Jedynie prawda jest ciekawa

Jest plan ws. przesiedleń i relokacji uchodźców

12.11.2015

Pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców mają trafić do Polski w 2016 roku. Harmonogram przyjmowania uchodźców w ramach procedur relokacji i przesiedleń oraz wykaz związanych z tym działań poszczególnych instytucji zawiera "Plan operacyjny RP dot. przesiedleń i relokacji uchodźców", który opracował międzyresortowy zespół.

Pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do Polski w 2016 roku. Docelowo nasz kraj ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat.

Plan operacyjny, to 70-stronicowy dokument, który szczegółowo opisuje m.in. stan prawny, procedury oraz harmonogram przyjmowania etapami uchodźców do otwartych ośrodków prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obecnie w kraju jest 11 takich placówek. W planie są warianty otwarcia od 5 do
10 kolejnych.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala zapewnił w rozmowie z PAP, że samorządy nie będą zmuszane do przyjmowania uchodźców. Odniósł się w ten sposób do wrześniowego pisma resortu administracji skierowanego do wojewodów ws. możliwości ewentualnego zakwaterowania uchodźców oraz
weryfikacji miejsc, do których mogliby trafić. Zastrzegł jednak, że nie dotyczy ono planowanych relokacji i przesiedleń, a tzw. sytuacji kryzysowej - czyli dużego napływu cudzoziemców.

Jak dodał, niektóre samorządy same zgłaszają się z propozycją pomocy. UdSC zbiera oferty pomocy dla uchodźców. Każdy dobrowolnie może wysłać swoją ofertę pomocy na specjalnie uruchomioną skrzynkę mailową - pomoc@udsc.gov.pl. Adres ten został uruchomiony zarówno dla osób prywatnych, jak i organizacji społecznych.

Szef UdSC potwierdził w rozmowie z PAP, że prace zakończyły grupy robocze, które zostały powołane w ramach międzyresortowego zespołu ds. przesiedleń i relokacji pod przewodnictwem wiceszefa MSW Piotra Stachańczyka. Członkami zespołu byli przedstawiciele ministerstw: pracy, zdrowia, edukacji, spraw zagranicznych oraz przedstawiciele służb: ABW, Straży Granicznej oraz UdSC.

"Plan zawiera informacje dotyczące procesu relokacji i procesu przesiedleń. Uwzględnia poszczególne etapy, a więc kwestie selekcji osób, kwestie transferu, pobytu tutaj w kraju w trakcie procedury i kwestie integracyjne. Określa również zadania w poszczególnych etapach dla poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację. Określa również aspekty finansowe dla poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia" - powiedział Rogala.

Jak poinformował PAP wydział prasowy MSW kończy się cykl opiniowania planu; jego kolejnym etapem będzie analiza zgłoszonych uwag.

Szef UdSC przypomniał, że w związku z kryzysem imigracyjnym, który dotknął UE, Polska zgodziła się na przyjęcie 7082 osób z krajów dotkniętych masowym napływem cudzoziemców oraz - jak dodał - z Libanu. Zaznaczył, że przesiedlenia i relokacja przewidziane są na dwa lata. "Te osoby będą do nas
przyjeżdżać w określonych grupach. My będziemy określać liczebność grup i terminy, kiedy mogą przyjechać" - zaznaczył.

13 listopada wejdzie w życie znowelizowana ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zmienione przepisy pozwolą na udział Polski w programach relokacji według zasad określonych w decyzjach Rady Unii Europejskiej z września. Jak wcześniej informowało MSW zapisy planu będą
uwzględnione przy konstruowaniu rozporządzeń rządu stanowiących podstawę dla przeprowadzenia relokacji i przesiedleń.

"Znowelizowane przepisy ustawy pozwolą na przyjęcie do Polski w ramach relokacji osób, które jeszcze nie mają nadanego statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej w Grecji lub we Włoszech, a dopiero złożyły w tych państwach wnioski o objęcie ochroną. Procedura w zakresie udzielenia ochrony międzynarodowej będzie prowadzona na terytorium Polski, zgodnie z obowiązującymi przepisami" - informowało MSW.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

 

Warto poczytać

 1. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 2. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 3. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 4. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 5. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

 6. 15.01.2018

  Giertych wraca do prawicowych poglądów? Były lider LPR ostro skrytykował Zandberga i Nowacką

  Były wicepremier odniósł się do ostatnich protestów pod Sejmem przeciwko odrzuceniu liberalizującego przepisy aborcyjne obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety"

 7. thun13012017 15.01.2018

  Thun znowu atakuje! Europosłanka PO twierdzi że PiS wprowadza dyktaturę

  PiS zaprowadza w Polsce dyktaturę i cały świat to widzi. Niszczy się trójpodział władzy, upartyjnia instytucje publiczne, a media państwowe dzielę społeczeństwo natrętną propagandą prorządową. Prawdziwa demokracja w Polsce to przeszłość - twierdzi Róża Thun w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

 8. Olbrychskiwiki 15.01.2018

  Mocne słowa Olbrychskiego: Nie podoba mi się ta Polska

  - Nie podoba mi się ta Polska. Nie tylko obóz rządzących, ale i społeczeństwo, które tak zdecydowało - powiedział Daniel Olbrychski w rozmowie z dziennik.pl

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook