Jedynie prawda jest ciekawa

Jest szansa na sprawiedliwość. W grudniu ruszy proces byłego komendanta MO

12.10.2017
Stanwojennywiki
Jest szansa na sprawiedliwość. W grudniu ruszy proces byłego komendanta MO

W grudniu przed Sądem Rejonowym w Płocku (Mazowieckie) rozpocznie się proces b. komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w tym mieście Tadeusza D., którego IPN oskarżył o popełnienie zbrodni komunistycznych, będących zarazem zbrodnią przeciwko ludzkości.

Według aktu oskarżenia w okresie od 12 do 16 grudnia 1981 r., w związku z wprowadzeniem przez władze PRL stanu wojennego Tadeusz D. bezprawnie pozbawił wolności 82 działaczy ówczesnej opozycji antykomunistycznej. Za czyny te byłemu komendantowi MO grozi do lat 10.

- W sprawie tej pierwszy termin rozprawy został wyznaczony na 1 grudnia - powiedziała w czwartek PAP prezes płockiego Sądu Rejonowego Małgorzata Olszewska.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi, należąca do pionu śledczego IPN, skierowała do płockiego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Tadeuszowi D. pod koniec maja.

Jak informował wcześniej IPN, prokurator zarzucił Tadeuszowi D. że w okresie od 12 do 16 grudnia 1981 r. w Płocku, jako komendant wojewódzki MO, a tym samym funkcjonariusz państwa komunistycznego, przekroczył swe uprawnienia, wydając decyzje o zatrzymaniu i internowaniu 82 osób, ówczesnych działaczy opozycji, powołując się przy tym "na przepisy nieistniejącego aktu prawnego w postaci dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego". Taki akt prawny, jak podkreśla IPN, "nie został prawnie opublikowany i nie obowiązywał".

W konsekwencji, według IPN, Tadeusz D. jako komendant wojewódzki MO w Płocku "bezprawnie pozbawił wolności pokrzywdzonych na okres trwający od kilku dni do kilkunastu miesięcy, co stanowiło formę represji i poważnego prześladowania z powodu ich przynależności do określonej grupy społeczno-politycznej".

Zgodnie z art. 189 par. 2. Kodeksu karnego, za bezprawne pozbawienie człowieka wolności grozi od roku do 10 lat więzienia.

Termin procesu Tadeusza D. został wyznaczony po wydaniu przez płocki Sąd Okręgowy postanowienia o wyłączeniu z mocy prawa od rozpoznania sprawy sędzi tamtejszego Sądu Rejonowego. Wcześniej złożyła ona oświadczenie o wyłączenie z udziału w postępowaniu z uwagi na to, iż pokrzywdzonym w sprawie jest jej teść.

- Wnioski o wyłączenie złożyli też pozostali sędziowie Sądu Rejonowego, natomiast nie zostały one uwzględnione przez Sąd Okręgowy - zaznaczyła Olszewska. Wyjaśniła przy tym, iż wnioski te były motywowane osobistą znajomością z sędzią, której teść jest pokrzywdzonym w sprawie.

Ustawa z grudnia 1998 r. o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, określa w art. 2, że zbrodniami komunistycznymi są czyny popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia.

Z kolei art. 3 tej ustawy mówi, że zbrodniami przeciwko ludzkości są m.in. poważne prześladowania z powodu przynależności do określonej grupy politycznej, społecznej, jeżeli były dokonywane przez funkcjonariuszy publicznych lub przez nich inspirowane lub tolerowane.

PAP
Fot: wikicommons

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook