Jedynie prawda jest ciekawa


„Jestem debilem”. Zobacz, co mówił Michał Tusk o współpracy z OLT Express

20.06.2017

Wielkimi krokami zbliża się przesłuchanie Michała Tuska, syna Donalda, przed komisją wyjaśniającą aferę Amber Gold. Jak to się stało, że syn ówczesnego premiera rozpoczął współpracę z odnogą Amber Gold, jaką były linie lotnicze OLT Express? Jak się tłumaczył? Przypominamy archiwalne wypowiedzi Tuska juniora.

„Nie będę z siebie robił kretyna. Debil nie uwierzy, że nie wiedziałem. Wiedziałem o jednym wyroku karnym P. [Marcina, właściciela Amber Gold] i zastrzeżeniach KNF wobec Amber Gold. Co mam powiedzieć? Głupota i tyle. Napiszcie, że jestem debilem” – mówił Michał Tusk o swojej współpracy z OLT Express dziennikarzom tygodnika „Wprost”. 

Początek pracy Michała Tuska dla linii lotniczych przypadł na czas, gdy był on jeszcze dziennikarzem trójmiejskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Pobierał już wynagrodzenie od OLT Express (media podawały, że wystawiał faktury na kwotę 5950 plus VAT) kiedy uczestniczył w przygotowaniu wywiadu z jednym z szefów lotniczej spółki. Jako dziennikarz miał pisać pytania, jako PR-owiec OLT Express pisać i autoryzować odpowiedzi dyrektora Jarosława Frankowskiego. 

„Chyba za dużo grałem w gry komputerowe o liniach lotniczych i wielkich portach tranzytowych. Najwyraźniej gra się zawiesiła” – komentował tę sytuację w rozmowie z „Wprost”. 

Pracując dla OLT Express Michał Tusk wysyłał maile z prywatnej skrzynki na nazwisko Józef Bąk. Skąd ten Bąk? Co to za pomysł?

„To rzeczywiście nie było profesjonalne – prawdę mówiąc, planowałem poczekać z rejestracją nowego mejla na utworzenie domeny i strony internetowej dla swojej firmy, ale to był trochę słomiany zapał. Ostatecznie został ten nieszczęsny Józef Bąk, w zasadzie nikomu to nie przeszkadzało. Do dziś. I tak, zdarzało się, że komunikowałem się z ludźmi przez ten adres. Adres jest jak numer telefonu – ciężko go zmienić po ponad 10 latach, jak zna go mnóstwo ludzi” – wyjaśniał syn Donalda Tuska w rozmowie z „Faktem”. 

Równocześnie z pracą dla OLT Express Michał Tusk pracował dla gdańskiego portu lotniczego (kontrolowanego przez samorządy rządzone przez PO), na którym operował przewoźnik związany z Amber Gold. Czy widział w tym coś niestosownego?

„Moja praca dla OLT odbywała się przy pełnej wiedzy kierownictwa Portu. To nie jest wyjątkowa sytuacja. Tak się zdarza i na innych lotniskach (…) Każdego tygodnia – jako pracownik lotniska – wysyłam analizy oparte na tych danych do przewoźników. Gdybym tych danych nie przekazywał OLT, można by powiedzieć, że lotnisko tę linię dyskryminuje. Drugi zarzut dotyczy opłat lotniskowych – opłaty lotniskowe w Gdańsku są takie same dla każdego przewoźnika i oficjalnie dostępne na stronie portu lotniczego. To śmieszne, że ktoś zarzuca mi ich ujawnienie” – odpierał zarzuty o konflikt interesów Michał Tusk. Co więcej, syn ówczesnego premiera – na przykład w wywiadzie dla „Faktu” – przyznawał, że to sam prezes gdańskiego portu miał udział w zawarciu jego kontraktu z OLT Express.

„Otrzymałem informację od Prezesa Portu Lotniczego, że OLT Express potrzebuje ludzi i byłoby zainteresowane kimś takim jak ja” – przyznał. 
Czy Michałowi Tuskowi łatwo przyszło zgodzić się na propozycję pracy dla OLT Express?

„Pokusa była ogromna. Powstawał duży przewoźnik, do tego z główną bazą w Gdańsku. To była też szansa dla portu, a także dla mnie ze względu na doświadczenie i dodatkowy zarobek. Po pierwszym spotkaniu z Frankowskim [dyrektorem OLT Express] byłem jednak sceptyczny” – opowiadał w wywiadzie z „Gazetą Wyborczą”. 

Michał Tusk zwalczył jednak ten sceptycyzm i zdecydował się podjąć współpracę. Czy rozmawiał o tym z ojcem, wtedy premierem RP?

„Z ojcem rozmawiałem o tym w czerwcu, gdy już z nimi od trzech miesięcy współpracowałem. Wtedy ojciec wyraźnie powiedział, że mu się to nie podoba, i mówić delikatnie, że to było niemądre (…) Pewnie wykazał się większą intuicją niż ja w kontekście wielu publikacji o OLT Express i jego właścicielu” – mówił Tusk junior „Gazecie Wyborczej”. 

Teraz, inaczej jak przed laty, Michał Tusk nie będzie rozmawiał z dziennikarzami (z których część była jego znajomymi), tylko z posłami z komisji śledczej. O płynne tłumaczenia i retoryczne popisy w stylu ojca będzie mu bardzo trudno…

txt. red, fot. YouTube

Warto poczytać

 1. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 2. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 3. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 4. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 5. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 6. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 7. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 8. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook