Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Paweł II obecny w naszych myślach i działaniach

01.05.2012

Jan Paweł II jest obecny w naszych myślach i działaniach. Powstające Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" świadczy o naszej woli, by utrwalać i rozwijać jego dziedzictwo - mówił kard. Stanisław Dziwisz we wtorek przed mszą św. w Łagiewnikach.

Msza polowa na dziedzińcu budowanego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach była głównym punktem obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II.      

Wzięli w niej udział wierni oraz uczestnicy I Diecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy. W homilii kard. Dziwisz nawoływał do inspirowania się ideałami Jana Pawła II, jego postawą służby Bogu i człowiekowi oraz jego nauką społeczną, dotyczącą m.in. szanowania ludzi pracy.      

"Wielkość Jana Pawła II polega na tym, że będąc człowiekiem głębokiej wiary i modlitwy, stawiając Boga w centrum swojej egzystencji, zafascynowany postacią Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, oddał się do dyspozycji Kościołowi, a jego życie przyjęło kształt służby człowiekowi i światu" - powiedział w homilii kard. Dziwisz.      

Jak podkreślił: "Głębokie doświadczenie Boga i spraw Bożych złączyło się w osobie Jana Pawła II z tytaniczną działalnością". "Kierował Kościołem, ubogacał jego życie i refleksję swoim rozległym nauczaniem, zajmował się wielkimi problemami współczesnego świata. Możemy więc mówić o specyficznej mistyce Jana Pawła II. Jest to mistyka apostoła, mistyka służby, w centrum której są równocześnie sprawy Boga i człowieka. Jego świętość wyrażała się w głębokim zjednoczeniu z Bogiem i jednoczesnej służbie oraz odpowiedzialności za losy Kościoła i świata" - mówił kardynał.

Kardynał przypomniał, że "Jan Paweł II bronił ludzi pracy przed wyzyskiem, niezależnie od tego, w jakim systemie ten wyzysk miał miejsce". "Jeżeli chcemy pozostać wierni dziedzictwu myśli i ducha błogosławionego Papieża, powinniśmy pozostać wrażliwi na problemy i potrzeby ludzi pracy. (...) Nie zapominajmy, że stale zbyt wysoka liczba ludzi w naszym kraju pozostaje bez pracy. Ten problem dotyka również ludzi młodych, którym nie daje się szansy, by wnosili swój wkład w życie społeczeństwa i równocześnie realizowali swoje życiowe zamierzenia. Trzeba przez mądre prawa wspomagać przedsiębiorców, by mogli otwierać nowe zakłady, a nie zamykać, by mogli tworzyć nowe miejsca pracy" - mówił kardynał.      

Zwrócił także uwagę, "że niekiedy zbyt łatwo zwalnia się ludzi z pracy, nie biorąc pod uwagę negatywnych dla pracownika konsekwencji takich decyzji, często dyktowanych chęcią większego zysku". "Człowiek ma również prawo do godziwej zapłaty za wykonywaną pracę, by mógł utrzymać siebie i swoją rodzinę. Ma również prawo do słusznego wypoczynku" - wskazywał. Podkreślał również, że "dzisiaj, kiedy stawiamy czoło nowym problemom, nowym wyzwaniom, potrzeba nam zespolić siły i budować świat bardziej sprawiedliwy, bardziej solidarny, bardziej ludzki, a więc bardziej Boży".       

Kardynał przypomniał wkład Jana Pawła II w zmiany, jakie się dokonały w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. "Dzisiaj dziękujemy za dar życia w wolnej Ojczyźnie. Ale ten dar jest równocześnie zadaniem. Powinniśmy zdobywać przede wszystkim wolność wewnętrzną, wolność od zniewoleń, którym sami ulegamy. Powinniśmy cierpliwie budować i umacniać więzi społeczne, klimat zaufania oraz wzajemnego szacunku między ludźmi należącymi do odmiennych środowisk politycznych, ale pragnących tworzyć i pomnażać dobro wspólne" - nawoływał metropolita, wskazując jednocześnie potrzebę solidarności z ubogimi i potrzebującymi pomocy.       

Po mszy w Łagiewnikach odbędzie się koncert orkiestry dętej Kopalni Soli w Wieliczce, a o godz. 18 ewangelizacyjny koncert dziękczynny, w którym wystąpią m.in.: zespół "Kanaan", Paweł Bębenek z Przyjaciółmi oraz Maria Krawczyk z zespołem "Małe Ważne Sprawy". Pod Oknem Papieskim o godz. 15 wystąpi Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik", a o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w koncercie "Santo Subito! - Tańce Polskie".      

Z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II na stronie internetowej krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego prezentowane są niepublikowane dotąd w internecie zdjęcia Karola Wojtyły - jako kleryka, biskupa krakowskiego i papieża, a także list kardynała Wojtyły do alumnów udających się na przymusową służbę wojskową. "Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwum seminaryjnego i są jego własnością" - poinformował PAP redaktor strony internetowej seminarium Tomasz Jarosz.       

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.       

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

PAP

[fot.PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 2. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 3. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 4. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 5. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook