Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jasna Góra: trwa 31. pielgrzymka Ludzi Pracy

15.09.2013

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób, mamy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości na Jasnej Górze trwa 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy.

Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło „Solidarność wierna Bogu w Trójcy Jedynemu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Mszy św. na szczycie przewodniczy abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Uczestnicy pielgrzymki dziękują za miniony rok pracy, modlą się o to, by pracownikom żyło się lepiej, by prawa pracownicze były szanowane, godną płacę i o mądrość dla rządzących, by nie wprowadzali złych ustaw uderzających w robotników.

W zaproszeniu wystosowanym do środowisk pracowniczych przez bpa Kazimierza Ryczana, Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy czytamy: „stajemy, by zamanifestować, że prawo Boże zawarte w Dekalogu jest pierwsze i najwyższe. Nikt go nie może zmieniać, ani prezydenci, ani trybunały, ani filozofowie, ani pseudouczeni, ani potęgi finansowe. Na nich zbudowana jest cywilizacja prawdy i godności człowieka”. Ordynariusz diecezji kieleckiej pisze dalej, że bez tych praw zrodzi się cywilizacja przestępców: „ Bez Bożego prawa człowiek staje się „Kainem” dla swojego brata – dla dziecka, dla nieuleczalnie chorego, dla bezdomnego, dla przeciwnika politycznego. Bez Bożego prawa niedaleko jest do Katynia i Oświęcimia”.

Duszpasterz Ludzi Pracy odnosi się także do polityków, którzy lekceważą związki zawodowe, a środki masowego przekazu, nie bronią wystarczająco robotników przed wyzyskiem i niesprawiedliwością. Bp Ryczan zachęca by przynieść na Jasną Górę „prośbę o chleb powszedni i błaganie, by chlebem powszednim był dialog miedzy rodakami a nie wzmagające się ujadania osób walczących o kość władzy. Dziś konieczne jest solidarne trwanie na służbie prawdzie, człowiekowi i Ojczyźnie”.

Pielgrzymka Ludzi Pracy rozpoczęła się już w sobotę o godz. 19.00 Mszą św. na szczycie. Robotnicy uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim i całonocnym czuwaniu modlitewnym w Kaplicy Matki Bożej.

Pielgrzymki Ludzi Pracy zapoczątkował pierwszy duszpasterz robotników dziś już błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę, ks. Jerzy Popiełuszko w maju 1982 roku poprowadził na Jasnej Górze Drogę Krzyżową dla robotników Huty Warszawa. W następnym roku na pielgrzymce świata pracy było już 4 tys. robotników. Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Gdy padł zamęczony przez oprawców komunistycznych ruch pielgrzymkowy jeszcze bardziej się spotęgował.

Pielgrzymki wrześniowe stawały się głównym wydarzeniem, podczas którego ludzie pracy, zwłaszcza skupieni pod sztandarami „Solidarności” mieli jedyną okazję by zamanifestować swą jedność i determinację w walce o wolność Ojczyzny, godność człowieka pracy i prawa pracownicze. Widzieli to ówcześni przywódcy i protestowali przeciw tym pielgrzymkom, ale ich uczestników to jeszcze bardziej mobilizowało do większej stanowczości. Nigdy jednak pielgrzymki Ludzi Pracy nie traciły charakteru religijnego. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka, walką poprzez modlitwę za wstawiennictwem Królowej Polski.

Konferencja Episkopatu Polski, ze względu na trudną sytuację robotników, powołała 7 maja 1980 roku Komisję ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Jej przewodniczącym został bp Herbert Bednorz z Katowic. Wydarzenia związane z powstaniem NSZZ „Solidarność” oraz wprowadzeniem stanu wojennego, zdynamizowały duszpasterstwo w poszczególnych diecezjach. Prace komisji koordynował później kard. Henryk Gulbinowicz, a od 1992 roku abp Tadeusz Gocłowski. Od pięciu lat delegatem Episkopatu ds. Ludzi Pracy jest bp Kazimierz Ryczan.

KAI

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

Popiełuszko

,

pielgrzymka

,

praca

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook