Jedynie prawda jest ciekawa

Janusz Korwin-Mikke i rekord głupoty

25.07.2014

Szefowi Nowej Prawicy nie spodobał się mocny wywiad o zamachu na MH17.


Andriej Iłłarionow, rosyjski ekonomista, były doradca Władimira Putina w rozmowie z „Super Expressem" postawił kilka śmiałych tez odnośnie zestrzelenia boeinga 777. Janusz Korwin-Mikke komentuje: „Rekord głupoty w sprawie boeinga chyba nie do pobicia.

Co skłoniło europosła znanego z umiarkowanej krytyki Kremla do kolejnej śmiałej opinii?

Iłłarionow powiedział m.in., że zamach na samolot nad Ukrainą został przeprowadzony na rozkaz z Moskwy, a jednym z celów ataku była również maszyna lecąca z Polski:

- Informacje, które od czwartku do nas spływają, jednoznacznie wskazują, że żadna z obowiązujących wersji wydarzeń nie jest prawdziwa. Jedyna wersja, która znajduje potwierdzenie w faktach, to ta o celowym dokonaniu zamachu terrorystycznego z rozkazu najwyższych władz rosyjskich

Podkreśla, że nie może być mowy o pomyłce (prorosyjscy terroryści mieli rzekomo chcieć trafić ukraińską maszynę transportową), bo samoloty ukraińskiej armii latają na wysokości do 7,7 tys. metrów i z prędkością do 540 km/h, a boeing leciał pond 2 km wyżej i o 300 km/h szybciej.  Dodaje też, że wyrzutnia Buk, z której wystrzelono rakietę to system obrony przeciwlotniczej, do którego obsługi potrzeba długiego przeszkolenia, że dowodzą nim wyżsi oficerowie, więc na miejscu musieli być wykwalifikowani rosyjscy żołnierze. Jego zdaniem obsługa tego systemu w Rosji prowadzona jest wyłącznie za wiedzą sztabu generalnego.

- Najwyższe czynniki wojskowe i polityczne wiedziały, co się dzieje i akceptowały to - mówi Iłłarionow.

Jak tłumaczy motywy Putina?

- W ostatnich tygodniach ukraińska armia odnosiła coraz to nowe zwycięstwa w walce z tzw. separatystami. Wyzwoliła pół terytorium, na którym działali rosyjscy najemnicy. Każdego dnia odzyskuje kontrolę nad jedną-dwoma miejscowościami na wschodzie Ukrainy. Dla rosyjskich władz stało się jasne, że to tylko kwestia kilku tygodni, kiedy Ukraińcy poradzą sobie z całym tym ruchem separatystycznym.

A zatem, zdaniem analityka, nie wystarczyłoby wysłanie na wschodnią Ukrainę większej ilości broni i żołnierzy, bo „separatyści” i tak długo nie wytrzymaliby pod naporem armii ukraińskiej. Celem Putina stała się więc taka eskalacja konfliktu, która doprowadzi do zamienienia kwestii wschodniej Ukrainy w niekończące się negocjacje, tak jak ma to miejsce w Naddniestrzu, Południowej Osetii czy Abchazji, co legitymizowałoby separatystów na Ukrainie

- Jedynym aktem terrorystycznym, który miałby odpowiednią siłę rażenia w Europie, okazał się zamach na cywilny samolot – mówi Iłłarionow.

Jego zdaniem jako cel ataku rozpatrywano samoloty lecące z dwóch miast - Amsterdamu i Warszawy:

- Już dawno temu ludzie pracujący w rosyjskim sztabie generalnym mówili mi, że ich plany wojny nuklearnej zakładają w pierwszej kolejności atak właśnie na Amsterdam i Warszawę. Dla ludzi z Zachodu ta logika może nie być do końca zrozumiała, ale Warszawa to nie tylko stolica najważniejszego tzw. państwa przyfrontowego, ale także państwa, który w rosyjskiej opinii jest jednym z najbardziej nieprzyjaznych Rosji.

Wybór Amsterdamu tłumaczy tak:

- W koncepcji ruskiego świata i jego prawosławnych i konserwatywnych koncepcji  jest stolicą europejskiego grzechu, rozpusty i zepsucia. Jak to się w Rosji nazywa „Gejropy”. Z tych względów Warszawa i Amsterdam zawsze istnieją jako główni kandydaci do zakrojonych na szeroką skalę działań Rosji.

A dlaczego padło na samolot startujący z Holandii?

- Po pierwsze, żaden samolot z Warszawy nie przelatywał nad strefą konfliktu. Po drugie, katastrofa polskiej maszyny nad tym obszarem od razu zrodziłaby skojarzenia ze Smoleńskiem. Tego Putin nie potrzebował. Po trzecie, śmierć głównie Polaków nie byłaby wystarczająco wymowna. Z kolei masowa śmierć mieszkańców sytej i żyjącej w spokoju Europy Zachodniej według zamysłów Putina miała doprowadzić do szoku psychologicznego i zgody na jakikolwiek rozejm, który zakończyłby przelew krwi na Ukrainie. To, jak wspomnieliśmy, najbardziej odpowiadałoby Kremlowi.

Janusz Korwin-Mikke nawiązując do tych tez, pisze o „rekordzie głupoty”:

- P. Andrzej Hillarionow, (b. doradca JE WWP, wolnorynkowiec – obecnie na etacie w USA), w wywiadzie dla "SuperExpressu" utrzymuje, że p. Putin celowo kazał zestrzelić ten samolot, bo jest to w interesie Rosji!!! Cóż: w takim razie trzeba uznać, że to p. Putin kazał p. Hillarionowowi opublikować ten tekst, bo w interesie Rosji jest, by stało się jasne, że oszczercy wygadują piramidalne głupoty!

I dodaje:

- Piszę o głupocie w tej konkurencji: to, co wygadują i wypisują niektóre rosyjskie media to też trudne do pobicia rekordy - tyle, że w drugą stronę i nie ma jak tego porównywać.

ruk

[Fot. Jan Lorek]
Słowa kluczowe:

Korwin

,

Putin

,

Moskwa

,

Ukraina

,

samoloty

Warto poczytać

 1. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

 2. Grupinskiwiki 21.09.2017

  Farbowany konserwatysta. Poseł PO chce wprowadzenia związków partnerskich!

  Jeśli Platforma Obywatelska wróci do władzy, to będę dążył do tego, żeby "jak najszybciej" wprowadzić związki partnerskie - zapowiedział poseł PO Rafał Grupiński. Dodał, że jego ugrupowanie zmieni także podstawy programowe, po przeprowadzonej przez szefową MEN reformie edukacji.

 3. HGW09082017 21.09.2017

  Urząd Skarbowy wszedł na konto Gronkiewicz-Waltz!

  Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

 4. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

 5. Blaszczak20092017 20.09.2017

  Błaszczak: nie ma przyzwolenia na nadużycia, szczególnie w policji

  Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie w policji; liczę, że sprawa zostanie wyjaśniona - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o dwoje policjantów z Zabrza, którzy targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook