Jedynie prawda jest ciekawa


Jarubas chce debaty z Dudą i Ogórek

29.03.2015

O wsparciu rolnictwa, możliwości eksportu produktów z sektora rolno-spożywczego, a także o rozwoju wschodnich województw - mówił w niedzielę w Kiermusach (Podlaskie) kandydat PSL na prezydenta Polski Adam Jarubas.

Rano Jarubas wziął udział w mszy św., a później w procesji palm wielkanocnych w Tykocinie. Następnie w ostoi żubra w Kiermusach ochrzcił wspólnie z marszałkiem województwa podlaskiego Mieczysławem Baszko dwie młode żubrzyce. Jednej z nich nadał imię Galicja.

Na konferencji prasowej kandydat PSL na prezydenta mówił, że Podlaskie jest "prawdziwym liderem" w wykorzystywaniu środków unijnych w obszarze przetwórstwa i mleczarstwa. W jego ocenie, perspektywą rozwojową dla całego polskiego rolnictwa, a w szczególności sektora rolno-spożywczego jest eksport.

"Dzisiaj zadaniem struktur państwa, ale też naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, jest wspieranie właśnie rolników i przetwórców (…). Potrzebujemy większej kooperacji, większej współpracy, aby budować możliwości eksportu naszego sektora rolno-spożywczego" - podkreślił.

Zaznaczył, że wyzwaniem dla województw będzie też nowa unijna perspektywa finansowa. W tym kontekście nawiązał do rozwoju niezbędnej infrastruktury drogowej w Polsce wschodniej. Dodał, że województwo świętokrzyskie, gdzie piastuje funkcję marszałka regionu, i podlaskie są "udziałowcami" w unijnym programie Polska Wschodnia, a jedną z osi jest właśnie rozwój infrastruktury i przedsiębiorczości. "Truizmem jest powtarzać jak ważne dla rozwoju przedsiębiorczości są połączenia komunikacyjne" - zaznaczył.

Jarubas powiedział, że spotkani w niedzielę ludzie mówili mu jak ważna jest dla nich budowa drogi S19 (która w woj. podlaskim prowadzi do przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy - PAP). Jego zdaniem jest to ważna inwestycja, którą warto "podnieść na szczebel państwowy i potraktować jako jeden z priorytetów inwestycyjnych".

Poruszył też kwestię uruchomienia małego ruchu przygranicznego z Białorusią. Powiedział, że dla mieszkańców województwa podlaskiego to możliwość wymiany gospodarczej, ale - jak podkreślił - zyska na tym cała Polska.

Pytany przez dziennikarzy, czy nadal jest gotów do debaty z innymi "młodymi" kandydatami, powiedział, że tak i - jak dodał - żałuje, że do tej pory kandydaci "średniego pokolenia" takiej zgody nie wyrazili. Ma nadzieję, że na debatę zgodzi się Andrzej Duda (kandydat PiS na prezydenta Polski) i Magdalena Ogórek (kandydatka SLD). "Pokażmy, że mamy swoje pomysły, mamy dobre idee rozwoju naszego kraju, potrafimy je otwarcie prezentować i zaprezentujmy je w debacie" – powiedział.

AM/PAP

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 2. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 3. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 4. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 5. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 6. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook