Jedynie prawda jest ciekawa

Jesteśmy gotowi na wojnę z Rosją?

06.03.2014

„Po wojnie w Gruzji trzeba o takim zagrożeniu mówić wprost, bo jest realne, a nie oszukiwać się, że jakoś to się rozeszło po kościach” - mówi generał Roman Polko na łamach dziennika „Super Express”.

Polski dowódca podkreśla, że Rosjanie w swoich manewrach wojskowych często biorą pod uwagę Polskę:

„I nie chodzi nawet o to, co widzimy na Ukrainie. W manewrach wojsk rosyjskich Polska bardzo często pełni rolę "wroga", z którym się walczy” – mówi gen. Roman Polko na łamach dziennika SE.

Generał podsumował również stan takich organizacji jak NATO oraz Unia Europejska których jesteśmy członkami i które powinny – według wielu ekspertów - wspierać nasz kraj w razie ewentualnego konfliktu:

„Ci ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że zarówno NATO, jak i Unia to już niestety nieco inne organizacje niż te, do których wstępowaliśmy, a na pewno inne niż były w naszych wyobrażeniach” - mówi Polko.

Jego zdaniem na liczne rosyjskie manewry wojskowe NATO reaguje PR-owskimi ruchami jednej dywizji ulokowanej w Polsce. Generał podkreśla, że zawsze należy być gotowym do obrony we własnym zakresie:

„Każdy kraj NATO ma zresztą obowiązek dać z siebie jak najwięcej, a dopiero w dalszej kolejności czekać na reakcję Sojuszu, który potrzebuje czasu na mobilizację i przemieszczenie się” - mówi Polko.

Podkreśla, że po tym jak zobaczył rosyjskie oddziały wojskowe na Krymie, to pomimo swojego sceptycznego podejścia do polskiej armii – uważa, że nasz kraj nie jest źle przygotowany, nawet d konfliktu z Rosją:

„Od 1992 roku, kiedy rozpadł się Układ Warszawski i uznaliśmy Rosję za zagrożenie, mamy całkiem niezły potencjał śmigłowców bojowych i jednostek aeromobilnych, który w boju hartował się i prezentuje całkiem nieźle. Polscy dowódcy nie zajmują się już sprawdzaniem stanu sznurówek i sprzątaniem liści przez żołnierzy” - wylicza gen. Polko w rozmowie.

SE, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. bbn23092017 23.09.2017

  Szef BBN zwolnił płk. Czesława Juźwika. Ekspert służył w WSW

  - Szef BBN Paweł Soloch podjął decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę z płk. Czesławem Juźwikiem, ekspertem w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, po uzyskaniu informacji o jego służbie w WSW w latach 1983-90 - wynika z komunikatu Biura.

 2. niezwyciezeni23092017 23.09.2017

  Skandal! YouTube zablokował film IPN-u. Komu przeszkadzają "Niezwyciężeni"?

  Na kilkanaście godzin YouTube zablokował anglojęzyczną wersję filmu „Niezwyciężeni”, wyprodukowaną przez Instytut Pamięci Narodowej

 3. jugend23092017 23.09.2017

  Niemcy zorganizowali festiwal w Opolu. Kilkaset osób uczestniczy w JugendFestivaluMłodych

  Organizowana po raz pierwszy przez organizacje mniejszości niemieckiej impreza ściągnęła do Opola młodzież z całej Polski

 4. 1270krakowdeszcz 23.09.2017

  W Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe. Wisła może przekroczyć stan alarmowy

  Deszcz nie przestaje padać w Małopolsce, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w ok. 20 gminach, w tym w Krakowie, gdzie - z powodu wysokiego poziomu Wisły - zostały zamknięte tunele dla pieszych (pod rondem Grunwaldzkim i pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum).

 5. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook