Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Waluś nie wróci do ojczyzny. Zostanie w więzieniu

06.09.2017

Janusz Waluś, przez jednych nazywany „ostatnim Wyklętym”, przez innych stygmatyzowany piętnem „zabójcy na zlecenie” zostanie w więzieniu i nie wróci do Polski. O niekorzystnej dla naszego rodaka decyzji południowoafrykańskiego sądu poinformowała Rzeczpospolita.

Najwyższy Sąd Apelacyjny w Bloemfontein podjął decyzję 18 sierpnia, ale dotąd nie zauważyły jej polskie media. Postanowił, że o zwolnieniu warunkowym Janusza Walusia zdecyduje minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha. – To bardzo źle rokuje – mówi Rafał Mossakowski z konserwatywnego Centrum Edukacyjnego Powiśle, który monitoruje losy zamachowca. – Dotąd ten minister odegrał negatywną rolę z punktu widzenia starań Walusia o zwolnienie warunkowe – zauważa – napisał w swoim tekście w Rzeczypospolitej redaktor Wiktor Ferfecki.

Pochodzący z Zakopanego Janusz Waluś przybył do RPA w 1981 roku. W Polsce zdążył dobrze poznać czerwoną zarazę i dlatego chciał zaoszczędzić tego losu swojej nowej ojczyźnie.

Z wykształcenia był szlifierzem szkieł ozdobnych, przez jakiś czas prowadził z ojcem pracownię w Kozienicach. Oprócz obróbki szkła pasjonował się wyścigami samochodowymi, odnosił sukcesy w rajdach. Po przybyciu do RPA, gdzie od lat 70. mieszkali jego ojciec i brat, prowadził niewielką fabrykę szkła. Gdy interes podupadł, zatrudnił się jako kierowca ciężarówek. Wkrótce związał się z rządzącą w nowej ojczyźnie Partią Narodową, przeciwną zniesieniu apartheidu. W 1987 r. został naturalizowanym obywatelem RPA – przypominał historię Janusza Walusia Tadeusz Brzozowski na łamach tygodnika „wSieci”.

10 kwietnia 1993 r. Waluś podjechał pod dom Haniego w Dawn Park na przedmieściach Boksburga, przylegającego do wschodnich granic Johannesburga. Uzbrojony był w pistolet skradziony z magazynów wojskowych. Broń dostarczył mu jego polityczny kompan Clive Derby- -Lewis, wówczas zasiadający z ramienia Partii Narodowej w południowoafrykańskim parlamencie, gdzie uważano go za skrajnego rasistę. Hani stał przed domem. Wyjątkowo nie było przy nim ochroniarza. Dał mu wolne. Jak wynika z zeznań, Waluś strzelił Haniemu w brzuch i głowę, po czym jeszcze dwukrotnie w skroń. Po zabójstwie wsiadł do samochodu i odjechał. Dziesięć minut później zatrzymała go policja. Z zeznań wynika, że zabójstwo zgłosiła kobieta, która była świadkiem wydarzeń – pisał Brzozowski.

Choć od wydarzeń z kwietnia 1993 roku minęły już 24 lata, to pamięć o Walusiu i jego czynach jest wciąż obiektem bardzo gorących dyskusji, zarówno w RPA, jak i w Polsce. W Republice Południowej Afryki Partia Komunistyczna jest wciąż bardzo ważnym graczem na scenie politycznej, a Hani jest jednym z jej „ojców ideowych”. W Polsce w pamięć o Januszu Walusiu włączyły się środowiska kibicowskie. 

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook