Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jan Paweł II obecny w naszych myślach i działaniach

01.05.2012

Jan Paweł II jest obecny w naszych myślach i działaniach. Powstające Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" świadczy o naszej woli, by utrwalać i rozwijać jego dziedzictwo - mówił kard. Stanisław Dziwisz we wtorek przed mszą św. w Łagiewnikach.

Msza polowa na dziedzińcu budowanego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach była głównym punktem obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II.      

Wzięli w niej udział wierni oraz uczestnicy I Diecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy. W homilii kard. Dziwisz nawoływał do inspirowania się ideałami Jana Pawła II, jego postawą służby Bogu i człowiekowi oraz jego nauką społeczną, dotyczącą m.in. szanowania ludzi pracy.      

"Wielkość Jana Pawła II polega na tym, że będąc człowiekiem głębokiej wiary i modlitwy, stawiając Boga w centrum swojej egzystencji, zafascynowany postacią Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, oddał się do dyspozycji Kościołowi, a jego życie przyjęło kształt służby człowiekowi i światu" - powiedział w homilii kard. Dziwisz.      

Jak podkreślił: "Głębokie doświadczenie Boga i spraw Bożych złączyło się w osobie Jana Pawła II z tytaniczną działalnością". "Kierował Kościołem, ubogacał jego życie i refleksję swoim rozległym nauczaniem, zajmował się wielkimi problemami współczesnego świata. Możemy więc mówić o specyficznej mistyce Jana Pawła II. Jest to mistyka apostoła, mistyka służby, w centrum której są równocześnie sprawy Boga i człowieka. Jego świętość wyrażała się w głębokim zjednoczeniu z Bogiem i jednoczesnej służbie oraz odpowiedzialności za losy Kościoła i świata" - mówił kardynał.

Kardynał przypomniał, że "Jan Paweł II bronił ludzi pracy przed wyzyskiem, niezależnie od tego, w jakim systemie ten wyzysk miał miejsce". "Jeżeli chcemy pozostać wierni dziedzictwu myśli i ducha błogosławionego Papieża, powinniśmy pozostać wrażliwi na problemy i potrzeby ludzi pracy. (...) Nie zapominajmy, że stale zbyt wysoka liczba ludzi w naszym kraju pozostaje bez pracy. Ten problem dotyka również ludzi młodych, którym nie daje się szansy, by wnosili swój wkład w życie społeczeństwa i równocześnie realizowali swoje życiowe zamierzenia. Trzeba przez mądre prawa wspomagać przedsiębiorców, by mogli otwierać nowe zakłady, a nie zamykać, by mogli tworzyć nowe miejsca pracy" - mówił kardynał.      

Zwrócił także uwagę, "że niekiedy zbyt łatwo zwalnia się ludzi z pracy, nie biorąc pod uwagę negatywnych dla pracownika konsekwencji takich decyzji, często dyktowanych chęcią większego zysku". "Człowiek ma również prawo do godziwej zapłaty za wykonywaną pracę, by mógł utrzymać siebie i swoją rodzinę. Ma również prawo do słusznego wypoczynku" - wskazywał. Podkreślał również, że "dzisiaj, kiedy stawiamy czoło nowym problemom, nowym wyzwaniom, potrzeba nam zespolić siły i budować świat bardziej sprawiedliwy, bardziej solidarny, bardziej ludzki, a więc bardziej Boży".       

Kardynał przypomniał wkład Jana Pawła II w zmiany, jakie się dokonały w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. "Dzisiaj dziękujemy za dar życia w wolnej Ojczyźnie. Ale ten dar jest równocześnie zadaniem. Powinniśmy zdobywać przede wszystkim wolność wewnętrzną, wolność od zniewoleń, którym sami ulegamy. Powinniśmy cierpliwie budować i umacniać więzi społeczne, klimat zaufania oraz wzajemnego szacunku między ludźmi należącymi do odmiennych środowisk politycznych, ale pragnących tworzyć i pomnażać dobro wspólne" - nawoływał metropolita, wskazując jednocześnie potrzebę solidarności z ubogimi i potrzebującymi pomocy.       

Po mszy w Łagiewnikach odbędzie się koncert orkiestry dętej Kopalni Soli w Wieliczce, a o godz. 18 ewangelizacyjny koncert dziękczynny, w którym wystąpią m.in.: zespół "Kanaan", Paweł Bębenek z Przyjaciółmi oraz Maria Krawczyk z zespołem "Małe Ważne Sprawy". Pod Oknem Papieskim o godz. 15 wystąpi Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik", a o godz. 18 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w koncercie "Santo Subito! - Tańce Polskie".      

Z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II na stronie internetowej krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego prezentowane są niepublikowane dotąd w internecie zdjęcia Karola Wojtyły - jako kleryka, biskupa krakowskiego i papieża, a także list kardynała Wojtyły do alumnów udających się na przymusową służbę wojskową. "Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwum seminaryjnego i są jego własnością" - poinformował PAP redaktor strony internetowej seminarium Tomasz Jarosz.       

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.       

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. W pobliżu znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

PAP

[fot.PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. SAM9758-1 16.01.2017

  Szymański: Przygotowujemy wizytę Merkel

  "O terminie tej wizyty i jej agendzie decydować będzie premier Beata Szydło" - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Konrad Szymański.

 2. money-256282960720 16.01.2017

  Urządzenia do głosowania za 13 tys. zł

  Łączny koszt usługi związanej z urządzeniami do głosowania w Sali Kolumnowej - sprzęt wraz z obsługą - wyniósł 12 600 zł netto.

 3. JSMG8731 16.01.2017

  Kownacki: Możemy czuć się bezpiecznie

  "Obecność wojsk amerykańskich jest gwarancją tego, że przez najbliższe kilkanaście lat będziemy mogli czuć się bezpiecznie".

 4. mid-17115287 16.01.2017

  Prezes PiS zapowiada zmiany w ordynacji wyborczej

  Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

 5. ZK1312201613t586a5264m800x778b5592 15.01.2017

  Nowoczesna złoży do TK wniosek ws. budżetu

  Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała w niedzielę PAP, że wniosek ws. ustawy budżetowej trafi do TK wraz z wnioskami o wyłącznie z ewentualnego składu orzekającego trzech "tzw. sędziów-dublerów": Lecha Morawskiego, Henryka Ciocha i Mariusza Muszyńskiego.

 6. gowus 15.01.2017

  Gowin: Apelujemy do partii, aby unikały sporów

  W niedzielę w Warszawie zebrał się Zarząd Krajowy Polski Razem Zjednoczonej Prawicy.

 7. CHAD10111558t5642303am800x26ad3e63 15.01.2017

  Bielan o zmianach w regulaminie Sejmu

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS) zapowiedział w niedzielę, że w najbliższych dniach politycy PiS będą zastanawiać się nad ewentualnymi zmianami w regulaminie Sejmu, które utrudniałyby takie działania posłów, które uniemożliwiają pracę parlamentu.

 8. dudus2 15.01.2017

  Prezydent Duda leci do Izraela i Palestyny

  Podczas wizyty w Izraelu Andrzej Duda odznaczy Orderem Orła Białego Szewacha Weissa .

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook