Jedynie prawda jest ciekawa


Jaki: zatrzymanie sprawców napadu w Rimini to efekt presji, którą udało się stworzyć

04.09.2017

Zatrzymanie sprawców napadu na Polaków w Rimini to bez wątpienia sukces, do którego doprowadziła presja, jaką udało się stworzyć, również z udziałem Polski - powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

W weekend włoska policja zatrzymała czterech sprawców napadu na dwoje Polaków w Rimini: dwóch Marokańczyków w wieku 15 i 16 lat, 17-letniego Nigeryjczyka i 20-letniego Kongijczyka.

Jaki ocenił w TVN24, że to "bez wątpienia sukces". - Presja, którą udało się stworzyć, również z udziałem polskiego państwa doprowadziła do sukcesu. My od pewnego momentu wiedzieliśmy, że kiedy znamy tożsamość napastników, to złapanie ich to wyłącznie kwestia czasu - mówił.

Dodał, że współpraca między polską i włoską prokuraturą w tej sprawie przebiega "wzorowo". Dopytywany, czy polscy śledczy przebywający we Włoszech mieli swój udział w schwytaniu sprawców napadu, odparł: "Bezpośrednio w schwytaniu nie, natomiast w pracy we Włoszech oczywiście brali udział we wszystkich czynnościach".

Wiceminister dodał też, że MS przygotowało projekt zaostrzenia Kodeksu karnego m.in. za gwałty. Jak mówił, zmiany przewidują dwukrotne podwyższenie kary za przestępstwa seksualne. - Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem zwiększamy górną granicę z 15 do aż 30 lat - powiedział.

Pytany, kiedy te zmiany wejdą w życie, poinformował, że obecnie znajdują się one na etapie konsultacji międzyresortowych, a jeszcze w tym roku "zacznie się bieg legislacyjny".

Jaki odniósł się też do swojego wpisu w mediach społecznościowych ws. napadu na Polaków w Rimini. Napisał wtedy na Facebooku: "Za #rimini dla tych bydlaków powinna być kara śmierci. Choć dla tego konkretnego przypadku przywróciłbym również tortury. Zawsze byłem i jestem zwolennikiem kary śmierci. I nawet nie próbujcie mnie atakować poprawnością polityczną. Mam to gdzieś i zdania nie zmienię".

- Taki już jestem, że jestem wrażliwy na ludzką krzywdę i czasem, kiedy taka krzywda jest tak wielka, to zdarza mi się reagować emocjonalnie - tłumaczył. Podkreślił, że we wpisie chodziło mu "tylko o rozważania teoretyczne". - Wiadomo, że nie jestem za przywróceniem tortur - mówił. Dodał też, że dalej jest za przywróceniem kary śmierci, ale to jego "prywatny pogląd".

W nocy z piątku na sobotę 26-letnia Polka i jej mąż zostali napadnięci na plaży w Rimini przez czterech mężczyzn pochodzących prawdopodobnie z północnej Afryki. Napastnicy zbiorowo zgwałcili kobietę, a mężczyznę kilka razy uderzyli w głowę, wskutek czego stracił przytomność. Oboje zostali też ograbieni.

PAP

Warto poczytać

 1. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 2. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 3. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 4. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 5. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 6. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 7. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 8. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook