Jedynie prawda jest ciekawa

Jesteśmy gotowi na wojnę z Rosją?

06.03.2014

„Po wojnie w Gruzji trzeba o takim zagrożeniu mówić wprost, bo jest realne, a nie oszukiwać się, że jakoś to się rozeszło po kościach” - mówi generał Roman Polko na łamach dziennika „Super Express”.

Polski dowódca podkreśla, że Rosjanie w swoich manewrach wojskowych często biorą pod uwagę Polskę:

„I nie chodzi nawet o to, co widzimy na Ukrainie. W manewrach wojsk rosyjskich Polska bardzo często pełni rolę "wroga", z którym się walczy” – mówi gen. Roman Polko na łamach dziennika SE.

Generał podsumował również stan takich organizacji jak NATO oraz Unia Europejska których jesteśmy członkami i które powinny – według wielu ekspertów - wspierać nasz kraj w razie ewentualnego konfliktu:

„Ci ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że zarówno NATO, jak i Unia to już niestety nieco inne organizacje niż te, do których wstępowaliśmy, a na pewno inne niż były w naszych wyobrażeniach” - mówi Polko.

Jego zdaniem na liczne rosyjskie manewry wojskowe NATO reaguje PR-owskimi ruchami jednej dywizji ulokowanej w Polsce. Generał podkreśla, że zawsze należy być gotowym do obrony we własnym zakresie:

„Każdy kraj NATO ma zresztą obowiązek dać z siebie jak najwięcej, a dopiero w dalszej kolejności czekać na reakcję Sojuszu, który potrzebuje czasu na mobilizację i przemieszczenie się” - mówi Polko.

Podkreśla, że po tym jak zobaczył rosyjskie oddziały wojskowe na Krymie, to pomimo swojego sceptycznego podejścia do polskiej armii – uważa, że nasz kraj nie jest źle przygotowany, nawet d konfliktu z Rosją:

„Od 1992 roku, kiedy rozpadł się Układ Warszawski i uznaliśmy Rosję za zagrożenie, mamy całkiem niezły potencjał śmigłowców bojowych i jednostek aeromobilnych, który w boju hartował się i prezentuje całkiem nieźle. Polscy dowódcy nie zajmują się już sprawdzaniem stanu sznurówek i sprzątaniem liści przez żołnierzy” - wylicza gen. Polko w rozmowie.

SE, lz

[fot: youtube]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook