Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jaki: To bunt salonu prawniczego

27.04.2016

Sąd Najwyższy postawił się po stronie sporu politycznego, podejmując uchwałę ws. wyroku TK. To bunt salonu prawniczego przeciw rządzącym, a naprawdę przeciwko ludziom; część salonu boi się naszych reform - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Chodzi o uchwałę, którą Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego podjęło we wtorek. 

Na konferencji prasowej w środę Jaki był pytany o komentarz do słów rzeczniczki klubu PiS Beata Mazurek. Uznała ona uchwałę za opinię "zespołu kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy", a uchwałę - za "szerzenia anarchii w kraju".

"Nie podoba mi się wektor tej dyskusji. Rozmawiamy o słowach pani rzecznik, a nie o pozaprawnej uchwale SN" - oświadczył Jaki dodając, że wtorkowa uchwała "to taki bunt salonu prawniczego przeciwko rządzącym, a tak naprawdę przeciwko zwykłym ludziom". Być może jest tak, że część tego salonu boi się reform, które chcemy wprowadzić: kar za przewlekłość postępowania, które jest gangreną polskich postępowań sądowych, oraz nowego postępowania dyscyplinarnego - dodał.

"Ta uchwała, która została wczoraj podjęta, z taką, a nie inną podstawą prawną, powiem szczerze, nie tylko przeze mnie, ale przez wielu prawników w Polsce, niezależnych od nas, jest oceniana jako - mówiąc bardzo delikatnie - pozaprawna" - dodał.

Odnosząc się do wypowiedzi Mazurek, Jaki powiedział, że użyła ona "pewnego uproszczenia". "Ja tego słowa bym nie użył, natomiast chcę powiedzieć, że co do zasady SN wczoraj postawił się po stronie sporu politycznego, niestety. Mówię to z wielką przykrością" - powiedział wiceminister.

"Jeżeli sędziowie SN wybierają sobie punkty prawa, które ich obowiązują, a są takie punkty prawa, gdzie wprost mówią, że ich to nie obowiązuje, to naprawdę jest taki moment, gdzie powinniśmy poważnie się zapytać o stan polskiej demokracji. Dlatego istnieje domniemanie, że to może być działalność tylko i wyłącznie o charakterze politycznym, bo jeżeli nie prawnym, no to jakim" - powiedział Jaki.

Wiceminister przyznał, że I prezes SN Małgorzata Gersdorf została powołana w skład kolegium SN przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale podkreślił, że na stanowisko I prezes SN mianował ją prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli mówimy o jakichś zobowiązaniach, to właśnie mówię o tym zobowiązaniu, ponieważ pani prezes SN zachowuje się bardzo mocno politycznie, chociażby dlatego że nie stosuje się do przepisów prawa" - ocenił Jaki.

Kategoryczny sprzeciw wobec wypowiedzi Mazurek wyraziły w środę zarządy czterech stowarzyszeń sędziowskich - "Iustitia", "Themis" oraz dwóch stowarzyszeń sędziów rodzinnych. Z kolei klub Nowoczesnej zapowiedział, że złoży w sprawie Mazurek wniosek do komisji etyki poselskiej.

Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki ocenił, że Mazurek użyła delikatnych określeń. Jego zdaniem należą się słowa potępienia dla politycznych działań sędziów.

Od kilku miesięcy trwa kryzys wokół TK, który od końca listopada do początku kwietnia nie wydawał innych orzeczeń niż związanych ze sprawami TK. Nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów.

Zdania odrębne złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu (określa ona m.in. pełny skład TK jako co najmniej 13-osobowy i kolejność rozpatrywania spraw). Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany, podobnie jak kolejne - wydawane z pominięciem grudniowej noweli. Po zbadaniu tej nowelizacji TK wydaje kolejne wyroki - do wtorku wydał ich pięć.

Obecnie nad propozycjami rozwiązania sporu wokół TK pracuje zespół ekspertów powołany w następstwie wydanej w marcu przez Komisję Wenecką opinii ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii tej podkreślono m.in., że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów.

Mazurek zapowiedziała we wtorek, że projekt nowelizujący ustawę o TK zostanie jak najszybciej złożony w Sejmie, aby zakończyć "szerzącą się anarchię, która tak naprawdę służy podgrzewaniu atmosfery konfliktu wokół TK". W jej ocenie ma to też na celu uniemożliwianie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga odmówiła we wtorek wszczęcia śledztwa w sprawie niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Jak uzasadniła, nie jest ona organem uprawnionym do rozstrzygania sporów o charakterze konstytucyjnym.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. mid-17117278 17.01.2017

  Rozłam w KOD stał się faktem

  "Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia KOD Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu".

 2. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

 3. MCz14122016003 17.01.2017

  Grabiec: PiS robi zamach na samorząd

  "Zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczące zmian w samorządowej ordynacji wyborczej traktujemy jako zamach na samorząd".

 4. gronkus 17.01.2017

  PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.

 5. Zrzut-ekranu-2017-01-17-o-122242 17.01.2017

  Mazurek: Jesteśmy za leczniczą marihuaną

  "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach".

 6. jaru2 17.01.2017

  Grabiec: Kaczyński to wytrawny polityk

  -Pod względem taktyki potrafi zawsze z dużego zamieszania wyjść obronną ręką- stwierdził rzecznik PO.

 7. mid-17117039 17.01.2017

  Premier inauguruje "Rok Nowych Zadań"

  "Nowy rok jest dobrym momentem, aby wyznaczyć nowe kierunki działań" - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji inaugurującej we wtorek akcję „Rok Nowych Zadań”.

 8. kuku2 17.01.2017

  Nie będzie śledztwa przeciwko Rzeplińskiemu

  Sprawa dotyczy wyznaczenie w marcu 2016 r. przez ówczesnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego "niezgodnego z przepisami" składu do zbadania noweli ustawy o TK.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook