Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Paweł II obecny w naszych myślach i działaniach

01.05.2012

Jan Paweł II jest obecny w naszych myślach i działaniach. Powstające Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" świadczy o naszej woli, by utrwalać i rozwijać jego dziedzictwo - mówił kard. Stanisław Dziwisz we wtorek przed mszą św. w Łagiewnikach.

Msza polowa na dziedzińcu budowanego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach była głównym punktem obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II.      

Wzięli w niej udział wierni oraz uczestnicy I Diecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy. W homilii kard. Dziwisz nawoływał do inspirowania się ideałami Jana Pawła II, jego postawą służby Bogu i człowiekowi oraz jego nauką społeczną, dotyczącą m.in. szanowania ludzi pracy.      

"Wielkość Jana Pawła II polega na tym, że będąc człowiekiem głębokiej wiary i modlitwy, stawiając Boga w centrum swojej egzystencji, zafascynowany postacią Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, oddał się do dyspozycji Kościołowi, a jego życie przyjęło kształt służby człowiekowi i światu" - powiedział w homilii kard. Dziwisz.      

Jak podkreślił: "Głębokie doświadczenie Boga i spraw Bożych złączyło się w osobie Jana Pawła II z tytaniczną działalnością". "Kierował Kościołem, ubogacał jego życie i refleksję swoim rozległym nauczaniem, zajmował się wielkimi problemami współczesnego świata. Możemy więc mówić o specyficznej mistyce Jana Pawła II. Jest to mistyka apostoła, mistyka służby, w centrum której są równocześnie sprawy Boga i człowieka. Jego świętość wyrażała się w głębokim zjednoczeniu z Bogiem i jednoczesnej służbie oraz odpowiedzialności za losy Kościoła i świata" - mówił kardynał.

Kardynał przypomniał, że "Jan Paweł II bronił ludzi pracy przed wyzyskiem, niezależnie od tego, w jakim systemie ten wyzysk miał miejsce". "Jeżeli chcemy pozostać wierni dziedzictwu myśli i ducha błogosławionego Papieża, powinniśmy pozostać wrażliwi na problemy i potrzeby ludzi pracy. (...) Nie zapominajmy, że stale zbyt wysoka liczba ludzi w naszym kraju pozostaje bez pracy. Ten problem dotyka również ludzi młodych, którym nie daje się szansy, by wnosili swój wkład w życie społeczeństwa i równocześnie realizowali swoje życiowe zamierzenia. Trzeba przez mądre prawa wspomagać przedsiębiorców, by mogli otwierać nowe zakłady, a nie zamykać, by mogli tworzyć nowe miejsca pracy" - mówił kardynał.      

Zwrócił także uwagę, "że niekiedy zbyt łatwo zwalnia się ludzi z pracy, nie biorąc pod uwagę negatywnych dla pracownika konsekwencji takich decyzji, często dyktowanych chęcią większego zysku". "Człowiek ma również prawo do godziwej zapłaty za wykonywaną pracę, by mógł utrzymać siebie i swoją rodzinę. Ma również prawo do słusznego wypoczynku" - wskazywał. Podkreślał również, że "dzisiaj, kiedy stawiamy czoło nowym problemom, nowym wyzwaniom, potrzeba nam zespolić siły i budować świat bardziej sprawiedliwy, bardziej solidarny, bardziej ludzki, a więc bardziej Boży".       

Kardynał przypomniał wkład Jana Pawła II w zmiany, jakie się dokonały w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. "Dzisiaj dziękujemy za dar życia w wolnej Ojczyźnie. Ale ten dar jest równocześnie zadaniem. Powinniśmy zdobywać przede wszystkim wolność wewnętrzną, wolność od zniewoleń, którym sami ulegamy. Powinniśmy cierpliwie budować i umacniać więzi społeczne, klimat zaufania oraz wzajemnego szacunku między ludźmi należącymi do odmiennych środowisk politycznych, ale pragnących tworzyć i pomnażać dobro wspólne" - nawoływał metropolita, wskazując jednocześnie potrzebę solidarności z ubogimi i potrzebującymi pomocy.       

Po mszy w Łagiewnikach odbędzie się koncert orkiestry dętej Kopalni Soli w Wieliczce, a o godz. 18 ewangelizacyjny koncert dziękczynny, w którym wystąpią m.in.: zespół "Kanaan", Paweł Bębenek z Przyjaciółmi oraz Maria Krawczyk z zespołem "Małe Ważne Sprawy". Pod Oknem Papieskim o godz. 15 wystąpi Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik", a o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w koncercie "Santo Subito! - Tańce Polskie".      

Z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II na stronie internetowej krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego prezentowane są niepublikowane dotąd w internecie zdjęcia Karola Wojtyły - jako kleryka, biskupa krakowskiego i papieża, a także list kardynała Wojtyły do alumnów udających się na przymusową służbę wojskową. "Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwum seminaryjnego i są jego własnością" - poinformował PAP redaktor strony internetowej seminarium Tomasz Jarosz.       

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.       

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

PAP

[fot.PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 2. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 3. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 4. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 5. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 6. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 7. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook