Jedynie prawda jest ciekawa


Jest plan ws. przesiedleń i relokacji uchodźców

12.11.2015

Pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców mają trafić do Polski w 2016 roku. Harmonogram przyjmowania uchodźców w ramach procedur relokacji i przesiedleń oraz wykaz związanych z tym działań poszczególnych instytucji zawiera "Plan operacyjny RP dot. przesiedleń i relokacji uchodźców", który opracował międzyresortowy zespół.

Pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do Polski w 2016 roku. Docelowo nasz kraj ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat.

Plan operacyjny, to 70-stronicowy dokument, który szczegółowo opisuje m.in. stan prawny, procedury oraz harmonogram przyjmowania etapami uchodźców do otwartych ośrodków prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obecnie w kraju jest 11 takich placówek. W planie są warianty otwarcia od 5 do
10 kolejnych.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala zapewnił w rozmowie z PAP, że samorządy nie będą zmuszane do przyjmowania uchodźców. Odniósł się w ten sposób do wrześniowego pisma resortu administracji skierowanego do wojewodów ws. możliwości ewentualnego zakwaterowania uchodźców oraz
weryfikacji miejsc, do których mogliby trafić. Zastrzegł jednak, że nie dotyczy ono planowanych relokacji i przesiedleń, a tzw. sytuacji kryzysowej - czyli dużego napływu cudzoziemców.

Jak dodał, niektóre samorządy same zgłaszają się z propozycją pomocy. UdSC zbiera oferty pomocy dla uchodźców. Każdy dobrowolnie może wysłać swoją ofertę pomocy na specjalnie uruchomioną skrzynkę mailową - pomoc@udsc.gov.pl. Adres ten został uruchomiony zarówno dla osób prywatnych, jak i organizacji społecznych.

Szef UdSC potwierdził w rozmowie z PAP, że prace zakończyły grupy robocze, które zostały powołane w ramach międzyresortowego zespołu ds. przesiedleń i relokacji pod przewodnictwem wiceszefa MSW Piotra Stachańczyka. Członkami zespołu byli przedstawiciele ministerstw: pracy, zdrowia, edukacji, spraw zagranicznych oraz przedstawiciele służb: ABW, Straży Granicznej oraz UdSC.

"Plan zawiera informacje dotyczące procesu relokacji i procesu przesiedleń. Uwzględnia poszczególne etapy, a więc kwestie selekcji osób, kwestie transferu, pobytu tutaj w kraju w trakcie procedury i kwestie integracyjne. Określa również zadania w poszczególnych etapach dla poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację. Określa również aspekty finansowe dla poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia" - powiedział Rogala.

Jak poinformował PAP wydział prasowy MSW kończy się cykl opiniowania planu; jego kolejnym etapem będzie analiza zgłoszonych uwag.

Szef UdSC przypomniał, że w związku z kryzysem imigracyjnym, który dotknął UE, Polska zgodziła się na przyjęcie 7082 osób z krajów dotkniętych masowym napływem cudzoziemców oraz - jak dodał - z Libanu. Zaznaczył, że przesiedlenia i relokacja przewidziane są na dwa lata. "Te osoby będą do nas
przyjeżdżać w określonych grupach. My będziemy określać liczebność grup i terminy, kiedy mogą przyjechać" - zaznaczył.

13 listopada wejdzie w życie znowelizowana ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zmienione przepisy pozwolą na udział Polski w programach relokacji według zasad określonych w decyzjach Rady Unii Europejskiej z września. Jak wcześniej informowało MSW zapisy planu będą
uwzględnione przy konstruowaniu rozporządzeń rządu stanowiących podstawę dla przeprowadzenia relokacji i przesiedleń.

"Znowelizowane przepisy ustawy pozwolą na przyjęcie do Polski w ramach relokacji osób, które jeszcze nie mają nadanego statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej w Grecji lub we Włoszech, a dopiero złożyły w tych państwach wnioski o objęcie ochroną. Procedura w zakresie udzielenia ochrony międzynarodowej będzie prowadzona na terytorium Polski, zgodnie z obowiązującymi przepisami" - informowało MSW.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

 

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook