Jedynie prawda jest ciekawa


Jest komentarz Gowina o partii prezydenckiej: to polityczny science fiction

19.10.2017
Gowin19102017
Jest komentarz Gowina o partii prezydenckiej: to polityczny science fiction

Pomysł, że prezydent będzie budował swoją formacje, to polityczny science fiction - powiedział w czwartek w telewizji Fakt24.pl wicepremier szef Polski Razem Jarosław Gowin. Jak dodał, usłyszał od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zachętę, by sam "budował swoją pozycję".

- Z panem prezydentem, jak każdy konstytucyjny minister staram się być w możliwie regularnym kontakcie. Nie w konszachtach a w kontaktach - powiedział Gowin, pytany, jaki był jego wpływ na prezydenta ws. zawetowania ustaw o SN i KRS. - Pan prezydent zna moje krytyczne stanowisko wobec tych ustaw, ale na pewno nie ja byłem tym, który przesądził o wecie prezydenckim - podkreślił.

Na uwagę, że sam fakt, iż namawiał prezydenta do weta "zostanie zapamiętany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego", przyznał, że "Jarosław Kaczyński jest rzeczywiście człowiekiem o zadziwiającej pamięci". - Ale równocześnie uważam, że pan prezes Kaczyński, jest osobą bardzo pragmatyczną - ocenił wicepremier.

Pytany, czy podczas kolacji z prezesem Kaczyńskim przed kilkoma dniami, usłyszał od niego deklaracje, by "budował swoją pozycję" i nowa partię, odparł: "mniej więcej coś takiego prezes mówił". - I mam na to wielu świadków, bo to była kolacja nie w cztery oczy, tylko w gronie posłów, senatorów i władz - jeszcze - Polski Razem - dodał

- Prezes Kaczyński oczekiwał, żebyśmy potwierdzili, że chcemy być członkami obozu Zjednoczonej Prawicy i myślę, że jest w tej chwili przekonany, że poszerzenie mojego ugrupowania, pojawienie się nowych środowisk bardziej wolnorynkowych, republikańskich, samorządowców - wzmocni obóz prawicy - powiedział Gowin.

Wicepremier uważa, że w najbliższym czasie nie powstanie nowa partia, na której czele miałby stanąć prezydent Andrzej Duda. - Pomysł, że pan prezydent będzie budował jakąś swoją formację, to polityczne science fiction - ocenił.

Jak tłumaczył, prezydent nie założy własnego ugrupowania "z paru powodów". - Politycy kierują się kilkoma rzeczami. Po pierwsze - przekonaniami. Andrzej Duda jest z przekonania umiarkowanym politykiem PiS-u - tak sam się określa. Po drugie kierują się interesami. Andrzej Duda jako kandydat na prezydenta w 2020 r. - moim zdaniem - jeśli tylko zadecyduje by wystartować, będzie miał poparcie obozu, który ma ponad 40. proc. poparcie. To po co pan prezydent miałby budować nową formację, która - jeśli by się tak bardzo zawziął - miałaby może 10-15 proc. poparcia? Tu ma zagwarantowane 40 proc. - podkreślił Gowin.

- I jest jeszcze trzecia rzecz: trzeba mieć instrumenty do budowania partii. Kancelaria Prezydenta to nie jest instrument właściwy do budowania ugrupowania - zauważył wicepremier.

Dopytywany, czy Andrzej Duda na pewno będzie miał poparcie PiS na start w wyborach prezydenckich i czy Jarosław Kaczyński zapomni mu to, że "zablokował dzieło jego życia", tj. zmiany w sądownictwie, Gowin podkreślił, że prezydent "nie zablokował", ale "na razie tylko koryguje". - Jeśli nie jutro, to przy najbliższym spotkaniu z prezesem Kaczyńskim, porozumienie zostanie osiągnięte i reforma wymiaru sprawiedliwości będzie kontynuowana - powiedział wicepremier.

- Oczywiście przyjmuję taki scenariusz, że do porozumienia nie dojdzie, bo pan prezes Kaczyński kilkakrotnie publicznie deklarował, że być może trzeba będzie w tej kadencji z reform wymiaru sprawiedliwości zrezygnować - przypomniał Gowin. - Cały czas liczę, że reforma będzie przeprowadzona w tej kadencji - dodał.

PAP
Fot: PAP/Jakub Kamiński

Warto poczytać

 1. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 2. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 3. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 4. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 5. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 6. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 7. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 8. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook