Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Naprawmy polskie państwo!

26.09.2015

„Władza nie jest w stanie wyjść poza horyzont polityki transakcyjnej. Jest zawieraniem swego rodzaju umów z grupami nacisku. (…) Jest organicznie niezdolna do tego, by dokonać zmiany. Zmiany musi dokonać ktoś inny. Jedyną siłą, która jest w stanie dokonać tej zmiany, jest PiS. Pierwszy warunek, to zwycięstwo PiS w wyborach i to zwycięstwo pełne, dające możliwość skonstruowania jednopartyjnego rządu” — mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który był gościem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

Jarosław Kaczyński powiedział również:

„Kolejne pytanie, bardzo ważne, jaki ten rząd ma być. Chciałbym powiedzieć, że prze z rząd rozumiem szefów urzędów, wojewodów, itd. - być może nawet 200-osobowa grupę, to musi być grupa ludzi kompetentnych, W sferze rządzenia państwem, umiejętność rozmowy ze społeczeństwem i nieoddziaływanie na nie – to też kompetencja. Musi to być grupa uczciwych. Kierujących się w swoje działalność motywami zasadniczymi, a nie interesownymi. Musi to być grupa ludzi wolnych do pewnego sposoby myślenia, nazwałby imposybilnym determinizmem, przeświadczeniem, że nic nie da się zrobić albo nie ma sensu nic robić, bo mechanizmy rynkowe to załatwią. To wyjątkowo niedobry sposób myślenia! Nie przeczę, że te mechanizmy działają, ale wymagają wsparcia ze strony władzy, a czasami nie działają w ogóle. Ten rząd musi działać ku pewnemu celowi. Należy zapytać, jaki cel mamy. Mówiąc w skrócie: to cel, który sprowadza się do podtrzymania trwania naszej wspólnoty narodowej i cel sprowadzający się do tego, by ta wspólnota mogła się rozwijać, by w nieodległym czasie uzyskać status równy ze starą UE. Równy, jeśli chodzi o jakość usług społecznych. Ta równość ma być zarówno w wymiarze wspólnoty, jaki i jednostkowym . Przeciętny Polak powinien znaleźć się w sytuacji, która nie jest gorsza od sytuacji przeciętnego Niemca. Czy ten cel nie jest sprzeczny  z celem szybkiego rozwoju? Otóż w moim przeświadczeniu – nie, zwłaszcza w pierwszym etapie wyjścia  z pułapki średniego rozwoju. Różnego rodzaju rozwiązania się wspierają i tworzą prostą synergię, zwiększają popyt”— mówił Kaczyński.

„Jeśli ten cel znamy, to musimy zadać sobie pytanie, co trzeba czynić i co trzeba wiedzieć. Przede wszystkim, trzeba wiedzieć, że proces rządzenia krajem jest procesem uwikłanym w różnego rodzaju sprzeczności. To proces polityczny” — podkreślił prezes PiS.

Polityk odniósł się do propozycji Prawa i Sprawiedliwości, w tym m.in., obniżenia wieku emerytalnego

„Te posunięcia mają swój walor sprawiedliwościowy, społeczny. Ale chodzi przede wszystkim o uzyskanie wiarygodności, która jest niezwykle ważna, aby prawa obywatelskie i system demokratyczny mógł pracować dla tych zmian, aby można było wykorzystywać różnego rodzaju instytucje” — wyjaśnił Jarosław Kaczyński.

„Umiejętność identyfikacji i umiejętność wykorzystywania zasobów jest sprawa zupełnie podstawową. Władza musi umieć je zidentyfikować i wykorzystać. Jakie zasoby mamy w Polsce? Jeśli spojrzymy na to z punktu widzenia celu, można je podzielić na dwa rodzaje: bezpośrednie, które mogą działać w krótkim czasie i te, które będą działały dłużej. Pierwszy z tych zasobów to przedsiębiorczość – zarówno tych, którzy są przedsiębiorcami i tych, którzy są kandydatami, a także tych, którzy mogliby być przedsiębiorcami, ale sobie tego nie uświadamiają” — mówił polityk.

Kaczyński odniósł się m.in. do reformy Wilczka i rozkwitu polskiej przedsiębiorczości, jaki nastąpił w drugiej połowie lat 80.

„Chcielibyśmy , aby powstała w Polsce druga fala polskiego kapitalizmu. Będę używał tego słowa, choć się go nie używa”— powiedział prezes PiS.

Lider największej partii opozycyjnej zwrócił również uwagę na zagrożenia – kartele i system podatkowy.

„Temu wszystkiemu trzeba zaradzić”— zaznaczył.

„Drugi wielki zasób, to możliwości intelektualne Polaków. W Polsce nie ma zorganizowanego systemu współpracy między nauką a gospodarką. Wciąż pokutuje przeświadczenie, że w Polsce nie warto robić niczego otwartego na innowacje. (…) Trzeba sobie uświadomić znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw, aby polska gospodarka przeszła na poziom innowacyjny. Kolejny ważny zasób, to wyższy poziom inwestycji, Dziś poziom inwestycji to ok. 20 proc., ale to niewiele. Polska powinna mieć poziom znacznie podwyższony. Kapitał nie jest wykorzystywany. (…) Środki UE są niegospodarnie wykorzystywane” — mówił Kaczyński.

„Kolejne zasady to zasoby popytowe. Potrzebna jest akcja zmierzająca do podwyżki płac w Polsce, które są zaniżone w stosunku do PKB” — podkreślił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński odniósł się również do konieczności zmiany mentalności Polaków.

„Umocnienie tożsamości Polaków, zwiększenie pewności siebie. Nie tak dawno Polacy mieli najniższe stawki w Londynie. Podnieść pewność siebie Polaków! To wymaga zmian polityki edukacyjnej i oświatowej” — zaznaczył.

Kaczyński podkreślił, że należy skończyć z polaryzacją społeczeństwa.

„Obniżenie poziomu sporów w Polsce. Spory są elementem debaty w demokracji, ale w Polsce ten spór się spatologizował. Jedne ze stron sporu nie uznaje demokracji, jeśli stawia na anihilację partii opozycyjnej. Jeśli ktoś wskazuje „berety” jako tych, którzy nie mają prawa wybierać, to uosobienie tej tezy. Od tego musimy odejść! Ta sytuacja utrudnia nam realizację wielkich przedsięwzięć zbiorowych. Wiele rzeczy w państwie musi być przedmiotem sporu” — wyjaśniał prezes PiS.

Kaczyński zwrócił uwagę na potrzebę troski o służbę zdrowia i czynną politykę rodzinną.

„To polityka, która ma oznaczać przejęcie przez państwo pewnych obowiązków i rozwiązanie programu mieszkaniowego” — stwierdził lider opozycji.

„Naprawmy polskie państwo! To ogromny zasób. Ten zasób też jest do wykorzystania. Nasze państwo jest dziś w bardzo niedobrym stanie. Co zrobić, by to państwo naprawić? Pierwsza sprawa, to odnowa legitymacji tego państwa. Polskie państwo jest dzisiaj słabo legitymizowane, zarówno we własnym społeczeństwie, jak i na zewnątrz. Musimy uczynić wszystko, co możliwe, aby to zmieniać. Nowa polityka w sferze oświaty, powrót do nauczania języka polskiego i historii - afirmatywnego nauczania, nie takiego, które pomija kwestie z naszymi błędami, ale chodzi o odkrywanie oryginalności w naszej historii. Naprawdę możemy się rożnymi elementami, częściami naszej historii chwalić. To mus być przekazywane!” — apelował Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zwrócił również uwagę na konieczność powrotu do pełnego kanonu lektur szkolnych.

„Musimy prowadzić także bardzo zdecydowaną politykę historyczną. Jeśli chodzi o tworzenie instytucji - właściwe skonstruowanie Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Ziem Zachodnich i w dalszej perspektywie Muzeum Ziem Wschodnich, postulowałbym także zmiany jeśli chodzi o Muzeum „Solidarności” – stworzenie pewnego mechanizmu, który działałby nie tylko wystawienniczo, ale również wychowawczo, który stworzyłby front legitymizacji naszego państwa. Temu powinna także służyć polityka kulturalna. Epatowanie społeczeństwa różnego rodzaju aktami, które można było oglądać 100 lat temu,  to nic nowego. (…) Niczego trwałego w ten sposób nie zbudowano. (…) Potrzebne jest postawienie na inny zespół twórców, inny sposób myślenia o polskiej kulturze, oczywiście bez naruszania wolności. Prawo do ekscesów to coś, co wnosi do kultury coś nowego – nie chodzi o żadne ograniczanie swobód, ale polityka musi być tu b. ważna” — mówił szef Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk zwrócił uwagę na konieczność ochrony dobrego imienia Polski.

„Polityka defamacyjna. Polska od wielu lat jest przedmiotem obrażania. Nasza historia jest przedstawiana w sposób niebywały, jesteśmy obciążani za zbrodnie, które dotyczyły naszego narodu. Zapomniany jest fakt, że jako pierwsi stawiliśmy opór niemieckiemu hitleryzmowi, czyli po prostu Niemcom. Krótko mówiąc trzeba z tym walczyć poprzez odpowiednie procesy, akcje propagandowe, ale pw. wielkie przedsięwzięcia. Jeden film hollywoodzki z b. znanym na świecie twarzami, za wielką sumę, np. o rotmistrzu Pileckim, może bardzo dużo zmienić. Wiele akcji propagandowych mniejszej skali. Prawda o polskiej historii może stać się przedmiotem publicznej dyskusji. Możemy mieć okazję do przedstawiania naszej racji. Pan Juencker swego czasu tłumaczył mi, że Polska powinna wybaczyć Niemcom. Nie wiem dlaczego mi to tłumaczył, w dodatku przed rozmową z panią Merkel” — mówił Kaczyński.

„Trzeba uregulować władzę wykonawczą prezydent-premier nawet nie zmieniając konstytucji, choćby poprzez ustawę. Kolejna sprawa to uregulowanie spraw w rządzie, bo pozycja premiera wciąż jest niewyjaśniona. Bardzo potrzebna jest zmiana kierowania polityką gospodarczą państwa. (…) Centrum decydowania musi być Ministerstwo Rozwoju – takie ministerstwo trzeba tworzyć. (…) Jeśli chodzi o proces legislacyjny, to jest w najwyższym stopniu nieodporny na naciski lobbystyczne” — zauważył były premier.

Jarosław Kaczyński odniósł się również do problemów związanych z wymiarem sprawiedliwości.

„Reforma sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości. To sprawa o której już wspominałem. To równość wobec prawa jest w Polsce tylko postulatem, realnie nie obowiązuje. Jeśli mamy walczyć z patologią, to musimy dokonać zmiany. To trudne, bo jest różnie interpretowana konstytucja. Obecny system musi się skończyć” — mówił prezes PiS.

Lider opozycji odniósł się również do problemu służb specjalnych.

„To dzisiaj sfera przez nikogo niekontrolowana. Kontrola polityczna i demokratyczna musi być przywrócona, nie ma co do tego żadnych możliwości” — powiedział Kaczyński.

Prezes PiS zwrócił również uwagę na problemy samorządów i propozycje naprawy sytuacji.

„Minimum to wprowadzenie kadencyjności, bo bez tego różnego rodzaju patologie nie mogą być zlikwidowane. Potrzebne są różnego rodzaju korekty. Chodzi o dwie sprawy – wyłącznie Warszawy z Mazowsza. Reszta Mazowsza nie może korzystać z pomocy, bo region ma najwyższy dochód na głowę” — stwierdził lider największej partii opozycyjnej.

„Czy jesteśmy przygotowani, żeby stworzyć taki rząd? Zawsze popełniane są jakieś błędy, ale jesteśmy na to gotowi. Możemy zmienić Polskę!” — zakończył Kaczyński.

gah

[fot. Stefczyk.Info]


Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook