Groźna zapowiedź

02.03.2012

Czy zwycięstwo opozycji w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Lotosu stanie się pretekstem do dalszego ograniczenia praw mniejszości w Sejmie?

Przypomnijmy: opozycja zdołała przeforsować - większością 4 głosów - przesłanie projektu do komisji. Rząd chciał jego odrzucenia już po pierwszym czytaniu. Zgodnie z projektem, państwo byłoby zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu.

Dyskusja przed głosowaniem była bardzo gorąca. Przedstawiciel wnioskodawców Ireneusz Lipowski mówił:

Wczoraj z tej trybuny apelowałem do ministrów i szarych eminencji tego rządu (...), przypominałem słowa klasyka: nie idźcie tą drogą! Donaldzie Tusk, Vincencie Rostowski, Michale Boni i Janie Krzysztofie Bielecki!.

Z sali odpowiadały mu oklaski. Proszony przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz o "mniej emocji" - Lipowski odpowiedział:

Pani Marszałek, emocje są, bo być muszą.

Poseł PiS Dawid Jackiewicz pytał, czy członkowie Platformy Obywatelskiej należą do jakiejś partii rosyjskiej, ponieważ w opinii posła sprzedaż rafinerii doprowadziłaby do rosyjskiej dominacji na polskim rynku paliwowym.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość jest za to "partią oportunistów" i wytknął, że PiS za swoich rządów zgodził się na podniesienie cen rosyjskiego gazu dla Polski o 10 proc. W odpowiedzi Budzanowski został nazwany przez posła Jackiewicza "urzędasem".

Już po głosowaniu, na korytarzu sejmowym, poproszona o skomentowanie sprawy marszałek Sejmu Ewa Kopacz stwierdziła:

Mogę wyciągnąć tylko jeden wniosek, bardzo zasadniczy,  że regulamin Sejmu musi być jak najszybciej zmieniony. My pracujemy w tej chwili nad zmianą regulaminu Sejmu. Powiem szczerze, że było mi bardzo przykro  bo akurat na galerii siedziała wtedy bardzo liczna grupa młodych ludzi. I jeśli my chcemy skutecznie, a ja na pewno chcę skutecznie, odwracać opinię o polskim parlamencie to musimy samych siebie szanować, a przede wszystkim obywateli, którzy nas wybrali. I takim zachowaniem niestety nie dajemy dobrego sygnału do społeczeństwa, które może byłoby skłonne oceniać naszą pracę lepiej, gdybyśmy sami również pracowali na tę opinię. I będę zmieniać regulamin Sejmu po to, aby tego rodzaju zachowania były zupełnie nieobecne na sali.

Teraz będzie tydzień bez Sejmu, więc to jest dobry moment, w czasie którego możemy przygotować ostateczną wersję, a w przyszłym tygodniu sejmowym przedstawimy propozycję klubom sejmowym.


A więc regulamin ma być zmieniony bardzo szybko. Nie sposób oprzeć się wrażenia, że emocje wokół Lotosu to tylko pretekst. A przecież - choć było gorąco - to jednak nie przekroczono żadnych granic, których by nie przekraczano wcześniej setki razy.

Zasłanianie się przez marszałek Kopacz młodzieżą oglądającą obrady Sejmu jest zagraniem nie fair.

Jak

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook