Jedynie prawda jest ciekawa


Jakubiak: MON potrzebuje jednoosobowego zarządzania

31.03.2017

Oczekuję, że nagle się okaże, kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych -powiedział w piątek Marek Jakubiak (Kukiz'15), wiceszef sejmowej komisji obrony pytany, czego się spodziewa po piątkowym spotkaniu prezydenta z kierownictwem MON, podczas którego omawiana ma być sytuacja w armii.


-Oczekuję tego, że się nagle okaże, kto jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i ustawienia pana ministra (obrony narodowej Antoniego Macierewicza - PAP) w szeregu hierarchii dotyczącej wojska- powiedział Jakubiak w radiowej Trójce.  Wiceprzewodniczący Kukiz'15 i wiceszef sejmowej komisji obrony dodał, że podczas tego spotkania "nic się nie stanie". - Myślę, że pan Macierewicz ma tak silną pozycję (w PiS), że będzie mógł wpływać na prezydenta, a nie odwrotnie. Mówię to z nieukrywaną przykrością- podkreślił. 

Według niego prezydent jest w "wielkiej konfuzji", "ma dość duży problem z panem Macierewiczem". Odnosząc się do odejścia generałów z armii, Jakubiak powiedział: "Wyraźnie odchodzą nie na emerytury, ale uważają, że nie ma dla nich miejsca w sytuacji, kiedy Ministerstwo Obrony (Narodowej) wzięło się za dowodzenie armią". Podkreślił, że "od dowodzenia armią są generałowie". -Czapa polityczna, czyli wiceministrowie i minister obrony narodowej to są politycy, którzy mają chronić armię przed napływem polityki w jej szeregi- zaznaczył. 

Zapytany o to, czy komisja obrony planuje ponownie zaprosić ministra Macierewicza na spotkanie, żeby porozmawiać o problemach w wojsku, poseł Kukiz'15 odpowiedział, że "o tym nie słyszał". -Oczywiście bałagan w ministerstwie jest, bo tam "kto rano wstaje, ten rządzi". Albo mamy jednego wodza, który zapomina wydawać polecenia swoim urzędnikom - ministra Macierewicza. To nie jest wada. MON potrzebuje jednoosobowego zarządzania. Tylko tyle, że to zarządzanie musi iść w dół, a nie w górę- zaznaczył Jakubiak. 

I dodał: "Pan minister, według mojej definicji, chce zarządzać wszystkimi, nawet plutonami w wojsku". Zapytany o dzisiejszy strajk oświaty Jakubiak powiedział, że jest oburzony, bo "nauczyciele pierwszy raz nawołują uczniów do wagarów". Ocenił, że ZNP to jest związek, który "tylko szuka okazji, by protestować". Podkreślił, że przywrócenie 8-klasowych szkół podstawowych i szkolnictwa zawodowego "to dobry pomysł", jednak tempo wprowadzania zmian jest za szybkie. "To jest takie rewolucyjne, a rewolucja musi mieć ofiary. Ofiary jakieś będą" - stwierdził Jakubiak.  

fot. [You Tube/ TVP Info]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook