Jedynie prawda jest ciekawa


Jeszcze mniej demokracji? Groźna zapowiedź

02.03.2012

Czy zwycięstwo opozycji w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Lotosu stanie się pretekstem do dalszego ograniczenia praw mniejszości w Sejmie?

Przypomnijmy: opozycja zdołała przeforsować - większością 4 głosów - przesłanie projektu do komisji. Rząd chciał jego odrzucenia już po pierwszym czytaniu. Zgodnie z projektem, państwo byłoby zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu.

Dyskusja przed głosowaniem była bardzo gorąca. Przedstawiciel wnioskodawców Ireneusz Lipowski mówił:

Wczoraj z tej trybuny apelowałem do ministrów i szarych eminencji tego rządu (...), przypominałem słowa klasyka: nie idźcie tą drogą! Donaldzie Tusk, Vincencie Rostowski, Michale Boni i Janie Krzysztofie Bielecki!.

Z sali odpowiadały mu oklaski. Proszony przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz o "mniej emocji" - Lipowski odpowiedział:

Pani Marszałek, emocje są, bo być muszą.

Poseł PiS Dawid Jackiewicz pytał, czy członkowie Platformy Obywatelskiej należą do jakiejś partii rosyjskiej, ponieważ w opinii posła sprzedaż rafinerii doprowadziłaby do rosyjskiej dominacji na polskim rynku paliwowym.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość jest za to "partią oportunistów" i wytknął, że PiS za swoich rządów zgodził się na podniesienie cen rosyjskiego gazu dla Polski o 10 proc. W odpowiedzi Budzanowski został nazwany przez posła Jackiewicza "urzędasem".

Już po głosowaniu, na korytarzu sejmowym, poproszona o skomentowanie sprawy marszałek Sejmu Ewa Kopacz stwierdziła:

Mogę wyciągnąć tylko jeden wniosek, bardzo zasadniczy,  że regulamin Sejmu musi być jak najszybciej zmieniony. My pracujemy w tej chwili nad zmianą regulaminu Sejmu. Powiem szczerze, że było mi bardzo przykro  bo akurat na galerii siedziała wtedy bardzo liczna grupa młodych ludzi. I jeśli my chcemy skutecznie, a ja na pewno chcę skutecznie, odwracać opinię o polskim parlamencie to musimy samych siebie szanować, a przede wszystkim obywateli, którzy nas wybrali. I takim zachowaniem niestety nie dajemy dobrego sygnału do społeczeństwa, które może byłoby skłonne oceniać naszą pracę lepiej, gdybyśmy sami również pracowali na tę opinię. I będę zmieniać regulamin Sejmu po to, aby tego rodzaju zachowania były zupełnie nieobecne na sali.

Teraz będzie tydzień bez Sejmu, więc to jest dobry moment, w czasie którego możemy przygotować ostateczną wersję, a w przyszłym tygodniu sejmowym przedstawimy propozycję klubom sejmowym.


A więc regulamin ma być zmieniony bardzo szybko. Nie sposób oprzeć się wrażenia, że emocje wokół Lotosu to tylko pretekst. A przecież - choć było gorąco - to jednak nie przekroczono żadnych granic, których by nie przekraczano wcześniej setki razy.

Zasłanianie się przez marszałek Kopacz młodzieżą oglądającą obrady Sejmu jest zagraniem nie fair.

Jak

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook