Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jest plan ws. przesiedleń i relokacji uchodźców

12.11.2015

Pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców mają trafić do Polski w 2016 roku. Harmonogram przyjmowania uchodźców w ramach procedur relokacji i przesiedleń oraz wykaz związanych z tym działań poszczególnych instytucji zawiera "Plan operacyjny RP dot. przesiedleń i relokacji uchodźców", który opracował międzyresortowy zespół.

Pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do Polski w 2016 roku. Docelowo nasz kraj ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat.

Plan operacyjny, to 70-stronicowy dokument, który szczegółowo opisuje m.in. stan prawny, procedury oraz harmonogram przyjmowania etapami uchodźców do otwartych ośrodków prowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obecnie w kraju jest 11 takich placówek. W planie są warianty otwarcia od 5 do
10 kolejnych.

Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala zapewnił w rozmowie z PAP, że samorządy nie będą zmuszane do przyjmowania uchodźców. Odniósł się w ten sposób do wrześniowego pisma resortu administracji skierowanego do wojewodów ws. możliwości ewentualnego zakwaterowania uchodźców oraz
weryfikacji miejsc, do których mogliby trafić. Zastrzegł jednak, że nie dotyczy ono planowanych relokacji i przesiedleń, a tzw. sytuacji kryzysowej - czyli dużego napływu cudzoziemców.

Jak dodał, niektóre samorządy same zgłaszają się z propozycją pomocy. UdSC zbiera oferty pomocy dla uchodźców. Każdy dobrowolnie może wysłać swoją ofertę pomocy na specjalnie uruchomioną skrzynkę mailową - pomoc@udsc.gov.pl. Adres ten został uruchomiony zarówno dla osób prywatnych, jak i organizacji społecznych.

Szef UdSC potwierdził w rozmowie z PAP, że prace zakończyły grupy robocze, które zostały powołane w ramach międzyresortowego zespołu ds. przesiedleń i relokacji pod przewodnictwem wiceszefa MSW Piotra Stachańczyka. Członkami zespołu byli przedstawiciele ministerstw: pracy, zdrowia, edukacji, spraw zagranicznych oraz przedstawiciele służb: ABW, Straży Granicznej oraz UdSC.

"Plan zawiera informacje dotyczące procesu relokacji i procesu przesiedleń. Uwzględnia poszczególne etapy, a więc kwestie selekcji osób, kwestie transferu, pobytu tutaj w kraju w trakcie procedury i kwestie integracyjne. Określa również zadania w poszczególnych etapach dla poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację. Określa również aspekty finansowe dla poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia" - powiedział Rogala.

Jak poinformował PAP wydział prasowy MSW kończy się cykl opiniowania planu; jego kolejnym etapem będzie analiza zgłoszonych uwag.

Szef UdSC przypomniał, że w związku z kryzysem imigracyjnym, który dotknął UE, Polska zgodziła się na przyjęcie 7082 osób z krajów dotkniętych masowym napływem cudzoziemców oraz - jak dodał - z Libanu. Zaznaczył, że przesiedlenia i relokacja przewidziane są na dwa lata. "Te osoby będą do nas
przyjeżdżać w określonych grupach. My będziemy określać liczebność grup i terminy, kiedy mogą przyjechać" - zaznaczył.

13 listopada wejdzie w życie znowelizowana ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zmienione przepisy pozwolą na udział Polski w programach relokacji według zasad określonych w decyzjach Rady Unii Europejskiej z września. Jak wcześniej informowało MSW zapisy planu będą
uwzględnione przy konstruowaniu rozporządzeń rządu stanowiących podstawę dla przeprowadzenia relokacji i przesiedleń.

"Znowelizowane przepisy ustawy pozwolą na przyjęcie do Polski w ramach relokacji osób, które jeszcze nie mają nadanego statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej w Grecji lub we Włoszech, a dopiero złożyły w tych państwach wnioski o objęcie ochroną. Procedura w zakresie udzielenia ochrony międzynarodowej będzie prowadzona na terytorium Polski, zgodnie z obowiązującymi przepisami" - informowało MSW.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

 

Warto poczytać

 1. 66a819c061fa44c49342a09b33ae4999 28.10.2016

  Rzecznik KEP ws. ekshumacji

  "Jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy".

 2. Paraprezydenckastef2810 28.10.2016

  Znamy datę ekshumacji pary prezydenckiej

  Stacja RMF FM podaje, że przeprowadzone będą badania DNA, a po otrzymaniu ich wyników planowany jest ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.

 3. 2246de42344845ee801db14ab95b8672 28.10.2016

  PO: Nie boimy się śledztwa prokuratury

  „Chcemy zbadać to w komisji śledczej, bo wiemy, że dzisiaj prokuratura nie jest prokuraturą niezależną, działa na zlecenie Zbigniewa Ziobry”.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-142116 28.10.2016

  Nowoczesna zadowolona ze śledztwa ws. Caracali

  Sprawę zakupu Caracali prokuratura powinna prześwietlić całościowo - od momentu wyboru tych śmigłowców do momentu rezygnacji z nich - uważa poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo.

 5. Cv2FmcNUIAIK1Zo 28.10.2016

  Nowoczesna chce zmian w świadczeniach rodzinnych

  "Mamy drastyczną rozbieżność pomiędzy wysokością zasiłków dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi od dzieciństwa, a osobami, które nabyły ją w dorosłości”.

 6. mid-16a28043 28.10.2016

  PZPN wybierze nowego prezesa

  Faworytem jest obecny szef związku Zbigniew Boniek, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania.

 7. 97295a38901449428e2f1852eeb3b085-1 28.10.2016

  Dworczyk chwali śledztwo ws. Caracali

  "Wszystkim nam zależy, żeby państwo polskie było traktowane poważnie, żeby ta sprawa (przetargu) nie była rozgrywana ani wewnętrznie, ani zewnętrznie”.

 8. 507ba5160b1b4c849dd5d64cb74ab9c6 28.10.2016

  Amerykanie mogą pomóc ws. Łączewskiego

  „Nie ma na pewno jeszcze informacji ze Stanów z Twittera z głównej siedziby, ale zdaje się, że poważnie to potraktowali”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook