Jedynie prawda jest ciekawa


Jeszcze mniej demokracji? Groźna zapowiedź

02.03.2012

Czy zwycięstwo opozycji w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Lotosu stanie się pretekstem do dalszego ograniczenia praw mniejszości w Sejmie?

Przypomnijmy: opozycja zdołała przeforsować - większością 4 głosów - przesłanie projektu do komisji. Rząd chciał jego odrzucenia już po pierwszym czytaniu. Zgodnie z projektem, państwo byłoby zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu.

Dyskusja przed głosowaniem była bardzo gorąca. Przedstawiciel wnioskodawców Ireneusz Lipowski mówił:

Wczoraj z tej trybuny apelowałem do ministrów i szarych eminencji tego rządu (...), przypominałem słowa klasyka: nie idźcie tą drogą! Donaldzie Tusk, Vincencie Rostowski, Michale Boni i Janie Krzysztofie Bielecki!.

Z sali odpowiadały mu oklaski. Proszony przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz o "mniej emocji" - Lipowski odpowiedział:

Pani Marszałek, emocje są, bo być muszą.

Poseł PiS Dawid Jackiewicz pytał, czy członkowie Platformy Obywatelskiej należą do jakiejś partii rosyjskiej, ponieważ w opinii posła sprzedaż rafinerii doprowadziłaby do rosyjskiej dominacji na polskim rynku paliwowym.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość jest za to "partią oportunistów" i wytknął, że PiS za swoich rządów zgodził się na podniesienie cen rosyjskiego gazu dla Polski o 10 proc. W odpowiedzi Budzanowski został nazwany przez posła Jackiewicza "urzędasem".

Już po głosowaniu, na korytarzu sejmowym, poproszona o skomentowanie sprawy marszałek Sejmu Ewa Kopacz stwierdziła:

Mogę wyciągnąć tylko jeden wniosek, bardzo zasadniczy,  że regulamin Sejmu musi być jak najszybciej zmieniony. My pracujemy w tej chwili nad zmianą regulaminu Sejmu. Powiem szczerze, że było mi bardzo przykro  bo akurat na galerii siedziała wtedy bardzo liczna grupa młodych ludzi. I jeśli my chcemy skutecznie, a ja na pewno chcę skutecznie, odwracać opinię o polskim parlamencie to musimy samych siebie szanować, a przede wszystkim obywateli, którzy nas wybrali. I takim zachowaniem niestety nie dajemy dobrego sygnału do społeczeństwa, które może byłoby skłonne oceniać naszą pracę lepiej, gdybyśmy sami również pracowali na tę opinię. I będę zmieniać regulamin Sejmu po to, aby tego rodzaju zachowania były zupełnie nieobecne na sali.

Teraz będzie tydzień bez Sejmu, więc to jest dobry moment, w czasie którego możemy przygotować ostateczną wersję, a w przyszłym tygodniu sejmowym przedstawimy propozycję klubom sejmowym.


A więc regulamin ma być zmieniony bardzo szybko. Nie sposób oprzeć się wrażenia, że emocje wokół Lotosu to tylko pretekst. A przecież - choć było gorąco - to jednak nie przekroczono żadnych granic, których by nie przekraczano wcześniej setki razy.

Zasłanianie się przez marszałek Kopacz młodzieżą oglądającą obrady Sejmu jest zagraniem nie fair.

Jak

[Fot. Jak]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook