Jedynie prawda jest ciekawa


Służby na tropie wandali z Jedwabnego

19.09.2011

Dewastacja pomnika w Jedwabnem spotkała się z powszechnym potępieniem i postawiła na nogi służby porządkowe. Swoje dochodzenie w tej sprawie prowadzi policji oraz Agencja Bezpieczeństwa Narodowego.

Wandale zieloną farbą zamalowali znajdujące się na pomniku napisy w języku polskim i hebrajskim. Na elementach okalających obelisk napisano dużymi literami "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Namalowano również swastyki i symbole SS. Zniszczenia były na pomniku oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Ogrodzenie stoi na obrysie dawnej stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski poinformował, że w sprawie incydentów wymierzonych w mniejszości narodowe w woj. podlaskim badanych jest kilka wątków. Postępowanie w sprawie zniszczenia pomnika w Jedwabnem prowadzą łomżyńscy policjanci pod nadzorem tamtejszej prokuratury rejonowej. Rzeczniczka łomżyńskiej prokuratury okręgowej Maria Kudyba tłumaczy, że dotyczy ono znieważenia pomnika oraz publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych.

Rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska poinformowała z kolei, że ABW rozpoznaje sprawę zniszczenia pomnika według własnych ustawowych kompetencji. Dodała, że w ramach współpracy z policją ABW przekazuje jej informacje, które mogą być przydatne w tej sprawie.

Sprawa dewastacji spotkała się z potępieniem ze strony polityków. Zarówno premier, jak i prezydent przepraszali za incydent i odcinali się od antysemityzmu. Wojewoda podlaski Maciej Żywno zaapelował natomiast do mieszkańców regionu o "czujność i o zwracanie uwagi na podejrzane zachowania w pobliżu miejsc ważnych dla mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych". Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział z kolei, że profanacja pomnika w Jedwabnem jest czynem haniebnym, ale polskie przepisy pozwalają skutecznie zwalczać takie przestępstwa. "Mam nadzieję, że policja jak najszybciej ujmie sprawców" - dodał.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa określiły profanację pomnika w Jedwabnem mianem "barbarzyńskiego aktu nie do przyjęcia w cywilizowanym świecie".

KL

Warto poczytać

 1. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 8. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook